Wielki powrót lamperii! Poznaj najciekawsze pomysły!

Wielki powrót lamperii! Poznaj najciekawsze pomysły!
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Trendy wnętrzarskie dawnych lat wracają jak bumerang. Po boazerii, lastryko i luksferach czas na… lamperię. Co kryje się pod tym pojęciem? Podpowiadamy, że chodzi o pewien sposób ozdabiania ściany. Jak wykorzystać to współcześnie? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu. Sprawdź! 

Czym jest lamperia?

Lamperia znana była przede wszystkim w ostatnich dekadach XX wieku. To nic innego, jak wykończenie dolnej części ściany: w ⅓ bądź ½ wysokości od podłogi – pomalowanie jej innym kolorem farby, zazwyczaj olejnej, wyłożenie drewnem lub kamieniem albo też oklejenie tapetą. Lamperie były bardzo popularne nie ze względu na estetykę, lecz funkcjonalność. Chroniły one ściany przed zabrudzeniami (a jeśli już do nich doszło, to łatwo było je wyczyścić) oraz przed uszkodzeniami mechanicznymi. Lamperie można było spotkać nie tylko w domach, ale również w przestrzeniach publicznych – na klatkach schodowych, w szkołach, szpitalach i wielu innych miejscach.

Gdzie można wykorzystać lamperię?

Dzisiaj lamperie pełnią przede wszystkim dekoracyjną rolę i z powodzeniem dopasują się nawet do nowoczesnych wnętrz. Trend ten wrócił do łask i daje naprawdę ogromne pole do wnętrzarskiego popisu. Sprawdzi się w wielu pomieszczeniach – w sypialni, salonie, korytarzu, na schodach czy pokoju dziecięcym. Co ciekawe, można zastosować ją również w kuchni i łazience, pamiętając o tym, by użyte materiały (farba, tapeta, kamień czy drewno) były odporne na wilgotność i wysoką temperaturę.

Ciekawe pomysły na lamperię

Skoro wiemy już nieco na temat lamperii, to warto sprawdzić, w jaki sposób włączyć ją do swojego wnętrza, by całość świetnie się prezentowała. Oto przykładowe pomysły na lamperię:

  • pokój dziecięcy – tutaj zdecydowanie polecamy użycie farby tablicowej. W ten sposób dziecko będzie mogło do woli tworzyć swoje małe i duże dzieła sztuki, zmywać je i zaczynać od nowa. Można też pokusić się o lamperię przypominającą różnej wysokości budynki. Pokój nabierze wówczas wyjątkowego charakteru i da jeszcze większe pole wyobraźni;
  • manipulowanie optyką – lamperia doskonale sprawdzi się do zmiany postrzegania danych pomieszczeń. Umieszczona klasycznie, czyli w dolnej części, optycznie podwyższa sufit, natomiast umieszczona w górnej części ścian automatycznie obniży sufit i jeszcze sprawi, że wnętrze wyda się przytulniejsze. Ciemną lamperią możemy pomniejszyć pomieszczenie (polecane w przestronnych wnętrzach), a jasną powiększyć je (polecane w małych sypialniach, ciasnych korytarzach);
  • lamperia na drzwiach i meblach – choć lamperie w większości kojarzą się ze ścianami, to jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by pójść o krok dalej i w tym samym stylu utrzymać cały pokój, łącznie z drzwiami i meblami, a nawet zagłówkiem łóżka. Takie ozdoby robią duże wrażenie i całkowicie odmieniają nawet najprostszy i najbardziej minimalistyczny pokój.

Co myślisz o lamperii? Który pomysł najbardziej Ci się spodobał? Powodzenia w zmienianiu swojego wnętrza!

Zdj. główne: Steinar Engeland/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Malowanie ścian wałkiem – jak osiągnąć perfekcyjne efekty?
Malowanie ścian wałkiem – jak osiągnąć perfekcyjne efekty?
Pomożemy Ci wybrać odpowiednie narzędzia do malowania, zdradzimy metody przygotowania podłoża i zaprezentujemy techniki malowania wałkiem, które zagwarantują doskonałe krycie i estetyczny wygląd Twoich ścian.
Jak dobrze dobrać meble do kuchni w stylu loft?
Jak dobrze dobrać meble do kuchni w stylu loft?
Odkryj, jak w pełni wykorzystać styl loft we wnętrzu swojej kuchni. Pomysły na meble, które podkreślą industrialny charakter pomieszczenia i sprawią, że stanie się ono sercem Twojego domu.
Co warto wiedzieć na temat dachów?
Co warto wiedzieć na temat dachów?
Dach to jeden z najważniejszych elementów każdego budynku. Odpowiada on nie tylko za ochronę wnętrza, ale także pełni ważną funkcję estetyczną.
Ostatnie wpisy