Urządzanie

Na jakiej wysokości zamocować piekarnik?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Piekarnik to jedno z podstawowych urządzeń w naszej kuchni. Na jakiej wysokości go zamontować, by jego użytkowanie było praktyczne i wygodne?

Wśród podstawowych sprzętów gospodarstwa domowego jest rzecz jasna piekarnik. Trudno wyobrazić sobie kuchnię bez tego właśnie sprzętu. Ważne jest jednak to, by był tak ustawiony i zamocowany na takiej wysokości, by można było go używać wygodnie i bezpiecznie.

Piekarnik tuż przy podłodze? To coraz rzadsze rozwiązanie

W nowych kuchniach coraz rzadziej spotykamy się z piekarnikiem umieszczonym kilka centymetrów nad ziemią. To niegdyś tradycyjne rozwiązanie (związane głównie z tym, że piekarnik był połączony z płytą grzewczą), obecnie przechodzi do historii. I słusznie, bowiem wkładanie i wyjmowanie czegokolwiek do piekarnika było dość niewygodne i mało praktyczne. Wiązało się z ciągłym schylaniem i kucaniem, co przy ciężkich rzeczach było szczególnie uciążliwe.

Sprzęty na słupku

Obecnie bardzo modnym rozwiązaniem jest umieszczanie sprzętów w słupku, czyli jeden nad drugim. Nie tylko ciekawie to wygląda, ale sprawia, że możemy zaoszczędzić sporo miejsca i jednocześnie mieć wszystko na wyciągnięcie ręki. Poza tym umieszczenie piekarnika na słupku jest dość funkcjonalne. Nie trzeba się schylać, by cokolwiek do niego włożyć czy z niego wyjąć. Najlepiej dopasować umiejscowienie piekarnika do swojego wzrostu, jednak zaleca się, by było to mniej więcej 82 cm nad poziomem podłogi (w przypadku sprzętu o wysokości 60 cm).

Jeżeli jesteśmy jednak posiadaczami sprzętu z wysuwanym wózkiem, wówczas warto umocować piekarnik trochę niżej. Dlaczego? Otóż wtedy będzie nam łatwiej zaglądać do niego i wyjmować blachę z górnej jego części. Jeśli chcemy, by nad piekarnikiem znalazła się kuchenka mikrofalowa, wówczas dobrze jest pomyśleć o nieco niższym umieszczeniu sprzętu – np. na wysokości około 50 cm. 

A może dwa piekarniki?

Coraz częstszym rozwiązaniem, które spotykamy w nowoczesnych kuchniach, jest zamontowanie dwóch piekarników. To świetna opcja, jeśli dużo pieczemy i mamy miejsce. Poza tym trzeba przyznać, że daje to także dość ciekawy efekt wizualny. Wówczas, podobnie jak w przypadku umocowania piekarnika na słupku, powinien znaleźć się na wysokości około 50 cm, a drugi tuż nad nim. Jeśli chcemy umieścić w pionie 3 sprzęty – np. 2 piekarniki i kuchenkę mikrofalową – wówczas na pewno warto przemyśleć zakup niższych piekarników o wysokości 45 cm. Wtedy pierwszy sprzęt mocujemy na wysokości 50 cm, drugi około 100 cm, a trzeci około 150 cm. Dzięki temu bez problemu będziemy mogli korzystać z wszystkich trzech. 

Piekarniki można też umieścić obok siebie, to idealna propozycja dla tych, którzy mają dużo miejsca w kuchni. Wówczas warto oba umieścić około 80 cm nad podłogą. Chyba że należymy do osób bardzo wysokich – wtedy warto nieco wyżej.

Piekarnik na blacie kuchennym? To nowoczesne rozwiązanie

W niektórych projektach można spotkać się z piekarnikami umocowanymi na blatach kuchennych. To nowość, która zyskuje wielu zwolenników, przede wszystkim ze względu na dość oryginalny design. Wówczas konieczne jest kupienie piekarnika w wersji smart, by sprzęt na szafce kuchennej nie wydawał się zbyt toporny.

Zdj. główne: Kam Idris/unsplash.com

Dziennikarz i copywriter z wieloletnim doświadczeniem. Interesuje się aranżacją wnętrz. Ciągle coś zmienia i przestawia w swoim mieszkaniu, by było modnie i oryginalnie. Lubi aktywne życie, chętnie próbuje nowych rzeczy i doświadczeń. Ostatnio zaintrygowała ją sztuka nowoczesna, której rozumienia jeszcze się uczy. Prywatnie - mama dwójki urwisów, z którymi nigdy się nie nudzi!
Justyna Fiedoruk
Polecane artykuły
Urządzanie

Mieszkanie w stylu minimalistycznym - inspiracje

Podpowiadamy, na co warto zwracać uwagę, przy aranżacji mieszkania w stylu minimalistycznym.
Czytaj więcej
Urządzanie

Zastawa stołowa - jak wybrać tę właściwą?

Zastawa stołowa nie jest najbardziej podstawowym elementem wyposażenia domu, ale warto ją mieć. Zobacz, na co zwracać uwagę, kupując komplet naczyń.
Czytaj więcej
Urządzanie

Drewniane dodatki do domu

Przeczytaj artykuł i dowiedz się, w jakie drewniane dodatki do mieszkania warto inwestować.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *