Urządzanie

Zmywanie ręczne czy zmywarka – co się opłaca? Wady i zalety

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Co się bardziej opłaca – zmywanie ręczne czy zmywarka? Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest oczywista. Możemy spotkać się z różnymi wyliczeniami, które uwzględniają nie tylko wodę, prąd i środki czyszczące, ale także poświęcony czas. Jednak wyniki często się różnią i nie dają nam jednoznacznej odpowiedzi. W tym artykule przyjrzymy się wadom i zaletom obu możliwości.

Chyba większości z nas zmywarka kojarzy się z wygodą i oszczędnością czasu – spędzanie go przy zlewozmywaku raczej nie jest naszą ulubioną formą aktywności. Niektórzy jednak uważają zmywarkę za zbytek, wskazując na wysokie koszty eksploatacji i swoje naczynia wolą zmywać ręcznie. W pewnych przypadkach rzeczywiście mają rację. Rozważmy zalety i wady zmywarki oraz ręcznego zmywania.

Zmywanie ręczne – zalety i wady

Ręczne zmywanie naczyń rzeczywiście może bardziej się opłacać, w przypadku kiedy mieszkamy w pojedynkę. Dzienna ilość naczyń nie jest wówczas zbyt duża i ze zmywaniem możemy uporać się już w kilka minut. Gdybyśmy w takich warunkach chcieli używać zmywarki, jej zapełnienie zajęłoby nam pewnie kilka dni. Brud zalegający na umieszczonych w niej naczyniach zacząłby w tym czasie wydzielać nieprzyjemny zapach. 

Możliwe też, że zwyczajnie zabrakłoby nam naczyń do kolejnych posiłków, zanim zdołalibyśmy zapełnić całą zmywarkę. Z kolei uruchamianie jej niepełnej, dla zaledwie kilku talerzy okaże się w takim przypadku mniej opłacalną opcją niż zmywanie ręczne. 

Wraz ze wzrostem liczby domowników maleje opłacalność ręcznego zmywania. Ilość talerzy, garnków, szklanek i innych naczyń po całym dniu spożywania posiłków może być tak duża, że zmywanie zajmowałoby nawet do godziny czasu – zwłaszcza po większych wspólnych obiadach czy przyjęciach. Ilość zużytej wody i detergentów w takim przypadku również znacznie wzrasta i w zestawieniu ze zmywarką przestaje być opłacalna. 

Zmywarka – zalety i wady

Przy większej liczbie osób w mieszkaniu zdecydowanie więc zmywarka będzie miała przewagę. Jeżeli po jednym posiłku jesteśmy w stanie zapełnić naczyniami całą zmywarkę, tym bardziej możemy sobie wyobrazić, ile czasu pozwoli nam ona zaoszczędzić. Nie tylko czas tutaj się liczy, ponieważ i ilość zużywanej wody, i detergentu do umycia sporej liczby naczyń, jaka wchodzi do zmywarki, jest znacznie mniejsza niż w przypadku tej samej ilości naczyń zmywanych ręcznie. 

Pozostaje pytanie, co z prądem? Większość nowych zmywarek posiada tak zwany tryb eko, przy którego użyciu temperatura mycia jest nieco niższa i zużywamy tym samym mniej prądu.

Rozważając wady zmywarek, na początek musimy wspomnieć o kosztach jej zakupu – nie jest to mały wydatek. Kolejną kwestią są możliwe usterki, które mogą się zdarzyć i których naprawa kosztuje. 

Należy też wspomnieć o tym, że nie wszystkie naczynia mogą być myte w zmywarce – ręcznie wykonane malowidła na talerzach czy kubkach mogą się zniszczyć podczas mycia. Musielibyśmy więc ograniczyć się do kupowania naczyń, które mogą znaleźć się w zmywarce lub niektóre z nich dalej myć ręcznie.

Podsumowanie

Zależnie od warunków, w jakich mieszkamy, a także stylu życia – przy mniejszej liczbie osób, które zazwyczaj stołują się poza domem – ręczne zmywanie może okazać się bardziej opłacalnym rozwiązaniem od zmywarki. Z kolei w przypadku dużej rodziny, czy grupy domowników, którzy lubią gotować w domu i jadać wspólne obfite posiłki, bardziej opłacalna będzie zmywarka.

Zdjęcie główne: Castorly Stock/pexels.com

Jako redaktorka portali internetowych poświęconych tematyce domu i ogrodu eksploruje Internet w poszukiwaniu optymalnych rozwiązań dla domu. Prywatnie uwielbia spędzać czas w rodzinnym gronie i pielęgnować domową uprawę zieleni.
Polecane artykuły
Urządzanie

Jak wybrać odpowiednie akcesoria do łazienki dla optymalnej funkcjonalności i estetyki

Odkryj tajniki wybierania odpowiednich akcesoriów łazienkowych, które zapewnią Ci zarówno funkcjonalność, jak i estetykę. Dowiedz się, jak stworzyć przestrzeń, która spełni Twoje oczekiwania.
Czytaj więcej
Urządzanie

Modne krzesła w 2023 roku: 5 trendów wnętrzarskich 

Sprawdź 5 trendów, które są aktualne nie tylko w 2023 roku, ale będą również popularne w kolejnych sezonach!
Czytaj więcej
Urządzanie

Jak odpowiednio dobrać materiały i kolory do wnętrza, aby skutecznie zaciemnić pomieszczenie

Przekonaj się jakie istnieją tajniki wybierania materiałów i kolorystyki do wnętrz, które pomogą Ci skutecznie zaciemnić każde pomieszczenie. Praktyczne porady i wskazówki od ekspertów branży wnętrzarskiej.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *