W ogrodzie

Jak zabezpieczyć i zaimpregnować drewniany plac zabaw?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Designed by Freepik

Plac zabaw to od lat ulubione miejsce dzieci. Wielu rodziców buduje swoim pociechom domowy plac zabaw, zwykle z drewnianych elementów. Trzeba go jednak odpowiednio zabezpieczyć.

Zabawa wśród drewnianych konstrukcji. Jak je zabezpieczyć przed czynnikami zewnętrznymi?

Huśtawka, zjeżdżalnia, domek zabaw, piaskownica i może na przykład mała ścianka wspinaczkowa – to elementy, których nie może zabraknąć na nowoczesnym placu zabaw, a mogą być wykonane z drewna, które jest coraz popularniejszym budulcem. Zakątek zabaw, który planujemy stworzyć dla naszych pociech, powinien być miejscem bezpiecznym, a akcesoria same w sobie nie mogą stwarzać jakiegokolwiek zagrożenia dla zdrowia i życia dzieci. Drewno, zwłaszcza to poddane dobrej obróbce, ale zaimpregnowane i zabezpieczone, jest dużo korzystniejszym rozwiązaniem niż stawianie na placu zabaw metalowych konstrukcji.

>> Zobacz też: Plac zabaw przed domem – 4 ciekawe atrakcje dla dzieci

Jeśli zabieramy się za samodzielną budowę miniplacu dla naszych maluchów, musimy zadbać o to, by powstał on na odpowiednim podłożu. Co to oznacza? To, że najlepiej byłoby wyłożyć część podwórka (przeznaczoną na plac zabaw) specjalną matą. Jednak nie każdy ma taką możliwość, więc zwykle jako podłoże dziecięcego placu zabaw wybiera się po prostu trawę. Nie ma ona co prawda zbyt dużych właściwości amortyzujących (jak specjalne maty), ale też jest w stanie zabezpieczyć malucha przed potencjalnymi urazami.

By plac zabaw służył naszym dzieciom przez lata, należy go odpowiednio zabezpieczyć i zaimpregnować. Jeśli mowa o zabezpieczeniu, to chodzi przede wszystkim o stabilne konstrukcje. Zjeżdżalnia czy wejście na wieżyczkę widokową muszą być z barierkami, tak by w razie utraty równowagi czy potknięcia się, dziecko mogło złapać za barierkę. Każdy element musi być dopasowany i stabilnie skręcony, a także umocowany do podłoża. 

A co z impregnacją drewnianych konstrukcji. Jak o nią zadbać?

Impregnat do drewna to podstawa. Wybór odpowiedniego preparatu zależy od rodzaju drewna użytego do zbudowania placu zabaw i od tego czy było ono klejone warstwowo. Jeśli tak, to jest na pewno bardziej wytrzymałe, z tego względu, że chociażby nie ma skłonności do pęknięć, nie wycieka z niego żywica, materiał sam w sobie jest lekki i nie wymaga chemicznej ochrony. Jednak raz na jakiś czas warto przeprowadzić kompletną impregnację drewna, zwłaszcza gdy nadchodzą chłodniejsze miesiące. Więc jak przygotować plac zabaw na wahania pogodowe i zmieniające się czynniki atmosferyczne?

Po pierwsze przed impregnacją należy wygładzić drewno. Wygładzenie tego materiału ma na celu usunięcie z niego niebezpiecznych drzazg i przygotowanie drewna do lakierowania, czyli zabezpieczenia w postaci impregnacji. Gładkie konstrukcje zaokrąglone na rogach są gwarancją bezpieczeństwa dzieci podczas zabawy na placu. Wszelkie nierówności możemy dokładnie wyszlifować papierem ściernym.

Po oczyszczeniu i dokładnym wygładzeniu drewna, czas na jego impregnację, która jest podstawą pielęgnacji, chroniącą je np. przed gniciem, do którego może dochodzić zwłaszcza zimą, jeśli drewna nie zabezpieczymy. Impregnat do drewna ochroni również całą jego strukturę przed wszelkimi szkodnikami, kornikami czy larwami owadów. Gdy zima jest sroga, to nasze pociechy raczej nie korzystają z placów zabaw, więc na ten czas, po wcześniejszej impregnacji, możemy okryć drewniane konstrukcje, na przykład wodoodpornymi osłonami (dostaniemy je w każdym większym sklepie z materiałami budowlanymi i remontowymi).

Dziennikarz i copywriter z wieloletnim doświadczeniem. Interesuje się aranżacją wnętrz. Ciągle coś zmienia i przestawia w swoim mieszkaniu, by było modnie i oryginalnie. Lubi aktywne życie, chętnie próbuje nowych rzeczy i doświadczeń. Ostatnio zaintrygowała ją sztuka nowoczesna, której rozumienia jeszcze się uczy. Prywatnie - mama dwójki urwisów, z którymi nigdy się nie nudzi!
Justyna Fiedoruk
Polecane artykuły
W ogrodzie

Jak spowolnić rozwój chwastów?

Przeczytaj ten tekst, jeśli też masz problem z uciążliwymi chwastami. Podpowiadamy, co zrobić, aby rzadziej pojawiały się one w ogródku.
Czytaj więcej
W ogrodzie

Z czym łączyć trawy ozdobne? Aranżacje

Chcesz sadzić trawy ozdobne w ogrodzie? Zobacz, z czym możesz je łączyć.
Czytaj więcej
W ogrodzie

Dekoracje z metalu do ogrodu — TOP 3

Szukasz metalowych ozdób do ogrodu, ale nadal nie wiesz, które wybrać? Prezentujemy naszych faworytów. Sprawdź!
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *