Urządzanie

Gdzie umieścić pralkę w małym mieszkaniu?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Designed by Freepik

Małe mieszkania czasem ciężko zaaranżować. Trzeba w nich zmieścić wszystkie niezbędne urządzenia w taki sposób, aby pozostała jeszcze wolna przestrzeń. Gdzie umieścić pralkę w małym mieszkaniu?

Ważna lokalizacja pralki w małym mieszkaniu

W małych mieszkaniach, w których liczy się każdy kawałek podłogi, warto zdecydować się na niestandardowe rozwiązanie np. pralkę ładowaną od góry lub pralkę typu slim.

4 sposoby na umieszczenie pralki w małym mieszkaniu

1. W szafie

Umieszczenie pralki w szafie jest bardzo dobrym pomysłem. Gdy w łazience nie ma miejsca, to można ją ukryć w szafie lub w garderobie na korytarzu. Dzięki temu zaoszczędzisz miejsce w łazience. AGD umieszczone w szafie jest niewidoczne i nie psuje estetyki pomieszczenia.        

2. W łazience

Jeśli w łazience jest miejsce, to można zrobić specjalną szafę, w której na dole będzie ukryta pralka, a na górze będą półki do przechowywania kosmetyków i chemii gospodarczej.

Jeśli w łazience znajduje się wnęka, to można w niej umieścić pralkę. Dzięki temu w praktyczny sposób można wykorzystać każdy kawałek przestrzeni.   

Jeśli w łazience i w całym domu jest mało miejsca, to warto wybrać urządzenie o kompaktowych rozmiarach. W sklepach można znaleźć modele o szerokości 40 cm. 

W małych łazienkach dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie wąskiej pralki w szafce pod umywalką. Dzięki zabudowaniu jej pod umywalką można zyskać przestrzeń w łazience.

Umieszczanie pralki nad toaletą jest bardzo nowatorskim rozwiązaniem. Do tego świetnie sprawdzi się pralka typu slim oraz toaleta z podtynkową spłuczką. Nad pojemnikiem ze spłuczką należy zamontować półkę, na której będzie stała pralka. Taką półkę można zabudować, lecz drzwi od pralki powinny być umiejscowione na dogodnej wysokości. Rozwiązanie to jest bardzo ekologiczne, bo woda z pralki może być wykorzystywana do spłukiwania toalety. Wadą tego sposobu jest to, że trzeba planować go już na etapie projektowania łazienki, ponieważ wymaga nietypowych rozwiązań hydraulicznych. 

3. W kuchni

Umiejscowienie pralki w kuchni jest pomysłem rodem z amerykańskich filmów. Jeśli w kuchni jest sporo miejsca, to warto tam umiejscowić pralkę. Najlepszym pomysłem jest zabudowanie pralki w jednej z szafek kuchennych. Ciekawym pomysłem  jest umieszczenie pralki w wyspie kuchennej – dzięki temu można zaoszczędzić miejsce, a wyspa staje się przedłużeniem blatu.

4. W pomieszczeniu gospodarczym

Większość mieszkań w nowym budownictwie ma wydzielone małe pomieszczenie gospodarcze. W takim miejscu najlepiej jest umieścić pralkę. Dzięki temu nie zabiera ona niepotrzebnego miejsca w łazience.

Jaką pralkę wybrać?

Gdy w mieszkaniu jest bardzo mało miejsca, to najlepszym rozwiązaniem są pralki ładowane od góry. Takie modele AGD mają około 40 cm szerokości. Dzięki temu nie potrzebują tak dużo miejsca, co klasyczne rozwiązania.

Jeśli rozkład pomieszczeń na to pozwala, to można wybrać klasyczny model pralki ładowanej od frontu. Klasyczne pralki są bardzo wygodne w użytkowaniu. Najmniejszy model klasycznej pralki ma szerokość około 50 cm.

Jeśli w małym mieszkaniu są wnęki, lecz nie są głębokie, to warto wybrać pralkę typu slim. Modele te mają kompaktowe kształty, dzięki temu świetnie nadają się do małych mieszkań.

Na jakie parametry pralki należy zwrócić uwagę?

Podczas zakupu pralki, oprócz ceny, warto zwrócić też uwagę na parametry techniczne:

  • klasę energetyczną – im większa, tym pralka zużyje mniej prądu, lecz urządzenie będzie droższe;
  • maksymalny wsad;
  • maksymalna prędkość wirowania;
  • programy;
  • możliwość modyfikowania programów np. regulacja prędkości wirowania, dodatkowe płukanie;
  • zastosowane technologie i funkcje.

Z wykształcenia pedagog z pasji ekonomista. Uwielbia tworzyć coś z niczego- pomysły same przychodzą do niej. Lubi piec ciasteczka dla swoich dzieci- nastolatki i kilkulatka.
Polecane artykuły
Urządzanie

Jak wybrać odpowiednie akcesoria do łazienki dla optymalnej funkcjonalności i estetyki

Odkryj tajniki wybierania odpowiednich akcesoriów łazienkowych, które zapewnią Ci zarówno funkcjonalność, jak i estetykę. Dowiedz się, jak stworzyć przestrzeń, która spełni Twoje oczekiwania.
Czytaj więcej
Urządzanie

Modne krzesła w 2023 roku: 5 trendów wnętrzarskich 

Sprawdź 5 trendów, które są aktualne nie tylko w 2023 roku, ale będą również popularne w kolejnych sezonach!
Czytaj więcej
Urządzanie

Jak odpowiednio dobrać materiały i kolory do wnętrza, aby skutecznie zaciemnić pomieszczenie

Przekonaj się jakie istnieją tajniki wybierania materiałów i kolorystyki do wnętrz, które pomogą Ci skutecznie zaciemnić każde pomieszczenie. Praktyczne porady i wskazówki od ekspertów branży wnętrzarskiej.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *