Jak oświetlić jadalnię z salonem?

Urządzanie
Jak oświetlić jadalnię z salonem?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Dobór właściwego oświetlenia w mieszkaniu ma duże znaczenie, ponieważ przekłada się na późniejszą wygodę jego użytkowania oraz finalny efekt aranżacji. Przeczytaj, jak dobrać odpowiednie lampy do jadalni, aby cieszyć się estetyczną i funkcjonalną przestrzenią. 

W mieszkaniu, które ma niewielki metraż, oświetlenie może być pomocne w wydzieleniu stref przeznaczonych do różnych celów. To rozwiązanie sprawdzi się zwłaszcza w jadalni otwartej na salon, gdzie zależy nam na oddzieleniu strefy jadalnianej od wypoczynkowej. 

Strefa jadalniana

Oświetlenie główne – w postaci efektownej lampy wiszącej lub klasycznego żyrandola – najlepiej umieścić nad stołem, przy którym będą spożywane posiłki. Dobrze oświetlony blat można wykorzystywać także w roli biurka, np. do wspólnej nauki z dziećmi. Wybierając żyrandol albo lampę do zawieszenia nad stołem w jadalni, należy pamiętać o tym, aby dostosować jego średnicę do rozmiarów blatu. Lampa przeznaczona do jadalni powinna być wykonana z materiałów wysokiej jakości, które zapewnią jej odporność na wilgoć i uszkodzenia, a także sprawią, że klosz będzie łatwy do zdjęcia i wyczyszczenia. Poza tym oświetlenie powinno zostać dopasowane stylem do mebli i sprzętów tak, aby wszystko razem tworzyło spójną całość. Sklep z lampami wysokiej jakości oferuje modele w stylu m.in.: klasycznym, industrialnym, nowoczesnym oraz retro. Wybierając oświetlenie, które ma towarzyszyć wspólnym posiłkom, warto postawić na ciepłą barwę światła, która kreuje atmosferę intymności i jest łagodna dla zmęczonego wzroku. 

Kąt relaksacyjny

W przypadku strefy wypoczynkowej z kanapą lub fotelami, dobrze sprawdzi się dyskretne oświetlenie boczne, które nie będzie odwracać uwagi od telewizora czy projektora. Kinkiety wewnętrze, umieszczone po obu stronach sofy, będą doskonałym wyborem. Ze względu na bogactwo stylów i form, w jakich występują, można zaaranżować je tak, aby były zupełnie niewidoczne lub wyróżniały się designem na tle pozostałego wyposażenia.

Będzie to również wygodna forma oświetlenia dla osób ceniących sobie wieczory z książką. 
Wybierając oświetlenie dla siebie, należy zwrócić uwagę na model pasujących żarówek, strumień świetlny oraz preferowaną barwę światła (ciepłą, zimną lub neutralną). Warto też zadbać, aby strumień świetlny, zwykle określany w lumenach, został dostosowany do rozmiarów i kolorystyki pomieszczenia, a także wysokości, na której zostanie zawieszona lampa. Żarówki do lamp powinny być wydajne i energooszczędne. W strefie wypoczynkowej dobrze sprawdzi się ciepła lub neutralna biel.

zdj. główne: Reinaldo Kevin/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Dekoracje w stylu retro – najpopularniejsze dodatki z lat 50. i 60.
Dekoracje w stylu retro – najpopularniejsze dodatki z lat 50. i 60.
Styl retro jest bardzo popularny w aranżacji wnętrz. Ciekawy efekt możesz uzyskać, umieszczając w salonie kilka dodatków nawiązujących stylem do lat 50. i 60. Zobacz, co warto wybrać!
Ubezpieczenie noworodka – jak wybrać polisę dla dziecka?
Ubezpieczenie noworodka – jak wybrać polisę dla dziecka?
Jeśli spodziewasz się dziecka, wiele rzeczy może zaprzątać Twoją głowę podczas ciąży. Jedną z nich może być pokrycie kosztów opieki zdrowotnej dla pociechy.
Ogrzewanie podłogowe – gdzie się sprawdzi? Jakie są zalety?
Ogrzewanie podłogowe – gdzie się sprawdzi? Jakie są zalety?
Ogrzewanie podłogowe podbija kolejne domy. Ciągle wspomina się o jego niewątpliwych zaletach i korzyściach, ale czy rzeczywiście sprawdzi się w każdym domu?
Ostatnie wpisy