Urządzanie

Meble na wymiar do kuchni – na co zwrócić uwagę?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Designed by Freepik

Meble na wymiar są doskonałym wyborem przy aranżacji kuchni, ale tylko pod warunkiem ich odpowiedniego pomiaru i wykonania. Należy poświęcić nieco czasu na wybór, bo to droga inwestycja, która powinna służyć nam przez lata.

Meble na wymiar a spójna wizja wnętrza

Zdecydowanie się na meble produkowane na wymiar sprzyja optymalnemu wykorzystaniu przestrzeni w kuchni. Najczęściej nie jest to możliwe przy zakupie standardowego zestawu z salonu meblowego, bo często chodzi o pomieszczenie nietypowych rozmiarów. Warto poświęcić nieco czasu na przemyślenie własnej wizji nowej kuchni.

Własny wstępny projekt

Nim udamy się do firmy wykonującej meble na wymiar, powinniśmy jasno określić swoje preferencje i oczekiwania. Jeżeli stworzymy własny projekt kuchennej zabudowy, będziemy mieli szansę na skonfrontowanie go z propozycją przedstawioną przez wykonawcę. Inspiracji można szukać w katalogach wnętrzarskich, magazynach specjalistycznych, ale przede wszystkim na niezliczonych blogach i stronach internetowych o urządzaniu kuchni. Możemy też porozmawiać ze znajomymi, którzy niedawno przeprowadzali podobny remont.

Dokładny pomiar

Wykonanie pomiarów pomieszczenia jest kluczowe – bez nich zamawianie mebli kuchennych na wymiar w praktyce traci sens. Ich odpowiednie dopasowanie będzie możliwe tylko wtedy, gdy dokonane przez nas pomiary zostaną przedstawione wykonawcy w czytelny sposób. Trzeba też uwzględnić między innymi otwory okienne i drzwiowe. Jeśli nie ufamy swoim zdolnościom w tym zakresie – powinniśmy rozważyć zaproszenie projektanta do domu po to, aby sam zmierzył pomieszczenie lub wnękę do zabudowy.

Projekt

Wykonanie projektu zawsze jest kompromisem pomiędzy naszymi oczekiwaniami a możliwościami zagospodarowania kuchni. Musimy uzgodnić szereg rzeczy odnośnie wyglądu mebli i ich funkcjonalności.

Dlaczego nie warto zwlekać z zamówieniem?

Nie możemy liczyć na to, że zamówione na wymiar meble otrzymamy z dnia na dzień. Zwlekanie jest złym wyjściem, ponieważ:

 • wykonawca może nie mieć wolnych terminów,
 • projekt może się okazać czasochłonny,
 • materiały nie będą dostępne od ręki,
 • nie będziemy mogli porównać różnych ofert.

Co warto wziąć pod uwagę?

Wybór mebli na wymiar uzależniony jest od:

 • liczby osób korzystających z mebli kuchennych,
 • wielkości kuchni,
 • kształtu pomieszczenia,
 • rodzaju zabudowy (np. aneks, kuchnia otwarta, kuchnia z oknem itp.),
 • obecności spiżarni w domu (jej brak wymusza przechowywanie większej ilości produktów w kuchni),
 • preferowanego materiału (drewno, płyta MDF),
 • wybranego stylu wnętrzarskiego,
 • koloru ścian i oświetlenia.

Wizualizacje

Współcześnie wymaga się od projektantów mebli tego, żeby swoje projekty wizualizowali klientom w przystępny sposób. Istnieje wiele programów komputerowych służących do tego celu (np. Sketchup Make, Autodesk HomeStyler, Blender, Live Interior 3D free i inne). 

Wykonanie mebli na wymiar

Gdzie można zamówić meble na wymiar?

Zakres firm oferujących usługi związane z wykonywaniem mebli na wymiar jest szeroki. Obejmuje przede wszystkim:

 • studia mebli kuchennych,
 • sklepy meblowe,
 • firmy stolarskie,
 • supermarkety budowlane.

Wybór wykonawcy 

Wybór wykonawcy uzależniony jest od naszych oczekiwań odnośnie do ceny, jakości lub unikalnego charakteru, którego możemy spodziewać się po meblach na wymiar. Znacznie szybciej przyjdzie nam cieszyć się upragnionymi meblami wtedy, gdy skorzystamy z firmy oferującej kompleksowe usługi projektowania, wykonania, szklenia i malowania mebli. Stąd tak ważne, żeby firma posiadała własny park maszynowy i zatrudniała różnego rodzaju fachowców. Przy wyborze ważne będą rekomendacje i opinie, które znajdziemy np. w internecie. Koniecznie trzeba też zwrócić uwagę na okres przysługującej gwarancji na produkty. Kusząca może być też oferowana usługa montażu.

Ile trwa wykonanie mebli na wymiar?

Należy liczyć się z tym, że na zamówione meble kuchenne poczekamy kilka tygodni. Często jest to okres od 5 do 8 tygodni.

Lubi pisać o praktycznych sprawach – szczególnie dotyczących swoich zainteresowań. Stara się w przystępny sposób przybliżać zawiłości dotyczące aranżacji wnętrz i ogrodów. Często są to wiadomości, które sam wcześniej przetestował. Ostatnio zaciekawił go minimalizm i styl industrialny.
Polecane artykuły
Urządzanie

Jak urządzić pokój dla nastolatka?

Stwórz pokój marzeń dla swojego nastolatka! Oto poradnik, który pomoże Ci wybrać styl, stworzyć miejsce do nauki i relaksu, a także dodatków, które ożywią jego pasje!
Czytaj więcej
Urządzanie

Kominek wolnostojący - czy to dobry wybór?

Czy kominek wolnostojący to odpowiedni wybór? Odkryj zalety i wady tego typu kominków, aby podjąć świadomą decyzję dla swojego wnętrza.
Czytaj więcej
Urządzanie

Jak urządzić funkcjonalny przedpokój?

Urządzenie funkcjonalnego przedpokoju może być wyzwaniem, zwłaszcza gdy dysponujemy ograniczoną przestrzenią.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *