Oświetlenie ogrodowe – sposób na piękny i bezpieczny ogród

Oświetlenie ogrodowe – sposób na piękny i bezpieczny ogród
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Oprawa oświetleniowa ogrodu to priorytet. Okazuje się, że tego rodzaju inwestycję planuje się już na etapie projektu samej nieruchomości oraz zagospodarowania działki. Pamiętajmy, że oświetlenie ogrodowe ma nie tylko dawać piękne, klimatyczne światło w ramach podkreślenia elementów dekoracyjnych. Ma być także czynnikiem, który zwiększa bezpieczeństwo i funkcjonowanie wszystkich domowników. Co więcej, wykorzystanie nowoczesnej technologii bardzo często ma również znaczenie dla zwiększenia komfortu codziennej aktywności. 

Praktyczne oświetlenie ogrodowe 

Jak oświetlić ogród, by z przydomowej przestrzeni można było korzystać w optymalnym komforcie? Oświetlenie ogrodowe musi być przede wszystkim praktyczne, trwałe oraz bezpieczne. Coraz większą uwagę zwraca się także na energooszczędność, to dlatego powszechne jest już oświetlenie ogrodowe LED oraz oświetlenie ogrodowe solarne, chociaż ten drugi rodzaj nadaje się znacznie bardziej jako element dekoracyjny. 

Przede wszystkim należy dobrze zaplanować wszelkie punkty świetlne. Oświetlenie w ogrodzie musi funkcjonować w częściach najbardziej eksploatowanych, a więc na tarasie, ale też w przestrzeni przed domem. Tutaj wyróżnia się oświetlenie ogrodowe najazdowe, które oświetla drogę od furtki i bramy wjazdowej aż do drzwi wejściowych oraz garażu czy stanowiska na samochód. W tym celu stosowane są lampki na podjeździe albo alejkach, ale też oświetlenie ogrodowe stojące, jak latarnie i lampy ogrodowe

Ponieważ nowoczesne budownictwo zakłada wykorzystywanie innowacyjnych technologii, oświetlenie zewnętrzne ogrodowe ma oszczędzać energię, być łatwe i intuicyjne w użytkowaniu. Świetnie sprawdza się na przykład oświetlenie ogrodowe z czujnikiem ruchu, a te najnowocześniejsze systemy pozwalają zarządzać światłem nawet wtedy, gdy domowników nie ma na terenie nieruchomości. Dzięki temu światło może zwiększać bezpieczeństwo na całej przydomowej przestrzeni. 

Co istotne, organizacją punktów świetlnych i całego okablowania ogrodu powinny zająć się profesjonalne ekipy. Warunki atmosferyczne, jakie panują na zewnątrz, nie zawsze są korzystne. Same elementy oświetlenia w ogrodzie muszą być zaś wykonane z najlepszej jakości materiałów. Tutaj bierze się pod uwagę przede wszystkim ich trwałość i odporność na wodę, wysokie czy niskie temperatury oraz natężenie generowanego światła, a nie względy estetyczne. 

Dekoracyjne oświetlenie ogrodowe 

Trzeba jednak zaznaczyć, że oświetlenie ogrodowe może być wyjątkowym dekorem zielonego terenu. Punkty świetlne można montować wśród najpiękniejszych okazów ogrodowej roślinności, a lampiony ogrodowe mogą zdobić alejki czy wodne oczka. Wykorzystywane są także kinkiety na ogrodowym tarasie albo oświetlenie ogrodowe wiszące przy zadaszeniach i w ogrodowych altanach. 

Romantycznego klimatu dodaje oświetlenie ogrodowe w formie girlandy oraz niewielkie lampki solarne zasilane dziennym światłem – te można wybierać wedle preferowanej wielkości czy kształtów – świetnie sprawdza się na przykład oświetlenie ogrodowe w kształcie kuli. Co ciekawe, oświetlenie ogrodowe można z powodzeniem dobierać wedle stylu urządzenia całej przestrzeni, dzięki czemu światło stanowi element dekoracyjny. Zabawa światłem w ogrodzie może wprowadzać w wyjątkowy klimat i dawać określony nastrój. Nie ma jednak wątpliwości, że nawet dodatkowe, dekoracyjne oświetlenie ogrodowe sprawdzi się zawsze wtedy, gdy z tej przydomowej przestrzeni chcemy korzystać nie tylko w ciągu dnia, ale i w godzinach wieczornych czy w nocy. Wakacyjny czas i wysokie temperatury dają ku temu odpowiednie warunki. 

Najczęściej wybierane oświetlenie ogrodowe

Oświetlenie do ogrodu można wybierać ze względu na natężenie światła, ale również funkcje, jaką ma ono pełnić. Wyróżniamy oświetlenie obowiązkowe, jak to pozwalające korzystać z przestrzeni przy drzwiach czy furtce bez względu na porę dnia czy nocy oraz dodatkowe, które zwiększa komfort użytkowania całej przydomowej przestrzeni. 

Obraz Engin Akyurt z Pixabay

Najczęściej wybierane są stojące lampy ogrodowe, które ustawia się szpalerem wzdłuż chodnika albo tuż przy ogrodzeniu. Tak samo świetnie nadają się w tym zakresie wspomniane już punkty świetlne kule. Powszechnie stosowane jest oświetlenie górne oraz kinkiety montowane na stałych elementach domu bądź tarasu. Takie zapewniają widoczność tuż przy drzwiach, w altankach ogrodowych czy na tarasach. 

Ważnym punktem świetlnym jest oświetlenie najazdowe, które montuje się w zabudowie chodnika czy wjazdu pod garaż. Takie oświetlenie ogrodowe pozwala bezpiecznie korzystać z drogi do domu, podobnie jak światło przy schodach czy drzwiach balkonowych. 

Bez względu na rodzaj oświetlenia w ogrodzie, wszystkie elementy dające światło muszą uwzględniać swoją funkcjonalność w danym miejscu zewnętrznego terenu. Niektóre narażone są przecież na działanie deszczu, śniegu, wysokich i niskich temperatur, inne zaś zostają osłonięte zadaszeniem. Wszelkie oświetlenie dekoracyjne solarne powinno być w miarę możliwości chowane na okres zimowy. Takie światło stanowi głównie element dekoracyjny zielonego terenu, więc ze względów praktycznych spokojnie można się bez niego obyć. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czy można usunąć gniazdo gołębi z balkonu?
Czy można usunąć gniazdo gołębi z balkonu?
Zastanawiasz się, czy można usunąć gniazdo gołębi z balkonu? Sprawdzamy!
Jak zamaskować otwory rewizyjne?
Jak zamaskować otwory rewizyjne?
Estetyczne zamaskowanie otworów rewizyjnych w łazience jest proste. Sprawdź nasze patenty na skuteczne ukrycie rur i instalacji.
Płynowskazy – kluczowy element armatury przemysłowej
Płynowskazy – kluczowy element armatury przemysłowej
Armatura przemysłowa to niezwykle ważny element infrastruktury w wielu branżach przemysłowych.
Ostatnie wpisy