Polska ceramika – tradycja w nowoczesnym wydaniu

Urządzanie
Polska ceramika – tradycja w nowoczesnym wydaniu
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Polskie wybory ceramiczne i porcelanowe cieszą się długą tradycją, a ich popularność nie maleje. Obok nowo powstałych marek, manufaktury takie jak Ćmielów, Bolesławiec, czy Kristoff także oferują obecnie produkty o nowoczesnym, atrakcyjnym designie. 

Polska ceramika może pochwalić się długą historią i doskonałą renomą. Początki jej tradycji sięgają aż średniowiecza, a fabryki, których wyroby podbijają stoły nie tylko w Polsce, ale i za granicą, funkcjonują od XIX wieku. Zobacz najpiękniejsze wyroby z ponad stuletnią tradycją w nowoczesnym wydaniu.

Fabryka porcelany Ćmielów

Początki manufaktury w Ćmielowie sięgają końcówki XVIII wieku. Wraz z czasem niewielka manufaktura coraz bardziej się rozrastała, a swoją pozycję na dobre ugruntowała w okresie międzywojnia. Ćmielowska ceramika ozdabiała stoły w okresie PRL-u. Obecnie, nie bojąc się innowacji, przeobraziła się w wytwórnię prawdziwie nowoczesnych produktów. Najnowsza pracownia wzornicza Ćmielów Design Studio powstała w 2013 roku, to miejsce twórczości młodego pokolenia artystów i projektantów.

Ceramika Bolesławiec

Uważana obecnie za lidera na rynku ceramiki w Polsce. Już w 1473 roku w Bolesławcu działało kilka garncarni, a w niedługim czasie miejscowość ta stała się jednym z przodujących ośrodków ceramicznych w całej Europie. Słynne naczynia z białej glinki zdobione techniką stempelkową zaczęto wytwarzać w Bolesławcu w drugiej połowie XIX wieku. Obecne wyroby Zakładów Ceramicznych „Bolesławiec” dalej nawiązują do długiej tradycji i cieszą się ogromną popularnością.

Polska porcelana Kristoff

Funkcjonująca od 1831 roku fabryka w Wałbrzychu znana jest pod nazwą „Krzysztof” lub „Kristoff”. Ta wyjątkowa porcelana podbiła nie tylko rynek europejski – sprzedawano ją także w USA. Obecnie, oprócz klasycznych niezmiernie eleganckich kolekcji, znajdziemy także nowoczesne wyroby stworzone we współpracy z projektantami młodego pokolenia. 

Ceramika Karolina

Początki fabryki „Karolina” sięgają 1860 roku. Założył ją niemiecki przedsiębiorca Traugott Silber w Jaworzynie Śląskiej (ówczesnym Königszelt). W latach 30. fabryka ta była jedną z nielicznych, które otrzymały licencję Walta Disneya na produkcję wyrobów z Myszką Miki. Obecnie te egzemplarze uchodzą za kolekcjonerskie perełki. Dzisiaj fabryka „Karolina” wytwarza produkty ceramiczne o niebanalnych kształtach i kolorach, cały czas zachwycając klientów swoimi wzorami.

Zdjęcie główne: Earl Wilcox/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać idealne oświetlenie punktowe do twojej kuchni: poradnik i inspiracje
Jak wybrać idealne oświetlenie punktowe do twojej kuchni: poradnik i inspiracje
Odkryj sekret idealnego oświetlenia punktowego w kuchni. Przeczytaj nasz poradnik pełen praktycznych wskazówek i inspiracji dla każdego stylu kuchni.
Skrzydłokwiat – wszystko na temat pielęgnacji i wymagań
Skrzydłokwiat – wszystko na temat pielęgnacji i wymagań
Podoba Ci się skrzydłokwiat i chcesz go hodować w swoim domu? Przeczytaj, co warto wiedzieć o uprawie tej rośliny.
Energooszczędne rozwiązania dla domu
Energooszczędne rozwiązania dla domu
Co zrobić, by zaoszczędzić na ogrzewaniu? Niezależnie od tego, czy dopiero stawiasz swój dom, czy też już w nim mieszkasz, jest dużo prac, które mogą Ci pomóc zmienić Twoje gospodarstwo domowe w energooszczędne.
Ostatnie wpisy