Urządzanie

Wyspa kuchenna – trendy i porady

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Designed by Freepik

Kuchnia to bijące serce domu. To stamtąd rozchodzą się smakowite zapachy, to tam często plotkuje się przy kubku kawy. To również tam przestrzeń powinna być rozplanowana jak najbardziej ergonomicznie.

Wyspa kuchenna to jedna z ciekawych opcji na powiększenie przestrzeni użytkowej kuchni. Dodatkowy blat – często z instalacją (np. zlew lub płyta kuchenna) – pozwala na większe poczucie swobody podczas gotowania, dodatkowo zyskujesz kilka nadprogramowych miejsc siedzących. Wystarczą nowoczesne hokery. Jak jednak zaaranżować wyspę kuchenną? 

Trójkątna ergonomia

Zanim zdecydujesz się na wstawienie wyspy kuchennej, sprawdź, czy metraż tego pomieszczenia zezwala na wygodne jej użytkowanie. Wyspa powinna zostać zaprojektowana tak, aby umożliwiać pracę w tzw. trójkącie roboczym. Trójkąt roboczy, którego wierzchołkami są stół, lodówka i zlew, pokazuje zwyczajowy rozkład pracy w każdej kuchni. Jego boki wyznaczają trasy, które muszą pozostać wolne i niezatamowane, aby kuchnia była ergonomiczna, i żebyś mógł przenosić składniki z lodówki na stół, a naczynia ze stołu do zlewu. Odległości między tymi stanowiskami pracy (a więc bokami trójkąta) nie powinny być mniejsze niż 1,2 metra i nie większe niż 2,8 metra.

Kuchnia zamknięta i otwarta 

Według zasady trójkąta i ergonomicznej długości jego boków obliczono, że aby wyspa kuchenna miała sens w kuchni zamkniętej, pomieszczenie musi mieć co najmniej 14 m². A i tak będzie to wyspa o małym blacie. 

Warto pamiętać, że chociaż wyspa kuchenna stanowi wygodne stanowisko pracy, zajmuje ogrom przestrzeni – a co za tym idzie, bardziej nadaje się do kuchni otwartych. W zamkniętej musi być ona ulokowana tak, by móc dostać się do niej z każdej strony, a pomieszczenie powinno być na tyle duże, by umożliwiać swobodne poruszanie się wokół niej. 

W kuchni otwartej natomiast nie można zapominać o dostosowaniu aranżacji wyspy do wystroju salonu lub jadalni – stanowi ona bowiem element przejściowy pomiędzy dwoma pomieszczeniami.

Zalety wyspy kuchennej

Wyspa kuchenna to wyjątkowo uniwersalne i wygodne rozwiązanie wnętrzarskie. Największym plusem posiadania wyspy kuchennej jest zwiększona przestrzeń na przechowywanie akcesoriów kuchennych – garnków, talerzy, sprzętów AGD itd. Jest to przecież nic innego, jak dodatkowe szafki pokryte blatem. Swoją drogą, sam blat również pełni funkcje użytkowe – podczas gotowania przydaje się duża przestrzeń, na której możesz spokojnie rozłożyć wszystkie składniki.

Wyspa kuchenna to także świetne rozwiązanie dla osób lubiących gotować w towarzystwie. Zamiast przeciskać się w małej przestrzeni pomiędzy blatami i patrzeć w ścianę podczas gotowania, macie ułatwione przemieszczanie się pomiędzy stacjami pracy oraz możecie prowadzić rozmowę podczas siekania, miksowania czy obierania. 

W przypadku kuchni otwartej, wyspa kuchenna to także praktyczne rozwiązanie problemu rozgraniczenia przestrzeni. Stanowi spójną barierę pomiędzy jadalnią czy salonem a resztą kuchni.

Instalacje w wyspie kuchennej

Wyspa kuchenna to także miejsce, w którym możesz zamontować płytę kuchenną lub dwukomorowy zlew. Wiele osób nie cierpi natłoku instalacji w jednym miejscu – wyspa kuchenna to idealny sposób na uniknięcie zestawienia lodówki z piekarnikiem, płytą, zmywarką i zlewem. 

Pozwoli Ci na dyskretne podzielenie przestrzeni, aby była ona bardziej użytkowa. Dodatkowo, większa przestrzeń do wykorzystania może ułatwić Ci wstawienie większej ilości sprzętów i AGD.

Estetyka i aranżacja

Nie zapomnij, że wyspa kuchenna to spójny element wystroju – zarówno kuchni, jak i salonu lub jadalni (w przypadku kuchni otwartej). Warto poświęcić więc chwilę na przemyślenie jej kolorystyki, wykorzystanych materiałów i ogólnej aranżacji.

W nowoczesnych wnętrzach często stawia się na drewniany blat połączony z białymi frontami szafek, a wszystko to zestawione z nowoczesnymi, biało-srebrnymi hokerami. Jeśli Twoja kuchnia urządzona jest w zupełnie innym stylu niż salon lub jadalnia, postaraj się uzyskać złoty środek w aranżacji wyspy. W końcu stanowi ona granicę. 

Studentka trzeciego roku dziennikarstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim, która od zawsze kochała pracę z tekstem. Artykuły pisze, podśpiewując pod nosem hiszpańskie piosenki - a jeśli uda jej się wygrać na loterii, będzie je tworzyć w słonecznej Barcelonie. Uwielbia otaczać się roślinami, a szczególne miejsce w jej sercu znajdują różaneczniki. Z pasją pisze teksty utrzymane w tematyce home&garden.
Polecane artykuły
Urządzanie

Jak elegancko i funkcjonalnie wykorzystać parawany wiklinowe w przestrzeni domowej?

Poznaj nieocenione porady, jak wykorzystać parawany wiklinowe w Twoim domu zachowując elegancję i funkcjonalność. Dowiedz się, jak nadać pomieszczeniom unikalny charakter.
Czytaj więcej
Urządzanie

Jak skutecznie łączyć elementy mozaiki i ceramiki dla unikalnego wyglądu wnętrz?

Poznaj niezwykłe techniki łączenia mozaiki i ceramiki, które pozwolą stworzyć unikalne i stylowe wnętrza. Zobacz, jak materiał, kolor i faktura mogą dynamizować przestrzeń.
Czytaj więcej
Urządzanie

Jak obrazy na płótnie mogą zmienić atmosferę twojego wnętrza?

Sprawdź, jak obrazy na płótnie mogą całkowicie odmienić wystrój i nastrój twojego wnętrza. Poznaj różne style, jak dopasować je do pomieszczenia i jakie korzyści przynosi posiadanie takich dzieł sztuki w domu.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *