Wykończenie

Ścianka działowa – jaki rodzaj wybrać?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Designed by Freepik

Ścianka działowa to rodzaj wewnętrznego podziału pomieszczenia, w odróżnieniu od ściany nośnej nie stanowi niezbędnego elementu konstrukcyjnego budynku. 

Może być idealnym  sposobem na stworzenie niesamowitej aranżacji naszej przestrzeni. Co najważniejsze – do pracy nie musimy wzywać fachowców, przegrodę z powodzeniem wykonamy samodzielnie.

Ściana działowa

Popularnym pomysłem jest usunięcie ściany dzielącej kuchnię i salon, ale taką zaporę można również śmiało wybudować od zera w dowolnym miejscu. Najczęściej montuje się ją z płyt gipsowych lub z cegły. To idealny sposób, aby zbyt dużą przestrzeń podzielić na mniejsze i stworzyć nowy pokój np. dla dziecka.

Półścianka

Ciekawym sposobem na podział np. salonu jest wybudowanie niskiej ścianki działowej, tzw. półściankę lub murek. Może ona odseparować od siebie salon od jadalni bez zaciemniania pomieszczenia (szczególnie gdy w pokoju znajduje się tylko jedno okno, a nie chcemy inwestować w nowe lampy). Montaż ścianek działowych jest także popularny w łazienkach, np. aby oddzielić ubikację od pokoju kąpielowego.

Karton gips

Najprostszym sposobem postawienia ścianki działowej jest technika szkieletowa, czyli postawienie jej z karton gipsu. To system suchej zabudowy, polega na montażu szkieletu ramowego z profili aluminiowych lub metalowych, do którego później dołącza się płyty kartonowo-gipsowe. Taka ścianka nie jest wyjątkowo wytrzymała, dlatego używamy ich w pomieszczeniach, które nie potrzebują trwałej podziałki.

Ścianka działowa z płyt gipsowych

Technika jest stosunkowo prosta. Najpierw należy wykonać szkielet ramowy ścianki, który może być postawiony na istniejącym podłożu (np. na panelach czy parkiecie). 

Do tego potrzebujemy profile aluminiowe lub metalowe do ścianek działowych, które montujemy do podłoża, ścian bocznych oraz sufitu. Całą konstrukcję musimy dodatkowo wzmocnić, jeśli planujemy w niej drzwi czy okna oraz jakieś obciążenia np. w postaci podwieszanych półek. 

Następnie stelaż zamykamy z obu stron płytami karton gips, dobrze będzie również wypełnić wnętrze wełną akustyczną, aby wyeliminować przenikanie przez nią głosów czy innych hałasów. Potem wystarczy położyć na niej gładź, a następnie tapetę czy płytki.

Ścianka działowa murowana

Jej montaż polega na murowaniu z cegły lub pustaka pianobetonoego z użyciem zaprawy murarskiej. Jej budowa jest bardziej wymagająca, całość jest także grubsza i cięższa niż ścianka z karton gipsu. Trzeba ją stawiać na posadzce betonowej lub bezpośrednio na stropie. 

Taką ściankę również możemy zrobić samemu, jednak warto byłoby skonsultować ze specjalistą przynajmniej nośność stropu, aby wiedzieć, czy nie musimy dokonać dodatkowych umocnień.

Drewniana ścianka działowa

Ścianę działową można również postawić na szkielecie z drewna, który jest podobny do stelaża z gipsu, ale zamiast profili aluminiowych czy stalowych wstawiamy krawędziaki drewniane. Drewno musi być wysokiej jakości, mocne i wytrzymałe, dobrze jest je dodatkowo zaimpregnować, aby uchronić taką konstrukcję od wilgoci.

Ścianka działowa z cegły

Najsolidniejszą konstrukcją jest ściana działowa z cegły. Muruje się ją w technice na mokro przy użyciu zaprawy murarskiej. Taka ściana jest gruba i trwała, idealna, jeżeli zamierzamy ją obciążyć elementami wiszącymi, np. półkami czy innymi. Główną wadą jest niska izolacyjność akustyczna. 

Taką ścianę działową należy stawiać bezpośrednio na posadzce działowej lub na stropie. Ze względu na ciężar takiej ściany działowej dobrze byłoby skonsultować się ze specjalistą lub powierzyć tę pracę odpowiednim fachowcom. Można też wykonać taką ścianę z cegły klinkierowej. Całość nie wymaga potem dodatkowego wykończenia, a jej surowy wygląd nadaje pomieszczeniu loftowy charakter.

Którą wybrać?

Ścianka działowa z cegły jest niezwykle wytrzymała na obciążenia, designersko wygląda, ale jest niezwykle gruba, co zabiera sporo przestrzeni. Jest też kosztowną inwestycją. Zaletą wykonania ściany działowej z płyt kartonowo-gipsowych jest łatwość ich stawiania, dodatkowo materiały do ich wykonania są stosunkowo tanie i lekkie.

Ostatecznie o wyborze odpowiedniej ścianki decyduje przede wszystkim jej przeznaczenie oraz możliwości przestrzenne naszego mieszkania czy domu.

Interesuje się aranżacją wnętrz i szalonymi pomysłami, które stara się wprowadzić w życie. W czasie wolnym czyta książki lub podróżuje. Obecnie doktorantka na czeskiej uczelni.
Polecane artykuły
Wykończenie

Jak dobrać rolety wewnętrzne do koloru ścian?

Dobór odpowiednich rolet wewnętrznych do koloru ścian to kluczowy element w procesie aranżacji wnętrza.
Czytaj więcej
Wykończenie

Zalety i zastosowania okien gospodarczych z PCV - innowacyjne rozwiązania firmy Liwdar

Odkryj niezliczone korzyści i różnorodność zastosowań okien gospodarczych z PCV, które proponuje renomowana firma Liwdar. Dowiedz się, jak innowacyjne technologie mogą wpłynąć na komfort i funkcjonalność Twojego domu.
Czytaj więcej
Wykończenie

Co warto wiedzieć przed montażem baterii podtynkowej? Praktyczny poradnik

W niniejszym praktycznym poradniku omówimy najważniejsze kroki oraz podpowiemy, jak uniknąć typowych błędów, aby montaż baterii podtynkowej był udany i satysfakcjonujący
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *