W ogrodzie

Czy można usunąć gniazdo gołębi z balkonu?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Designed by Freepik

Gołębie na balkonie mogą być uciążliwymi towarzyszami, które często pozostawiają po sobie nieprzyjemne odchody na balustradzie, podłodze czy parapetach. Niestety, wyjeżdżając na wakacje, jest też spora szansa, że po powrocie pojawi się gniazdo gołębi na balkonie. Czy można je usunąć?

Gniazdo na balkonie – czy można usunąć?

Jedziesz na wymarzone wakacje, jednak po powrocie z urlopu na Twoim balkonie pojawiło się gniazdo gołębi. Nie jest to przyjemny widok, bo często wiąże się z odchodami na Twojej przestrzeni do relaksu. Zastanawiasz się, czy można usunąć gniazdo gołębi z balkonu według prawa? Kiedy pojawiają się gałęzie, oczywiście, że tak. Poza tym regularne pozbywanie się ich, może znacznie pomóc w przegonieniu gołębi. Co ciekawe, polskie prawo pozwala także na usunięcie gniazda z balkonu, nawet jeśli wewnątrz niego jest jajo.

Uwaga! Jeśli w gnieździe są wyklute pisklęta, według polskiego prawa, nie wolno ich ruszać. Trzeba wtedy odczekać kilka tygodni, aż młode ptaki opuszczą to miejsce. Wtedy, według prawa, możesz uporządkować swój balkon i pozbyć się resztek gałęzi.

Zamiast usuwać gniazdo, zapobiegaj!

Niestety, gołębie na balkonie są dość uporczywe. Jeśli w danym miejscu dawniej posiadały swoje gniazdo, jest duża szansa, że będą tam regularnie powracać. Płoszenie ich nie zawsze jest w pełni skuteczne. Najlepiej jest zamocować specjalną siatkę, ale nie wygląda ona najlepiej i może zaburzać estetykę całego balkonu. Warto też ten pomysł przedstawić administracji budynku, czy nie mają nic przeciwko temu.

Istnieje jeszcze wiele innych sposobów na odstraszanie gołębi, a wśród nich specjalne kolce, które uniemożliwiają siadanie gołębi np. na parapecie albo balustradzie. Warto też zamocować coś połyskującego i ruszającego się. Co ciekawe, pomóc może… hamak albo fotel bujak. Kiedy zaczyna się on poruszać pod wpływem wiatru, jest duża szansa, że gołąb nie zdecyduje się na wizytę na Twoim balkonie.

Na balustradach często można zauważyć podobizny innych ptaków. Te mogą okazać się mało skutecznym rozwiązaniem, bo gołębie często przyzwyczajają się do ich widoku i przysiadają się tuż obok nich. Ciekawym rozwiązaniem są też szeleszczące folie albo urządzenia emitujące odgłosy ptaków drapieżnych. To jednak rozwiązanie może okazać się mało komfortowe, zarówno dla Ciebie, jak i sąsaidów.

Niestety, gołębie na balkonie często są już przyzwyczajone do sztuczek stosowanych przez domowników. Warto też zaznaczyć, że otruwanie, zabijanie albo okaleczanie gołębi jest niezgodne z prawem.

Redaktorka i autorka bloga Rozdomowiona o organizacji domu, sprzątaniu i gotowaniu. Z wykształcenia dziennikarka, prowadzi własną działalność, która związana jest od lat z content marketingiem. Miłośniczka dobrej kawy, gier planszowych, seriali i podróży po europejskich miastach. Przekonana jest, że dom powinien być przytulny i zadbany, aby móc w nim przyjemnie odpoczywać po trudnym dniu.
Polecane artykuły
W ogrodzie

Obrzeża ogrodowe: Najnowsze trendy w designie i materiałach

W tym artykule przyjrzymy się najnowszym trendom, które wpływają na kształtowanie pięknych i funkcjonalnych ogrodów.
Czytaj więcej
W ogrodzie

Innowacyjne trendy w udoskonalaniu tarasów: Czego warto spróbować?

W tym artykule przyjrzymy się kilku najnowszym trendom w udoskonalaniu tarasów, które z pewnością warto wypróbować.
Czytaj więcej
W ogrodzie

Jak pielęgnować trawnik?

Przeczytaj, jak odpowiednio zadbać o wiosenny trawnik i odmień wygląd ogrodu w kilku prostych krokach.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *