Wykończenie

Fotowoltaika – czy to dobry sposób na pozyskanie energii?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Fotowoltaika to słowo, które coraz częściej przewija się w rozmowach, reklamach czy gazetach. Jest to niewątpliwie ciekawy temat, który porusza bardzo ważną przecież kwestię produkowania energii elektrycznej, która dodatkowo jest bezemisyjna i odnawialna, a co za tym idzie ekologiczna. Jak działają panele słoneczne i czy jest to dobry sposób na pozyskanie energii?

Energia elektryczna z promieni słonecznych

Technologia pozyskiwania energii elektrycznej z promieni słonecznych jest zdecydowanie przyszłościowa. Dodatkowo jest to proces ekologiczny, żadne szkodliwe substancje nie są emitowane do atmosfery. Od kilku lat fotowoltaika bardzo prężnie się rozwija. Obecnie słońce stanowi trzecie co do wielkości źródło energii odnawialnej na świecie, a panele fotowoltaiczne są wykorzystywane między innymi w małych urządzeniach elektronicznych, latarniach miejskich czy na prywatnych posesjach.

Jak działa fotowoltaika?

Coraz częściej na dachach budynków, elementach infrastruktury drogowej, czy nawet na działkach możemy zobaczyć panele fotowoltaiczne. Składają się one z kilku połączonych ze sobą modułów fotowoltaicznych. Te z kolei zbudowane są z umieszczonych w obudowie ogniw połączonych szeregowo, zabezpieczonych i wytwarzanych z półprzewodników, najczęściej z mono lub polikrystalicznego krzemu.

W modułach, dzięki efektowi fotoelektrycznemu powstaje prąd stały. Aby jednak prąd mógł trafić do gniazdka, potrzebny jest jeszcze jeden element zwany inwerterem lub falownikiem, który przekształca prąd stały na taki, którego parametry są zgodne z tymi, które posiadają domowe gniazdka, a więc w prąd zmienny. Dodatkowo falownik ma za zadanie w taki sposób dopasowywać parametry generowanego prądu, aby wykorzystywanie energii było jak najbardziej efektywne, a także monitorować zachodzące procesy, by można je było potem analizować pod kątem efektywności.

Co dzieje się z nadmiarem wytworzonej energii?

Często zdarza się tak, w szczególności latem i podczas bardzo słonecznych dni, że panele fotowoltaiczne generują nadwyżkę energii. W takiej sytuacji zostaje ona przekazana sieci elektroenergetycznej, do której jesteśmy podłączeni. Prąd z tej sieci jest nam oddawany, gdy wyprodukowanej energii z instalacji fotowoltaicznej jest z kolei za mało, najczęściej dzieje się tak oczywiście w nocy, a także zimą. Niestety, odebrać możemy tylko 80% wyprodukowanej przez naszą domową elektrownię energii.

Ile kosztuje fotowoltaika?

Wielu osobom fotowoltaika kojarzy się z ogromną inwestycją pieniężną i panuje przeświadczenie, że niewielu na to stać. Jeżeli zasobność naszego portfela nie jest zbyt duża, można zawsze sprawdzić oferty pożyczek, które znajdziemy na stronie: https://sowafinansowa.pl/

Tak naprawdę cena instalacji fotowoltaicznej zależy od wielu czynników, głównie oczywiście od jakości komponentów i parametrów technicznych podzespołów. To rzecz jasna nie wszystko, bardzo istotne są też tutaj takie aspekty, jak rozmiar instalacji, zapotrzebowanie i kilka innych.

Średnie koszty zainstalowania fotowoltaiki mieszczą się w przedziale od 15 do 25 tysięcy złotych. Może się to wydawać sporym wydatkiem, jednak z pewnością zwróci nam się to z nawiązką po kilku latach pracy instalacji. Trzeba też pamiętać, aby na jakości i doświadczeniu firmy instalującej fotowoltaikę nie oszczędzać, gdyż w przyszłości może to przysporzyć nam kłopotów. Brakującą gotówkę możemy łatwo zdobyć, np. korzystając z chwilówek: https://sowafinansowa.pl/artykuly/pozyczka-na-45-dni/.

Fot. pixabay.com

Polecane artykuły
Wykończenie

Posadzki epoksydowe - trwałe, estetyczne i funkcjonalne wykończenie powierzchni

Posadzki epoksydowe to innowacyjne rozwiązanie, które zdobywa coraz większą popularność jako trwałe, estetyczne i funkcjonalne wykończenie różnego rodzaju powierzchni. W tym artykule przyjrzymy się bliżej zaletom i możliwościom, jakie oferują posadzki epoksydowe, które są doskonałym wyborem dla różnych przestrzeni.
Czytaj więcej
Wykończenie

Dlaczego warto zdecydować się na żaluzje zewnętrzne?

Żaluzje zewnętrzne kojarzą się z pustymi domkami wakacyjnymi opuszczanymi po sezonie albo tymi właścicielami, którzy chcą odciąć się od świata zewnętrznego.
Czytaj więcej
Wykończenie

Drewniane elewacje – dlaczego warto się na nie zdecydować?

Czy warto inwestować w drewnianą elewację? Poznaj wady i zalety wykończenia domu drewnem i zdecyduj, czy chcesz uwzględnić je w projekcie swojego domu.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *