Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Lampy na szynach zdobywają coraz większą popularność. Ten rodzaj oświetlenia jest bardziej praktyczny od tradycyjnych żyrandoli czy lamp punktowych, a do tego wygląda nowocześnie i designersko. Co sprawia, że zainteresowanie nim wzrasta i gdzie najlepiej sprawdzi się oświetlenie szynowe?
Reflektory szynowe upodobali sobie nie tylko klienci, ale i dekoratorzy wnętrz oraz designerzy. Ten stylowy rodzaj oświetlenia bardzo dobrze prezentuje się zarówno we wnętrzach mieszkalnych, jak i komercyjnych. Praktyczność polega przede wszystkim na możliwości dopasowania strumienia światła do wybranego obszaru – oświetlenie szynowe można przesuwać i regulować kąt jego padania. Z tego względu lampy na szynach bardzo często można znaleźć w pomieszczeniach użytkowych.
Komunikacja wizualna i wystrój wnętrz pomieszczeń komercyjnych ma równie duże znaczenie, co oferta danej firmy. Klienci coraz większą wagę przykładają do walorów estetycznych miejsca, w którym spędzają czas. Oświetlenie szynowe ma industrialny i loftowy design, dzięki czemu chętnie montowane jest w pomieszczeniach o podobnym stylu. Reflektory świetnie wyglądają w biurach i wnętrzach usługowych, stanowiąc alternatywę dla nudnych jarzeniówek.
Oświetlenie szynowe nie ogranicza się wyłącznie do reflektorów o punktowej funkcji. Na szynach można zamontować również lampy wiszące i przesuwać je w podobny sposób, by uzyskać pożądany efekt. Tego typu lampy są nie tylko stylową ozdobą, ale i funkcjonalnym elementem loftowej aranżacji. Chętnie wykorzystywane są jako oświetlenie w klubach, restauracjach, kawiarniach czy pubach.
Jedną z zalet oświetlenia szynowego jest łatwy i bezpieczny montaż. Instalacja szyny wymaga, co prawda, obecności elektryka, lecz mocowanie lamp przy użyciu specjalnych adapterów można wykonać samodzielnie. Reflektory szynowe LED to rozsądne rozwiązanie dla domu – dobrze prezentują się w surowych wnętrzach, a do tego są ekologiczne i energooszczędne.
Wyróżnia się dwa rodzaje oświetlenia szynowego – jedno- oraz trzyfazowe. Pierwszy z nich wykorzystuje tylko jeden przewód z prądem, co oznacza, że wszystkie lampy włączane są w tym samym czasie. Oświetlenie trzyfazowe ma trzy tory prądowe, które mogą działać niezależnie od siebie. Oznacza to, że można zdecydować, które z lamp są włączone w jednym czasie. Takie rozwiązanie najlepiej sprawdza się w dużych pomieszczeniach, gdzie nie ma konieczności oświetlania całego wnętrza, a jedynie wybrany obszar.
Za pomocą oświetlenia szynowego można uzyskać we wnętrzu zamierzony efekt. Reflektory z szerokim kątem (około 120 stopni) równomiernie rozproszą światło w całym wnętrzu, stwarzając komfortowe warunki dla osób w nim przebywających. Chcąc zaakcentować wybrane obszary wnętrza, warto zdecydować się na reflektory z wąskim kątem i głęboko osadzić je w oprawie. Te dwa rodzaje światła można z powodzeniem stosować naprzemiennie w jednym pomieszczeniu.
Zdjęcie główne: elements.envato.com / bialasiewicz