Urządzanie

Na jakiej wysokości zamocować piekarnik?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Piekarnik to jedno z podstawowych urządzeń w naszej kuchni. Na jakiej wysokości go zamontować, by jego użytkowanie było praktyczne i wygodne?

Wśród podstawowych sprzętów gospodarstwa domowego jest rzecz jasna piekarnik. Trudno wyobrazić sobie kuchnię bez tego właśnie sprzętu. Ważne jest jednak to, by był tak ustawiony i zamocowany na takiej wysokości, by można było go używać wygodnie i bezpiecznie.

Piekarnik tuż przy podłodze? To coraz rzadsze rozwiązanie

W nowych kuchniach coraz rzadziej spotykamy się z piekarnikiem umieszczonym kilka centymetrów nad ziemią. To niegdyś tradycyjne rozwiązanie (związane głównie z tym, że piekarnik był połączony z płytą grzewczą), obecnie przechodzi do historii. I słusznie, bowiem wkładanie i wyjmowanie czegokolwiek do piekarnika było dość niewygodne i mało praktyczne. Wiązało się z ciągłym schylaniem i kucaniem, co przy ciężkich rzeczach było szczególnie uciążliwe.

Sprzęty na słupku

Obecnie bardzo modnym rozwiązaniem jest umieszczanie sprzętów w słupku, czyli jeden nad drugim. Nie tylko ciekawie to wygląda, ale sprawia, że możemy zaoszczędzić sporo miejsca i jednocześnie mieć wszystko na wyciągnięcie ręki. Poza tym umieszczenie piekarnika na słupku jest dość funkcjonalne. Nie trzeba się schylać, by cokolwiek do niego włożyć czy z niego wyjąć. Najlepiej dopasować umiejscowienie piekarnika do swojego wzrostu, jednak zaleca się, by było to mniej więcej 82 cm nad poziomem podłogi (w przypadku sprzętu o wysokości 60 cm).

Jeżeli jesteśmy jednak posiadaczami sprzętu z wysuwanym wózkiem, wówczas warto umocować piekarnik trochę niżej. Dlaczego? Otóż wtedy będzie nam łatwiej zaglądać do niego i wyjmować blachę z górnej jego części. Jeśli chcemy, by nad piekarnikiem znalazła się kuchenka mikrofalowa, wówczas dobrze jest pomyśleć o nieco niższym umieszczeniu sprzętu – np. na wysokości około 50 cm. 

A może dwa piekarniki?

Coraz częstszym rozwiązaniem, które spotykamy w nowoczesnych kuchniach, jest zamontowanie dwóch piekarników. To świetna opcja, jeśli dużo pieczemy i mamy miejsce. Poza tym trzeba przyznać, że daje to także dość ciekawy efekt wizualny. Wówczas, podobnie jak w przypadku umocowania piekarnika na słupku, powinien znaleźć się na wysokości około 50 cm, a drugi tuż nad nim. Jeśli chcemy umieścić w pionie 3 sprzęty – np. 2 piekarniki i kuchenkę mikrofalową – wówczas na pewno warto przemyśleć zakup niższych piekarników o wysokości 45 cm. Wtedy pierwszy sprzęt mocujemy na wysokości 50 cm, drugi około 100 cm, a trzeci około 150 cm. Dzięki temu bez problemu będziemy mogli korzystać z wszystkich trzech. 

Piekarniki można też umieścić obok siebie, to idealna propozycja dla tych, którzy mają dużo miejsca w kuchni. Wówczas warto oba umieścić około 80 cm nad podłogą. Chyba że należymy do osób bardzo wysokich – wtedy warto nieco wyżej.

Piekarnik na blacie kuchennym? To nowoczesne rozwiązanie

W niektórych projektach można spotkać się z piekarnikami umocowanymi na blatach kuchennych. To nowość, która zyskuje wielu zwolenników, przede wszystkim ze względu na dość oryginalny design. Wówczas konieczne jest kupienie piekarnika w wersji smart, by sprzęt na szafce kuchennej nie wydawał się zbyt toporny.

Zdj. główne: Kam Idris/unsplash.com

Dziennikarz i copywriter z wieloletnim doświadczeniem. Interesuje się aranżacją wnętrz. Ciągle coś zmienia i przestawia w swoim mieszkaniu, by było modnie i oryginalnie. Lubi aktywne życie, chętnie próbuje nowych rzeczy i doświadczeń. Ostatnio zaintrygowała ją sztuka nowoczesna, której rozumienia jeszcze się uczy. Prywatnie - mama dwójki urwisów, z którymi nigdy się nie nudzi!
Polecane artykuły
Urządzanie

Jak wybrać odpowiednie akcesoria do łazienki dla optymalnej funkcjonalności i estetyki

Odkryj tajniki wybierania odpowiednich akcesoriów łazienkowych, które zapewnią Ci zarówno funkcjonalność, jak i estetykę. Dowiedz się, jak stworzyć przestrzeń, która spełni Twoje oczekiwania.
Czytaj więcej
Urządzanie

Modne krzesła w 2023 roku: 5 trendów wnętrzarskich 

Sprawdź 5 trendów, które są aktualne nie tylko w 2023 roku, ale będą również popularne w kolejnych sezonach!
Czytaj więcej
Urządzanie

Jak odpowiednio dobrać materiały i kolory do wnętrza, aby skutecznie zaciemnić pomieszczenie

Przekonaj się jakie istnieją tajniki wybierania materiałów i kolorystyki do wnętrz, które pomogą Ci skutecznie zaciemnić każde pomieszczenie. Praktyczne porady i wskazówki od ekspertów branży wnętrzarskiej.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *