W ogrodzie

Kwiaty pnące do ogrodu – przegląd propozycji

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Designed by Freepik

Pnącza to szczególnie efektowne rośliny ogrodowe o szerokim zastosowaniu. Doskonale sprawdzą się na pergolach, altanach, trasach czy elementach ogrodu, które chcielibyśmy przykryć, jak np. ogrodzenie czy ściana budynku gospodarczego. Przejrzyj z nami najchętniej wybierane rośliny pnące do ogrodu.

Wśród pnączy znajdziemy gatunki z ozdobnymi liśćmi, kwitnące, a także z jadalnymi owocami. Niektóre z nich wymagają więcej uwagi, inne z kolei mogą obficie się rozrosnąć bez szczególnej pielęgnacji. Oto kilka gatunków, które z powodzeniem mogą się sprawdzić w Twoim ogrodzie.

1. Bluszcz hedera

Znany inaczej jako bluszcz pospolity, to jeden ze zdecydowanie najpopularniejszych gatunków pnączy w Polsce. Ta roślina nie ma wygórowanych wymagań – dość szybko i gęsto pokryje prawie każdą powierzchnię. Lubi stanowiska jasne, ale dobrze radzi sobie również w cieniu. Regularnego podlewania wymaga jedynie w czasie suszy. Z reguły jest też rośliną odporną na mróz – w wyjątkowo mroźne zimy można na wszelki wypadek osłonić jego podstawę. Bluszcze osiągają nawet do kilkunastu metrów wysokości.

2. Winobluszcze

Winobluszcze również są łatwe w uprawie – pnącza tworzą gęste, nieprzepuszczalne ściany. Jesienią liście winobluszczu przebarwiają się w piękne odcienie czerwieni. To roślina mrozoodporna. Dobrze się czuje zarówno w miejscach jasnych, jak i zacienionych. Jedyny zabieg pielęgnacyjny, który zaleca się regularnie wykonywać, to podcinanie i kontrolowanie wzrostu. Warto mieć na uwadze, że winobluszcze charakteryzują się późnym okresem wegetacji – wiosną roślina nie ma liści.

>> Zobacz też: Oświetlenie ogrodowe – sposób na piękny i bezpieczny ogród

3. Kokornak wielkolistny

To roślina o intensywnie zielonych sercowatych liściach, które jesienią przebarwiają się na żółto. Jej pnącza mogą sięgnąć 15 cm. W maju i czerwcu kokornak kwitnie, a jego kwiaty mają efektowny kształt i piękną purpurowobrunatną barwę. Po okresie kwitnienia pnącze ozdabiają długie, ogórkowate owoce w kolorze zieleni. Roślina ta lubi cień. Wymaga jednak solidnych podpór. W czasie susz należy ją regularnie podlewać. Odpowiadają jej nawozy organiczne. Kokornak jest gatunkiem mrozoodpornym.

4. Wiciokrzewy

Kolejny kwitnący gatunek o efektownych rurkowatych lub trąbkowatych kwiatach – zależnie od odmiany posiadają one różne barwy. Pnącza wiciokrzewów osiągają do 6 m wysokości. Najlepiej czują się w miejscach słonecznych. Poradzą sobie jednak także w cieniu. W czasie susz wymagają regularnego podlewania. Zaleca się również profilaktyczną ochronę przed szkodnikami i chorobami.

5. Glicynia kwiecista

Uważana jest za jedno z najpiękniejszych pnączy ogrodowych. Jej długie, groniaste kwiatostany o efektownych barwach – bieli, niebieskiego lub fioletu – robią niesamowite wrażenie. Roślina ta osiąga do 4 m wysokości. Lubi stanowiska słoneczne, ciepłe i osłonięte od wiatru. To gatunek pnączy wymagający regularnej pielęgnacji – podlewania, nawożenia, przycinania oraz ochrony przed mrozem. 

6. Powojnik

To jedno z najczęściej spotykanych kwitnących pnączy w polskich ogrodach. Odmiana powojnika wielkokwiatowego charakteryzuje się pięknymi dużymi kwiatami o średnicy sięgającej nawet 20 cm. Najlepiej czuje się na stanowiskach jasnych, ale nie bezpośrednio nasłonecznionych. Zaleca się regularnie podlewać roślinę oraz nawozić preparatem do roślin kwitnących. 

Jako redaktorka portali internetowych poświęconych tematyce domu i ogrodu eksploruje Internet w poszukiwaniu optymalnych rozwiązań dla domu. Prywatnie uwielbia spędzać czas w rodzinnym gronie i pielęgnować domową uprawę zieleni.
Polecane artykuły
W ogrodzie

Obrzeża ogrodowe: Najnowsze trendy w designie i materiałach

W tym artykule przyjrzymy się najnowszym trendom, które wpływają na kształtowanie pięknych i funkcjonalnych ogrodów.
Czytaj więcej
W ogrodzie

Innowacyjne trendy w udoskonalaniu tarasów: Czego warto spróbować?

W tym artykule przyjrzymy się kilku najnowszym trendom w udoskonalaniu tarasów, które z pewnością warto wypróbować.
Czytaj więcej
W ogrodzie

Jak pielęgnować trawnik?

Przeczytaj, jak odpowiednio zadbać o wiosenny trawnik i odmień wygląd ogrodu w kilku prostych krokach.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *