W ogrodzie

Co zrobić z hiacyntem po przekwitnięciu?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Designed by Freepik

Wiosna to czas, w którym pięknie pachnące hiacynty tworzą wielokolorowe dywany. Kwiaty te długo kwitną, ciesząc swoim urokiem. Co zrobić, gdy hiacynt przekwitnie? Jak uprawiać hiacynty w doniczce?

Hiacynt – pięknie kwitnący wiosenny kwiat

Hiacynt jest jedną z popularniejszych roślin cebulowych uprawianych w ogrodach. Kwiaty te mogą być również uprawiane w doniczkach na parapetach w domu oraz balkonach i tarasach. Hiacynt jest kwiatem należącym do rodziny szparagowatych. Istnieje około 100 gatunków tego kwiatu. Najpopularniejszym gatunkiem jest hiacynt wschodni o niebieskim ubarwieniu. Hiacynty uprawiane w glebie kwitną od kwietnia do maja, przez około 2- 3 tygodnie. 

Co zrobić z hiacyntem, gdy przekwitnie?

Gdy hiacynt przekwitnie, należy stosować się do zasady: „nie obcinać liści, ale pozwolić im obeschnąć”. Tylko w ten sposób cebule mogą zebrać siłę do wytworzenia kwiatów w kolejnym sezonie. Dopóki liście nie zwiędną, to przekazują do cebul wszystkie niezbędne substancje odżywcze. Gdy liście opadną, to można przeprowadzić jedną z dwóch czynności: wykopać cebulki lub pozostawić je w ziemi.

Gdy liście zwiędną, to można wykopać cebulki, oczyścić je i osuszyć. Można to zrobić za pomocą woreczka z naturalnych tkanin powieszonego w suchym miejscu. Do suszenia należy wybrać tylko zdrowe cebulki. Pozostałe należy wyrzucić na śmietnik. Gdy cebule zostaną wysuszone, to trzeba je przechowywać w papierowej torebce lub koszyku. Takie cebulki można trzymać również w kartonie. Wtedy warto je przekładać gazetami.

Druga możliwość to pozostawienie cebul w ziemi. Rozwiązanie to ma jedną wadę – cięższe cebule wwiercają się głębiej w ziemię. Na ciężkich glebach może wystąpić zastój wody, wtedy cebule zgniją. Cebulki hiacyntów w jednym miejscu mogą rosnąć 3-4 lata bez wykopywania.

Co zrobić z hiacyntem w doniczce po przekwitnięciu?

Każdy, kto hoduje hiacynty w doniczce, zadaje sobie pytanie, co ma z nim robić. Nie jest łatwo uprawiać tę roślinę w doniczce przez wiele lat i doprowadzić do ponownego kwitnienia, lecz jest to możliwe. Wystarczy tylko odpowiednia pielęgnacja.

W mieszkaniu hiacynty zaczynają kwitnąć już w okresie Bożego Narodzenia. W uprawie doniczkowej należy odcinać kwiatostany. Dzięki temu kwiat może zakwitnąć ponownie. Nie wolno usuwać liści, dopóki są zielone. W tym czasie należy roślinę regularnie podlewać.

Gdy przekwitnie ostatni kolorowy kwiat, to roślina odchodzi w stan spoczynku. Doniczkę z hiacyntem należy przestawić w suche i chłodne miejsce, podlewając umiarkowanie. Gdy liście żółkną i całkiem opadną, to należy zaprzestać podlewania.

Można wyjąć cebulkę z doniczki, wyczyścić i przechowywać w suchym i chłodnym miejscu. Aby hiacynt zakwitł ponownie, musi przejść „fazę chłodu”, czyli musi znajdować się około 8 tygodni w suchym i ciemnym miejscu – temp. powinna oscylować między 0 a 6 stopni Celsjusza. Jeśli nie masz w domu takiego miejsca, to warto wstawić sadzonki do lodówki do pojemnika na warzywa.

Pielęgnacja hiacynta doniczkowego po „fazie spoczynku”

Odpoczynek hiacynta kończy się, gdy zaczyna wypuszczać nowe pędy. Wtedy należy włożyć cebulkę do doniczki z nową ziemią. Doniczkę ustaw w jasnym miejscu, w pomieszczeniu o temp. 15°C. Początkowo roślinę trzeba podlewać umiarkowanie. W miarę rozwoju kwiatu należy rozpocząć regularne podlewanie.

Cebulki hiacynta przy odpowiedniej pielęgnacji można uprawiać nawet 15 lat.

Z wykształcenia pedagog z pasji ekonomista. Uwielbia tworzyć coś z niczego- pomysły same przychodzą do niej. Lubi piec ciasteczka dla swoich dzieci- nastolatki i kilkulatka.
Brygida König
Polecane artykuły
W ogrodzie

Dekoracje z metalu do ogrodu — TOP 3

Szukasz metalowych ozdób do ogrodu, ale nadal nie wiesz, które wybrać? Prezentujemy naszych faworytów. Sprawdź!
Czytaj więcej
W ogrodzie

Kwiaty pnące do ogrodu - przegląd propozycji

Doskonale sprawdzą się w każdym ogrodzie – pnącza charakteryzują się szerokim zastosowaniem oraz wyjątkowymi walorami estetycznymi. Zobacz najchętniej wybierane gatunki.
Czytaj więcej
W ogrodzie

Leżaki w ogrodzie? Must have na lato 2021

Planujesz aranżację swojego ogrodu i zastanawiasz się, jakie meble wybrać? Leżak powinien znaleźć się na pierwszej pozycji Twojej listy! Oto dlaczego.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *