W ogrodzie

Brama uchylna czy segmentowa – którą wybrać?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Designed by Freepik

Stoisz przed ważnym wyborem, jakim jest nowa brama garażowa? Jest to inwestycja na długie lata, więc warto przed decyzją dobrze się zastanowić i przeanalizować różne możliwości. 

W ofercie bram garażowych można znaleźć różne modele, które mają inne funkcje, są wykonane z różnych materiałów. Duże znaczenie ma również to, jak będzie otwierać się nasza brama. Możemy postawić na bramę garażową uchylną lub segmentową. Sprawdź, który rodzaj bramy lepiej sprawdzi się w Twoim domu. 

Najpopularniejszym rozwiązaniem wśród Polaków są bramy segmentowe. Jest to nowsze rozwiązanie w porównaniu z bramami uchylnymi, które jeszcze kilka lat temu wiodły niekwestionowany prym. Aktualnie oba rozwiązania są dość powszechne w polskich domostwach i od potrzeb właściciela zależy, jaki typ bramy uzna za bardziej właściwy. Każdy rodzaj ma swoje plusy i minusy, dlatego dobrze jest przed zakupem poznać wszystkie możliwe opcje. Jest to inwestycja, która posłuży nam przez kilka lat.

Główną funkcją bramy garażowej jest ochrona samochodu i innych drogocennych rzeczy przed złodziejami oraz warunkami atmosferycznymi. Brama działająca na pilota to bardzo wygodne rozwiązanie, dzięki któremu można ją zamknąć bez opuszczania samochodu. Kolor i strukturę bramy warto dopasować do wyglądu elewacji, dachu oraz ogrodzenia, aby wszystkie te elementy stanowiły spójną całość. 

Czym się kierować przy wyborze bramy garażowej?

Automatyczne otwieranie bram garażowych jeszcze do niedawna było dostępne dla osób bardzo majętnych. Dziś to rozwiązanie jest powszechnie dostępne i taki rodzaj bramy mają prawie wszyscy posiadacze własnych domów z garażem. W bramę garażową inwestujemy zazwyczaj dość duże pieniądze, bo wiemy, że jest to zakup na lata. Warto jednak dbać o poprawną konserwację tego typu urządzenia, aby posłużyło nam jak najdłużej. Poznaj plusy i minusy bram segmentowych i uchylnych. 

Jaki rodzaj bramy garażowej warto wybrać?

Bramy garażowe segmentowe 

Wybierając bramę do garażu, możemy się zdecydować na model segmentowy. W zależności od położenia napędu w urządzeniu brama może otwierać się w górę lub na bok, przesuwa się wówczas niczym kotara. Wiele osób chwali sobie ten drugi rodzaj otwierania i zamykania się bramy, gdyż można wyjść z garażu bez konieczności schylania się, kiedy brama już zacznie się zamykać.

Bramy segmentowe przesuwają się na specjalnie w tym celu zamontowanych prowadnicach na suficie lub ścianie. Decydując, że brama ma się otwierać na boczną ścianę, pozbawiamy się cennego miejsca, które można by było wykorzystać na powieszenie roweru lub ustawienie regału na narzędzia. Bramy segmentowe są jednak bardzo ciekawym i praktycznym rozwiązaniem, a przy tym sprawiają, że drzwi od garażu wyglądają designersko.

Bramy garażowe uchylne 

Alternatywą dla bram segmentowych są modele oparte na mechanizmie uchylania bramy w momencie wjeżdżania pojazdu do garażu. Są często wykorzystywane w garażach, gdzie przechowywany jest jeden samochód. Mechanizm podnoszenia się bramy oparty jest na sprężynach.

Dzięki temu, że w chwili otwarcia brama jest usytuowana na suficie, możemy w ciekawy sposób zagospodarować boczne ściany w garażu. W drzwiach bramy znajduje się miejsce na klucz, dzięki któremu uruchamiamy system ryglowania bramy. Ten typ garażu może z powodzeniem otwierać się i zamykać automatycznie. Jest to starszy tym bramy garażowej, jednak producenci starają się go uaktualniać i sprawiać, że będzie spełniał wszystkie oczekiwania właścicieli domów z garażem. Ten typ bram wykonany jest zazwyczaj ze stali lub aluminium. Niewątpliwym plusem jest cena, która w porównaniu z bramami segmentowymi jest dość niska. Ich koszt oscyluje w granicach 1000 zł. 

Pasjonatka kreatywnego pisania. Uwielbia meble w stylu vintage, dlatego warto śledzić, gdzie znajduje wnętrzarskie perełki. Również jest mistrzynią w renowacji i samodzielnie maluje oraz odnawia rzeczy znalezione na pchlim targu.
Anna Sacharewicz
Polecane artykuły
W ogrodzie

Jak pielęgnować trawnik?

Przeczytaj, jak odpowiednio zadbać o wiosenny trawnik i odmień wygląd ogrodu w kilku prostych krokach.
Czytaj więcej
W ogrodzie

Jak dbać o taras i rośliny?

Chcesz, aby Twój taras zawsze prezentował się nienagannie? Podpowiadamy, jak o niego zadbać!
Czytaj więcej
W ogrodzie

Jak stworzyć ogródek?

Marzysz o swoim ogrodzie? Zobacz, jak z łatwością go zaprojektować.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *