Urządzanie

Urządzenie pokoju dziecka – o jakie elementy należy zadbać?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Pojawienie się na świecie nowego człowieka zawsze jest wielkim powodem do świętowania. Dla świeżo upieczonych rodziców to także okazja, by zaszaleć przy urządzaniu pokoju dla malucha. Bez względu na wiek, dziecko potrzebuje w swoim otoczeniu pewnych konkretnych elementów, które musi zapewnić mu rodzic. Zobacz, o jakie elementy należy zadbać w pokojach dzieci w różnych grupach wiekowych. 

Pokój dla niemowlaka  

Przez cały okres niemowlęctwa dziecko bardzo intensywnie się rozwija. Potrzebuje rozmaitych bodźców, które pozwolą mu na tworzenie w mózgu nowych połączeń nerwowych, poznawanie świata i naukę. W pokoju lub kąciku dla niemowlaka w sypialni rodziców, bezwzględnie musi znaleźć się łóżeczko dla malucha. Dziecko musi mieć swoją prywatną przestrzeń, w której nikt nie będzie przeszkadzał mu podczas snu i odpoczynku. W takim łóżeczku nie powinno znajdować się absolutnie nic, poza materacem i wodoodpornym prześcieradłem na gumce. Dziecko bardzo łatwo może przez sen zakopać się w pościeli lub innych dodatkach do łóżeczka, co jest dla niego niezwykle niebezpieczne.

Żeby uniknąć tych sytuacji, dziecko do spania odkładaj wyłącznie w dopasowanym do ciała śpiworku, bez pościeli, poduszek, pluszaków czy kocyków. Nad łóżeczkiem, choć wygląda on pięknie, nie powinien znajdować się baldachim. Blokuje to dostęp bodźców do dziecka, przez co połączenia neuronowe nie wytwarzają się tak, jak powinny. Dziecko musi mieć możliwość, by rozejrzeć się po pomieszczeniu, a nie wpatrywać się tylko w połacie materiału nad głową.

Zabawki dla takiego malucha powinny być przede wszystkim edukacyjne i sensoryczne. Grający i migający kolorowymi światłami kawałek plastiku nie jest najbardziej rozwijającym gadżetem dla dziecka. Klocki z internetowego sklepu jelej.com to wspaniały sposób na umożliwienie dziecku poznawania świata w bezpieczny i mądry sposób. 

Pokój przedszkolaka  

Dziecko w wieku przedszkolnym ma już nieco większe wymagania, co do warunków w swoim pokoju. Przede wszystkim ma ono już wykształcone poczucie i potrzebę prywatności oraz własności. Dlatego warto, by przedszkolak miał już kilka metrów kwadratowych na własny użytek. W jego pokoju powinno znaleźć się łóżeczko lub łóżko dziecięce, jeśli dziecko jest już wystarczająco duże.

Oprócz tego nie może również zabraknąć przestrzeni do zabawy i wyrażania siebie. Aby dziecko mogło prawidłowo rozwijać się, także pod względem emocjonalnym, jego zabawki powinny być bardzo różne i mieć wiele zastosowań. Nie mogą być to wyłącznie klocki albo lalki. Maluchy w wieku przedszkolnym potrzebują także zabaw kreatywnych, jak rysowanie, malowanie, kolorowanie, lepienie z plasteliny i masy solnej i wiele innych. Taki kącik kreatywności, w którym znajdzie się stoliczek z niskim krzesłem, na które dziecko będzie mogło bez problemu wejść oraz przybory plastyczne to wspaniały pomysł na zajęcie dziecka rozwijającą i twórczą zabawą na długi czas. 

Pokój dziecka w wieku szkolnym  

W okresie szkoły podstawowej, poza rozwojem intelektualnym, ważny jest też prawidłowy rozwój pod względem fizycznym. Na ten czas przypada bardzo dużo skoków wzrostowych, które sprzyjają rozwojowi wad postawy oraz układu kostno-stawowego. Dziecko w szkole podstawowej rośnie w zawrotnym tempie, bardzo zbliżonym do tego z okresu niemowlęctwa.

Dlatego należy zadbać, by w jego pokoju znajdowało się dostosowane do jego wzrostu łóżko oraz biurko i krzesło, pozwalające na regulację wysokości. Dzięki takim meblom dziecko będzie mogło siedzieć prosto i wygodnie nawet, jeżeli urosło już kilka centymetrów. Ty, jako rodzic zaoszczędzisz z kolei sporo pieniędzy, ponieważ kupowanie nowych mebli co rok czy dwa nie będzie Twoim problemem.

Zdj.główne: Sidekix Media/unsplash.com

W aranżowaniu wnętrz ceni połączenie klasyki oraz nowoczesności. Drewniane meble lubi ozdabiać wieloma roślinami oraz innymi dodatkami. Uważa, że kluczem do stworzenia odpowiedniego wystroju wnętrz jest zachowanie harmonii między meblem a dekoracjami.
Polecane artykuły
Urządzanie

Jak wybrać odpowiednie akcesoria do łazienki dla optymalnej funkcjonalności i estetyki

Odkryj tajniki wybierania odpowiednich akcesoriów łazienkowych, które zapewnią Ci zarówno funkcjonalność, jak i estetykę. Dowiedz się, jak stworzyć przestrzeń, która spełni Twoje oczekiwania.
Czytaj więcej
Urządzanie

Modne krzesła w 2023 roku: 5 trendów wnętrzarskich 

Sprawdź 5 trendów, które są aktualne nie tylko w 2023 roku, ale będą również popularne w kolejnych sezonach!
Czytaj więcej
Urządzanie

Jak odpowiednio dobrać materiały i kolory do wnętrza, aby skutecznie zaciemnić pomieszczenie

Przekonaj się jakie istnieją tajniki wybierania materiałów i kolorystyki do wnętrz, które pomogą Ci skutecznie zaciemnić każde pomieszczenie. Praktyczne porady i wskazówki od ekspertów branży wnętrzarskiej.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *