Urządzanie

Tymi zasadami warto kierować się, wybierać lampy łazienkowe

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Designed by Freepik

Artykuł sponsorowany

Łazienka to miejsce bardzo użytkowe, jednak służy także do relaksu i codziennej toalety. Właśnie dlatego odpowiednie oświetlenie łazienki jest bardzo ważne. Zobacz, według jakich zasad najlepiej kierować się przy wyborze lamp łazienkowych.

Temperatura oraz ilość emitowanego światła

Rodzaj, a raczej temperatura światła, jakie będzie emitować lampa zależy w dużej mierze od żarówki, jaką wybierzesz, jednak kolor klosza może mieć bardzo duże znaczenie i zmieniać odcienie w oświetlonym obszarze. Jest to szczególnie istotne dlatego, że wiele kobiet wykonuje w łazience codzienny makijaż, a przekłamane kolory mogą skończyć się prawdziwą katastrofą na twarzy. Jeśli chodzi o komfort przy wykonywaniu makijażu w łazience, ważna jest też ilość światła, jaką przepuszcza dana lampa. Do make upu najlepiej, by była to bardzo jasna lampa, która pozwoli zauważyć i poprawić wszystkie niedociągnięcia na przykład przy nakładaniu podkładu czy malowaniu brwi. Jednak jeśli przychodzi do relaksacyjnej kąpieli, najprzyjemniej jest ją odbywać przy nieco przygaszonym świetle. Właśnie dlatego warto do łazienki wybrać lampę, która pozwala na regulację jasności. 

Ochrona przed wilgocią

Łazienka to miejsce, gdzie leje się bardzo dużo wody, bardzo często pojawia się para oraz krople na ścianach. Warto zadbać o to, by lampa, którą wybierzesz do łazienki zapewniała odpowiednią izolację i ochronę przed zawilgoceniem instalacji elektrycznej w środku. Tylko taka lampa zapewni pełnię bezpieczeństwa, dlatego dobrze jest wybierać lampy specjalnie dedykowane do łazienki. Takie modele już w czasie projektowania powstawały z myślą o działaniu w trudnych warunkach. Dzięki temu zredukujesz ryzyko powstania zwarcia do minimum. W tej roli świetnie sprawdzą się na przykład plafony łazienkowe, które przylegają ściśle do sufitu i bardzo ograniczają ryzyko dostania się wody do wnętrza lampy.

Estetyka

Nie da się ukryć, że przy projektowaniu łazienki najważniejsza jest jej estetyka. Wybierz lampę, która stylem będzie pasowała do wystroju łazienki. Możesz też poszukać modelu o neutralnym kolorze i kształcie, który nie zdominuje pomieszczenia. Uniwersalne style lamp sprawdzają się najlepiej w małych łazienkach, gdzie łatwo jest jednym elementem zdefiniować cały wystrój. Pamiętaj o tym, że lampa może być także ozdobą łazienki, w której często, przez małą ilość powierzchni użytkowej, trudno jest ustawić dodatkowe dekoracje. Bogato zdobiony klosz doda łazience charakteru glamour, z kolei wisząca tylko na kablu duża żarówka sprawi, że pomieszczenie w mig nabierze surowości stylu przemysłowego. 

Promień emitowanego światła

Kolejną ważną kwestią przy wyborze lampy do łazienki jest obszar, jaki lampa jest w stanie oświetlić. Łazienka z reguły nie jest dużym pomieszczeniem, ale lampa o zbyt wąskim kloszu może nie zdołać oświetlić jej w całości, przez co na przykład kąty łazienki pozostaną ciemne. By tego uniknąć, postaw na lampy z szerokim kloszem lub w ogóle bez niego. One dadzą w łazience najwięcej światła i ożywią pomieszczenie.

Projektowanie i urządzanie łazienki wymaga tego, by brać pod uwagę każdy, nawet najdrobniejszy szczegół. Oświetlenie jest czymś, co może ozdobić łazienkę i wydobyć z niej najpiękniejsze detale lub, jeśli jest źle dobrane, podkreślić wady i niedociągnięcia w pomieszczeniu. Od światła zależy też, jaki klimat będzie panował w łazience, czy będzie to ostre, pobudzające światło białe jak z hali przemysłowej, czy przyjemna, ciepła poświata, zapraszająca do relaksu w wannie z lampką prosecco. 

W aranżowaniu wnętrz ceni połączenie klasyki oraz nowoczesności. Drewniane meble lubi ozdabiać wieloma roślinami oraz innymi dodatkami. Uważa, że kluczem do stworzenia odpowiedniego wystroju wnętrz jest zachowanie harmonii między meblem a dekoracjami.
Aleksandra Nowak
Polecane artykuły
Urządzanie

Mieszkanie w stylu minimalistycznym - inspiracje

Podpowiadamy, na co warto zwracać uwagę, przy aranżacji mieszkania w stylu minimalistycznym.
Czytaj więcej
Urządzanie

Zastawa stołowa - jak wybrać tę właściwą?

Zastawa stołowa nie jest najbardziej podstawowym elementem wyposażenia domu, ale warto ją mieć. Zobacz, na co zwracać uwagę, kupując komplet naczyń.
Czytaj więcej
Urządzanie

Drewniane dodatki do domu

Przeczytaj artykuł i dowiedz się, w jakie drewniane dodatki do mieszkania warto inwestować.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *