Urządzanie

Jak urządzić kuchnię w kształcie litery U?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Kuchnia w kształcie litery „U” to najczęściej dwa równoległe rzędy szafek, które połączone są trzecim, prostopadłym do nich. Ten układ sprawdzi się dobrze i w mniejszych, i w bardziej obszernych wnętrzach. Podpowiadamy, jak urządzić taką kuchnię.

Kształt litery „U” sprawdzi się dobrze zarówno w przypadku pomieszczeń prostokątnych, jak i kwadratowych. Te pierwsze na ogół są węższe, dlatego należy zwracać uwagę na właściwą odległość między równoległymi szafkami. Nie powinno to być mniej niż 90 cm.

Zabudowa w kształcie litery „U”

Bardzo popularnym zabiegiem w takich kuchniach jest umieszczanie zlewu pod oknem. Warto postawić na modne zlewozmywaki szklane, które będą świetnie pasować do większości stylów. Żeby w pomieszczeniu panowała ergonomia, warto lodówkę i kuchenkę umieścić w bocznym ciągu szafek. Jeżeli urządzasz niewielką kuchnię, lepiej zrezygnuj z dość ciężkich szafek wiszących, a zamiast tego postaw na półki, relingi i organizery. Dolne szafki są już wystarczająco obszerne, żeby zmieścić wszystkie sprzęty kuchenne i suche produkty spożywcze. Dzięki brakowi górnej zabudowy kuchnia będzie wydawała się lżejsza.

W dużych kuchniach warto postawić na wyspę kuchenną. To bardzo praktyczny i modny akcent. Może służyć jako blat albo barek. Na rynku dostępne są różne rodzaje wysp, więc warto dobrać ją do indywidualnych potrzeb. Wyspa kuchenna o zabudowanym dole może pełnić rolę schowka. Niektórzy decydują się nawet na wyspę wielofunkcyjną, czyli taką mieszczącą kuchenkę albo zlewozmywak.

W wyposażeniu kuchni „U” bardzo ważne jest także odpowiednie zaplanowanie przechowywania w szafkach narożnych. Zastosowanie właściwych systemów sprawi, że te szafki staną się najbardziej pojemne. Warto tu postawić więc na prowadnice, karuzele i stojaki, które posłużą do segregowania talerzy czy też pokrywek.

Gdzie postawić stół?

W dużej kuchni zamiast wyspy dobrze sprawdzi się stół. Okrągłe modele są bardziej ustawne i będą dobrze wyglądać zwłaszcza w towarzystwie nisko zawieszonej lampy sufitowej. W mniejszej kuchni w kształcie litery „U” stół może stanowić przedłużenie ciągu szafek. Wtedy warto postawić na mniejszy model kwadratowy i dwa wygodne stołki albo na prostokątny stół, który zmieści więcej krzeseł. W wyjątkowo kameralnych wnętrzach stół można zastąpić blatem rozkładanym przytwierdzonym do ściany.

Przestrzeń otwarta na salon

Kuchnie w kształcie litery „U” to nie tylko przestrzenie zamknięte. Sprawdzą się także dobrze w przypadku pomieszczeń otwartych na salon. W takiej sytuacji jeden z ciągów szafek staje się barkiem. Od strony salonu warto postawić przy nim hokery. W przypadku takiego ustawienia warto na początku jednego z ciągów szafek postawić lodówkę, następnie zaaranżować spiżarnię i strefę gotowania, a w najkrótszym odcinku, prostopadłym, zamontować zlew. Wtedy szafki od strony salonu mogą pełnić jednocześnie rolę barku i blatu roboczego.

W tym przypadku warto postawić na zabudowane szafki wiszące, najlepiej o jak najprostszej formie i zabudowanie sprzętów AGD frontami. Pozwoli to uniknąć ważenia chaosu, a kuchnia będzie spójna wizualnie.

Barek pod oknem

Barek zaaranżowany pod oknem dobrze sprawdzi się i w szerszych, i w wąskich kuchniach. Jeżeli pomieszczenie jest długie i nie ma w nim zbyt wiele miejsca na stół, barek pod oknem będzie idealnym rozwiązaniem. Rezygnując z hokerów z oparciem i stawiając na bardziej klasyczne stołki barowe, które z łatwością można schować pod blatem, z barku można szybko zrobić praktyczne miejsce do pracy.

Zdjęcie główne: Curtis Adams/pexels.com

Miłośniczka kawy i przytulnych wnętrz. Marzy o własnym domu, który od początku do końca będzie zaprojektowany według jej wizji. Studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej.
Kinga Sobczak
Polecane artykuły
Urządzanie

Zalety sosnowych mebli

Przed Tobą urządzanie wnętrza lub domu? A może szykuje się remont? Sprawdź, jakie są zalety sosnowych mebli i wybierz najładniejsze dla siebie modele!
Czytaj więcej
Urządzanie

Jakie meble są niezbędne w garderobie?

Urządzasz garderobę? Zobacz, jakie meble powinny się w niej znaleźć!
Czytaj więcej
Urządzanie

Jak unowocześnić wnętrze kawalerki?

Zastanawiasz się, jak niewielkim kosztem odświeżyć wnętrze kawalerki? Sprawdź trzy najbardziej popularne rozwiązania.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *