Urządzanie

Okap nad wyspą kuchenną – jaki będzie najlepszy?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Wyspa kuchenna jest chętnie stosowanym elementem w projektach nowoczesnych kuchni. Nic dziwnego – to funkcjonalny i praktyczny obiekt, który bardzo efektownie się prezentuje. Zastanawiasz się, jaki okap będzie najlepszy nad kuchenną wyspą? Podpowiadamy.

Zwłaszcza w przestronnych kuchniach wyspa znajduje coraz częstsze zastosowanie. To rozwiązanie estetyczne i funkcjonalne. Na umieszczonej w centralnym miejscu wyspie mogą się znaleźć zlewozmywak, przestrzeń do spożywania posiłków lub płyta kuchenna. W przypadku tej ostatniej opcji musimy pomyśleć również nad odpowiednim okapem, który sprawdzi się nad wyspą w kuchni. Na co powinniśmy zwrócić uwagę, wybierając okap?

Okap wyspowy – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Okap jest istotnym elementem wyposażenia każdej kuchni, zwłaszcza tej z otwartą przestrzenią. Zapachy rozchodzące się podczas gotowania, para wodna i tłuszcz nie stanowią problemu w mieszkaniu, w którym znajduje się dobry okap. W przypadku kuchni z wyspą powinniśmy dobrać odpowiedni model, aby sprawnie spełniał swoją funkcję. 

Rozmiar okapu nad wyspą kuchenną

Aby skutecznie pochłaniać zapachy i tłuszcz, okap nie powinien być węższy od płyty kuchennej. Zaleca się wybór okapu, który jest o 10 cm szerszy od płyty indukcyjnej czy kuchenki gazowej. W przypadku okapu cylindrycznego nie musimy martwić się rozmiarami – te modele wyposażone są w system pochłaniania szczelinowego.

Wysokość montażu okapu nad wyspą kuchenną

Co do wysokości, na jakiej należy montować okap kuchenny, powinniśmy dobrać ją przede wszystkim do wzrostu użytkowników, tak aby okap nie zawadzał podczas gotowania. Jednak najczęściej zalecaną wysokością montażu okapu jest odległość 65–70 cm od płyty kuchennej.

Przeczytaj też: Zmywanie ręczne czy zmywarka – co się opłaca?

Wydajność okapu wyspowego

Wybierając okapy wyspowy, koniecznie zwróćmy uwagę na jego wydajność, czyli ilość powietrza, jaka może być przefiltrowana w ciągu jednej godziny. To istotna cecha każdego okapu, zwłaszcza takiego, który znajdzie się nad wyspą łączącą kuchnię z salonem. Wydajność okapu oblicza się zależnie od powierzchni kuchni. W przypadku kuchni otwartej bierzemy pod uwagę również pomieszczenie, z którym połączona jest kuchnia. 

Okap wyspowy – poziom hałasu

Istotną cechą okapu w każdej kuchni – szczególnie tej z otwartą przestrzenią – jest poziom hałasu, jaki generuje. To element, który zdarza się ludziom pomijać przy wyborze okapu, jednak istotnie wpływa on na komfort użytkowania. Zbyt głośny okap uniemożliwi rozmowy z domownikami i gośćmi oraz może powodować wyraźnie odczuwalny dyskomfort.

Okap wyspowy – montaż i obudowa

Okap wyspowy montuje się do sufitu, doprowadzając komin do wyciągu wentylacyjnego. Dobrze więc pomyśleć także o możliwości ukrycia jego przewodów. Często stosowanym w tym celu rozwiązaniem jest wykonanie sufitu podwieszanego, który pozwala na estetyczne wykończenie miejsca montażu okapu. 

W przypadku okapu wyspowego nie mamy możliwości zabudowania go w szafce, jak często robi się to w standardowych kuchniach. Dlatego też okapy wyspowe projektowane są tak, aby ich własna obudowa wyglądała estetycznie, a nawet sama w sobie stanowiła element dekoracyjny. Wybierając okap nad wyspę kuchenną, mamy więc sporo możliwości, jeżeli chodzi o ich design. Najlepiej dobrać go tak, aby stanowił spójną kompozycję z wystrojem kuchni.

Zdjęcie główne: Watermark Designs/unsplash.com

Jako redaktorka portali internetowych poświęconych tematyce domu i ogrodu eksploruje Internet w poszukiwaniu optymalnych rozwiązań dla domu. Prywatnie uwielbia spędzać czas w rodzinnym gronie i pielęgnować domową uprawę zieleni.
Aleksandra Tabak
Polecane artykuły
Urządzanie

Urządzenie pokoju dziecka - o jakie elementy należy zadbać?

Jak urządzić wygodny i bezpieczny pokój dla dziecka? Podpowiadamy!
Czytaj więcej
Urządzanie

Kiedy kupować meble ogrodowe?

Trudno wyobrazić sobie ogród, balkon czy taras bez mebli ogrodowych. Możemy na nich odpocząć po ciężkim dniu, wypić kawę czy posiedzieć ze znajomymi. Sprawdź, kiedy najlepiej jest je kupować.
Czytaj więcej
Urządzanie

Czarno-biała kuchnia, czyli ponadczasowe kolory we wnętrzu

Chcesz mieć czarno-białą kuchnię z elementami, które przełamują chłodne barwy? Sprawdź, z czym można połączyć te dwa kolory!
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *