Wykończenie

Farba ścienna dla alergika – czym pomalować ścianę?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Nadszedł czas odświeżenia wnętrza i szukasz hipoalergicznej farby, która doda klimatu Twoim ścianom? Sprawdź, dzięki którym farbom alergia nie da Ci się we znaki!

Czego unikać przy urządzaniu pokoju alergika?

Alergeny są koszmarem dla każdego alergika, jednak nie tylko dla nich zalecane jest stosowanie farb hipoalergicznych. W pokoju dziecka warto dla jego bezpieczeństwa również pomalować ściany farbą posiadającą miano hipoalergicznej. Należy pamiętać o unikaniu produktów na bazie rozpuszczalnika oraz produktów mineralnych. Zaleca się także wybór hipoalergicznych emulsji, które oprócz tego powinny być wodorozcieńczalne. Dzięki nim pomalowana ściana jest gładka. Zanim kupisz wybraną farbę, nie zapomnij sprawdzić, czy ma odpowiedni certyfikat.

Pomalowana ściana koniecznie musi być gładka i jednolita, aby nie osiadał na niej nadmiar kurzu z powietrza. Każdy alergik zmagający się z problemem kurzu powinien zadbać, żeby zamalowane zostały wszystkie szczeliny. Warto zwrócić także uwagę na to, czy ściany były suche przed rozpoczęciem malowania, aby uniknąć powstającego z wilgoci grzyba na ścianach. Farby hipoalergiczne należą do grupy bardzo wytrzymałych i szybkoschnących produktów. Nie możesz zapomnieć o regularnym sprzątaniu, wycieraniu tapet z kurzu oraz wycieraniu podłóg na wilgotno.

Jak sprawdzić, czy farba jest hipoalergiczna?

Farby dla dzieci i wrażliwych na alergeny osób powinna posiadać atest hipoalergiczny. Termin „hipoalergiczny” oznacza dokładnie „niewywołujący alergii”. W praktyce słowo to oznacza, że substancja lub produkt ma właściwości, które zmniejszają możliwość wystąpienia reakcji alergicznej. Hasło pojawia się nie tylko na farbach dla alergików, a również na różnych kosmetykach oraz wielu innych produktach. Dzięki wystawionemu certyfikatowi alergik ma pewność, że farba nie spowoduje u niego reakcji alergicznej.

Każdy produkt stworzony specjalnie dla alergików koniecznie musi posiadać odpowiedni certyfikat, który potwierdzi pozytywny wynik badań sprawdzających, czy jest hipoalergiczny. Najlepszym wyborem będą różne emulsje lateksowe wysokiej jakości, które spełniają wszystkie możliwe wymogi. Certyfikat to wyznacznik jakości oraz wykorzystania odpowiedniego składu. Dzięki tym informacjom możemy być niemal pewni, że produkt nie wywoła żadnej reakcji alergicznej u osoby wrażliwej na pewne substancje. Takie oznaczenie możemy znaleźć na opakowaniu farby.

Właściwości farb hipoalergicznych

Wielu renomowanych producentów farb zaczęło wytwarzać hipoalergiczne odpowiedniki swoich produktów. Oprócz certyfikatu wybrany produkt powinien posiadać także logo Polskiego Towarzystwa Alergologicznego lub inny, który może poświadczyć o pozytywnym przeprowadzeniu odpowiednich badań. To wystarczająca gwarancja zapewniająca brak środków uczulających w danej farbie.

Farba hipoalergiczna różni się od standardowych produktów tylko i wyłącznie składem. Jakość jest dokładnie taka sama jak klasycznych farb, tak samo jak paleta dostępnych kolorów i wytrzymałość na uszkodzenia. Farba hipoalergiczna jest sprzedawana jako emulsja, farba lateksowa lub akrylowa. Ten rodzaj farby nie wydziela zapachu w procesie malowania albo robi to tylko w małym stopniu. Nie zawierają one żadnych składników uczulających ani rozpuszczalników i amoniaku. Farba hipoalergiczna jest wodorozcieńczalna – rozpuszczalnikiem jest woda.

Jakie odznaczenia powinny posiadać farby hipoalergiczne?

Urządzając pokój alergika, należy dokładnie przestrzegać wytycznych. W trakcie remontów osoby wrażliwe są bardziej podatne na niebezpieczne skutki przebywania w bliskim kontakcie z alergenami. Dobranie przystosowanej dla alergików farby do malowania ścian może się wydawać trudnym zadaniem. Niewłaściwy skład może powodować problemy ze zdrowiem u dzieci. Aby ułatwić i usprawnić proces wyboru odpowiedniej farby hipoalergicznej producenci zadbali o oznaczenia, które widnieją na opakowaniach.

Głównymi oznaczeniami, które mogą posiadać dane farby hipoalergiczne to Rekomendacja Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, Zerowa Zawartość Lotnych Związków Organicznych oraz Certyfikat Nordic Ecolabel. Nordic Ecolabel oznacza spełnienie wysokich standardów jakości, a także przyjazność dla środowiska podczas produkcji oraz użytkowania. Jest on przyznawany w krajach nordyckich już od 1989 roku, a przy jego ocenie bierze się pod uwagę nie tylko jakość, a również działanie produktu na środowisko.

Zdjęcie główne: Ivan Samkov/pexels.com

Koneserka aranżacji z klasą i z nienagannym dopasowaniem. Ukończyła kulturoznawstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obecnie studentka psychologii. Od 2017 roku świetnie odnajduje się w branży content marketingowej. Prowadzi firmę OpiszSię, dostarczającą treści na potrzeby sklepów internetowych.
Polecane artykuły
Wykończenie

Posadzki epoksydowe - trwałe, estetyczne i funkcjonalne wykończenie powierzchni

Posadzki epoksydowe to innowacyjne rozwiązanie, które zdobywa coraz większą popularność jako trwałe, estetyczne i funkcjonalne wykończenie różnego rodzaju powierzchni. W tym artykule przyjrzymy się bliżej zaletom i możliwościom, jakie oferują posadzki epoksydowe, które są doskonałym wyborem dla różnych przestrzeni.
Czytaj więcej
Wykończenie

Dlaczego warto zdecydować się na żaluzje zewnętrzne?

Żaluzje zewnętrzne kojarzą się z pustymi domkami wakacyjnymi opuszczanymi po sezonie albo tymi właścicielami, którzy chcą odciąć się od świata zewnętrznego.
Czytaj więcej
Wykończenie

Drewniane elewacje – dlaczego warto się na nie zdecydować?

Czy warto inwestować w drewnianą elewację? Poznaj wady i zalety wykończenia domu drewnem i zdecyduj, czy chcesz uwzględnić je w projekcie swojego domu.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *