Wykończenie

Wymiana okna dachowego – jak ją przeprowadzić?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Chcesz wymienić stare okno dachowe na nowe? Sprawdź, jak to zrobić sprawnie i w bezpieczny sposób. Podpowiadamy, jak powinno to wyglądać krok po kroku, w zależności od opcji, na którą się zdecydujesz.

Okno dachowe – czas je wymienić?

Trzeba przyznać, że okna dachowe nie mają łatwo. Jak żadne inne są one narażone na szkodliwe warunki atmosferyczne. Nie dość, że intensywnie nagrzewają się w słoneczne dni, to nie omijają ich także intensywny deszcz oraz mrozy. 

Nie bez powodu zaleca się wymienianie ich co mniej więcej 15–20 lat. Zwłaszcza teraz, kiedy wymogi co do energooszczędności domów są coraz większe. Nowoczesne okno dachowe to najrozsądniejsze rozwiązanie, które pozwoli na oszczędność ciepła i dostosowanie budynku do aktualnych wymagań. Gdy dom poddawany jest termomodernizacji, wymiana okien jest jej elementem. Jak się za to zabrać?

Fachowa pomoc to najlepsza opcja

Odpowiednia decyzja to powierzenie tego tematu fachowej firmie. Najrozsądniej jest skontaktować się z dekarzami z polecenia. 

Sprawdzona ekipa wykona wszystkie prace z dbałością o każdy szczegół, dlatego nie ma sensu zabierać się za to samodzielnie.

Wymiana okna dachowego – są trzy sposoby

Wymiana okna dachowego może być wykonana na trzy sposoby:

  • z zachowaniem wnęki okiennej,
  • z całkowitą wymianą wnęki okiennej,
  • z częściowym zachowaniem wnęki okiennej.

Na co się zdecydować? Wszystko zależy od konkretnej sytuacji oraz funduszy, jakie możemy przeznaczyć na wymianę okna. 

Wymiana okna dachowego z zachowaniem wnęki okiennej

Ten sposób jest najmniej czasochłonny i często wybierają go osoby, które chcą po prostu wymienić jedno okno dachowe, a nie mają ochoty na większe remonty. 

Prace w tym przypadku przebiegają następująco: demontaż starego okna, zamontowanie ościeżnicy nowego okna we wnęce, zainstalowanie kołnierza uszczelniającego, montaż skrzydła nowego okna. 

Wymiana okna dachowego z częściowym zachowaniem wnęki okiennej

Na ten sposób decydują się osoby, którym zależy na wymianie starego okna dachowego na nowszy model, ale ograniczenie kosztów także odgrywa dużą rolę. 

Kroki, które należy podjąć po kolei, to: demontaż starego okna dachowego, przycięcie istniejącej wnęki okiennej, usunięcie górnej części wnęki, montaż nowego okna, wykonanie nowej wnęki okiennej w miejscu, gdzie został zdemontowany jej stary fragment.

Wymiana okna dachowego z całkowitą wymianą wnęki okiennej

Jeśli chcesz jak najlepiej zadbać o swoje poddasze, najrozsądniej będzie wymienić okno dachowe wraz z całą wnęką okienną – nowa przetrwa kolejne długie lata. Choć jest to najbardziej kosztowna opcja, bez wątpienia się opłaca.

Aby to zrobić, po kolei należy wykonać: demontaż okna dachowego, usunięcie starej wnęki, montaż nowego okna dachowego, wykonanie nowej wnęki okiennej. 

(fot.pixabay.com)

Modne wnętrza nie mają przed nią tajemnic, zawsze jest na bieżąco z trendami w tym temacie. Prywatnie żona i mama, na co dzień próbująca dotrzymać kroku swojemu energicznemu trzyletniemu synkowi.
Polecane artykuły
Wykończenie

Posadzki epoksydowe - trwałe, estetyczne i funkcjonalne wykończenie powierzchni

Posadzki epoksydowe to innowacyjne rozwiązanie, które zdobywa coraz większą popularność jako trwałe, estetyczne i funkcjonalne wykończenie różnego rodzaju powierzchni. W tym artykule przyjrzymy się bliżej zaletom i możliwościom, jakie oferują posadzki epoksydowe, które są doskonałym wyborem dla różnych przestrzeni.
Czytaj więcej
Wykończenie

Dlaczego warto zdecydować się na żaluzje zewnętrzne?

Żaluzje zewnętrzne kojarzą się z pustymi domkami wakacyjnymi opuszczanymi po sezonie albo tymi właścicielami, którzy chcą odciąć się od świata zewnętrznego.
Czytaj więcej
Wykończenie

Drewniane elewacje – dlaczego warto się na nie zdecydować?

Czy warto inwestować w drewnianą elewację? Poznaj wady i zalety wykończenia domu drewnem i zdecyduj, czy chcesz uwzględnić je w projekcie swojego domu.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *