Wykończenie

Szynoprzewody — czym są i czy warto w nie zainwestować?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Nowoczesne wnętrza wymagają nowoczesnej oprawy świetlnej. Dlatego jeśli urządzasz dom w tym stylu, przemyśl kwestię montażu szynoprzewodów. Poniżej wyjaśniamy, czym są i czy warto je montować.

Szynoprzewody — co to jest?

Szynoprzewody to, jak sama nazwa wskazuje, oświetlenie zbudowane na bazie szyn, które umożliwia montaż wielu lamp w jednej linii. Mają one zazwyczaj kształt przypominający płaskownik. Zdecydowanie rzadziej stosowane są modele w kształcie rur albo ceowników (profilów C i U). Na szynoprzewody składają się:

  • listwy, którymi doprowadzane jest zasilanie do lamp, najpopularniejsze długości to  1 m, 1,5 m, 2 m i 3 m;
  • akcesoria, dzięki którym można łączyć szyny w całe systemy oświetlenia;
  • systemy zawieszeń;
  • akcesoria montażowe.

W sklepach można znaleźć szynoprzewody 3-fazowe lub 1-fazowe. Zdecydowanie bardziej popularne są systemy 3-fazowe, które umożliwiają stworzenie trzech obwodów elektrycznych, które, co bardzo wygodne, są niezależnie od siebie włączane.

Szynoprzewody — do jakich pomieszczeń pasują?

Szynoprzewody to systemy oświetlenia, które bardzo dobrze pasują do pomieszczeń urządzonych w stylu nowoczesnym. Jest to bardzo efektowne i wygodne rozwiązanie, które jest coraz chętniej wybierane jako oświetlenie mieszkania czy domu. Co ciekawe, szynoprzewody wyposażone w kierunkowe reflektory są też chętnie montowane w sklepach i galeriach, gdyż ich dużym atutem jest możliwość zmiany położenia lamp, dzięki czemu można dobrze oświetlić i wyeksponować wybrane miejsca. 

Uniwersalne oświetlenie wnętrz

Montując w pomieszczeniu szynoprzewody, zyskujesz możliwość szybkiej zmiany aranżacji oświetlenia. Chcąc nieco odmienić wygląd pomieszczenia, możesz przestawić umiejscowienie lamp czy reflektorów. Taka zmiana oświetlenia, na przykład poprzez wyeksponowanie innych elementów dekoracyjnych, wbrew pozorom daje spore efekty. Jeśli jednak zależy Ci na mocniejszej zmianie oświetlenia, wystarczy, że zdecydujesz się na wymianę punktów świetlnych. Obecnie w sklepach dostępne jest wiele reflektorów do szynoprzewodów. Najpopularniejsze są oczywiście modele w klasycznych kolorach (np. białym lub czarnym), jednak z łatwością znajdziesz w sklepach też nieco bardziej ekstrawaganckie reflektory (np. w kolorze różowym, złotym czy zielonym).

Czy warto montować szynoprzewody?

W naszej opinii warto! Szczególnie jeśli zależy Ci na designerskim oświetleniu domu lub biura. Szynoprzewody były niegdyś wykorzystywane głównie w sklepach, jednak od jakiegoś już czasu z powodzeniem wkraczają na salony, by nadać niepowtarzalny charakter mieszkaniom. Jeśli więc szukasz rozwiązania wygodnego, nowoczesnego i efektownego, to szynoprzewody są dla Ciebie doskonałą opcją.

Zdj. główne: ha11ok/pixabay.com

Polecane artykuły
Wykończenie

Jak dobrać rolety wewnętrzne do koloru ścian?

Dobór odpowiednich rolet wewnętrznych do koloru ścian to kluczowy element w procesie aranżacji wnętrza.
Czytaj więcej
Wykończenie

Zalety i zastosowania okien gospodarczych z PCV - innowacyjne rozwiązania firmy Liwdar

Odkryj niezliczone korzyści i różnorodność zastosowań okien gospodarczych z PCV, które proponuje renomowana firma Liwdar. Dowiedz się, jak innowacyjne technologie mogą wpłynąć na komfort i funkcjonalność Twojego domu.
Czytaj więcej
Wykończenie

Co warto wiedzieć przed montażem baterii podtynkowej? Praktyczny poradnik

W niniejszym praktycznym poradniku omówimy najważniejsze kroki oraz podpowiemy, jak uniknąć typowych błędów, aby montaż baterii podtynkowej był udany i satysfakcjonujący
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *