W ogrodzie

Jak stworzyć ogródek?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Wiele osób marzy o pięknym i dużym ogrodzie. Nie musisz zatrudniać projektanta, aby zachwycał on każdego. Zobacz, jak stworzyć swój kawałek zielonej przestrzeni. 

Projektowanie ogródka

Dzisiaj możesz samodzielnie zaprojektować swój ogród dzięki darmowym programom do tego stworzonym. Jednak jeśli nie chcesz uczyć się obsługi nowych stron, weź do ręki ołówek, linijkę i kartkę papieru i zacznij malować swój pomysł na zieloną przestrzeń. Najłatwiej ci będzie jeśli zmniejszysz swój ogród do skali 1:100, to znaczy, że na 1 cm kartki będzie przypadać 1 m działki. 

Pracę pomiarową najlepiej wykonywać w dwie osoby i używać do tego taśmy mierniczej i tyczek. Na początek musisz zmierzyć i nanieś na papier wszystkie obiekty jak budynek gospodarczy, dom, ogrodzenie, śmietnik, a także instalacje, krzewy i drzewa. Później możesz wprowadzić na niego planowane elementy. Pamiętaj także, aby w planie umieścić instalacje elektryczne oraz systemy nawadniania, jeśli takie planujesz. Rośliny maluj prowizorycznie, na przykład tworząc okręgi. Jeśli planujesz obszar bogaty w zieleninie jak skalniak, warto przemyśleć osobny projekt. 

Wybór nawierzchni do ogrodu

Aby móc bezproblemowo poruszać się po swoim ogrodzie, warto stworzyć w nim specjalną nawierzchnię. Możesz użyć do tego na przykład kamienie ogrodowe Białystok to miasto, w którym znajdziesz ich duży wybór. 

Przy wyborze materiałów zwróć szczególną uwagę, aby były one praktyczne. Muszą być odporne na uszkodzenia, silny nacisk, czy mróz. Dodatkowo warto je dopasować do stylu twojego ogrodu oraz wyglądu całego budynku. Do nawierzchni często wykorzystywana jest kostka betonowa lub brukowa, kamień naturalny, cegła czy żwir. 

Nasadzenie roślin

Jeśli jesteś początkujący, pamiętaj o tym, że rośliny sadzi się na samym końcu, nie zaś na początku. Przy wyborze roślinności do swojego ogródka kieruj się wymaganiami dotyczącymi ich stanowiska, mrozoodporności czy gleby. Nawet najpiękniejsza bylina może sprawić ci kłopoty, gdy umieścić ją w złym miejscu. Chcąc hodować rośliny uprawne jak pszenica ozima czy marchew również musisz wziąć pod uwagę miejsce ich umieszczenia oraz region, w którym będą uprawiane.

W twoim przydomowym ogrodzie nie powinno zabraknąć także drzew, które stworzą dla ciebie cień. Sprawią ona, że ziemia nie będzie tak szybko wysychać, a dodatkowo staną się schronieniem dla licznych zwierząt.

Możesz także pomyśleć o ogrodzeniu swojej działki żywopłotem. Popularne rośliny, które możesz do niego wykorzystać to: dzika róża, buki, graby, jarzęby czy jaśminowiec. Najwięcej czasu jednak będziesz musiał poświęcić na rabaty. To one stanowią największe widowisko. W sklepach ogrodniczych znajdziesz wiele gatunków, dzięki którym twój ogród będzie wyglądać pięknie przez większą część roku.

Założyłeś już swój ogród, jednak zaczęły atakować go pasożyty? Wejdź na stronkę https://sklepvaco.pl/, gdzie znajdziesz preparaty na ślimaki, karaluchy, szerszenie i nie tylko.

Zdjęcie główne: pexels.com/Anna Tarazevich

W przydomowym ogródku może spędzić wiele godzin, a kontakt z naturą to dla niej codzienność. Copwyrtingiem zaczęła interesować się już w liceum.
Polecane artykuły
W ogrodzie

Jak wybrać idealne narzędzia przeznaczone do naszego ogrodu?

Poznaj kluczowe kroki do wyboru odpowiednich narzędzi ogrodowych, które pomogą upiększyć twój ogród i uczynić go miejscem relaksu.
Czytaj więcej
W ogrodzie

Obrzeża ogrodowe: Najnowsze trendy w designie i materiałach

W tym artykule przyjrzymy się najnowszym trendom, które wpływają na kształtowanie pięknych i funkcjonalnych ogrodów.
Czytaj więcej
W ogrodzie

Innowacyjne trendy w udoskonalaniu tarasów: Czego warto spróbować?

W tym artykule przyjrzymy się kilku najnowszym trendom w udoskonalaniu tarasów, które z pewnością warto wypróbować.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *