Urządzanie

Czym się różni płyta indukcyjna od ceramicznej?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Designed by Freepik

W nowoczesnych kuchniach widok instalacji gazowej należy do rzadkości. Aktualnie znacznie większą popularnością cieszą się funkcjonalne płyty grzewcze zasilane na prąd. I choć płyty indukcyjne oraz ceramiczne wyglądają bardzo podobnie, różni je kilka istotnych kwestii. 

Płyta indukcyjna czy ceramiczna – jak działają?

Na pierwszy rzut oka płyty grzewcze niewiele się od siebie różnią. Obie charakteryzuje gładka, elegancka powierzchnia oraz wyznaczone pola. To, co jednak rozgranicza płyty, to rozbieżności w budowie i w systemie działania.

W przypadku płyty indukcyjnej warto wiedzieć, że pod jej powierzchnią znajdują się cewki wytwarzające szybkozmienne pole magnetyczne. Za przemianę energii elektrycznej w cieplną odpowiadają powstałe prądy wirowe, dzięki którym naczynie – na wybranym polu – bardzo szybko się nagrzewa. Obecność prądów wirowych związana jest jednak z koniecznością posiadania specjalnych garnków i patelni wykonanych z odpowiednich materiałów. 

Jeżeli chodzi o płytę ceramiczną, najważniejszą rolę odgrywają spiralne grzałki. To właśnie one poprzez nagrzewanie całej powierzchni płyty przekazują energię naczyniom. W porównaniu z płytą indukcyjną sprzęt nie wymaga ferromagnetycznych akcesoriów, czas przygotowania posiłku jest jednak dłuższy. 

Porównanie płyty indukcyjnej i ceramicznej

Najważniejsza różnica związana z użytkowaniem sprzętów polega więc na sposobie ich nagrzewania. Jako że w przypadku płyty indukcyjnej nagrzewa się tylko pojedyncze naczynie na wybranym polu, gotowanie nie zajmuje wiele czasu. Na większą wygodę przekłada się także łatwość czyszczenia – ewentualne zabrudzenia można usunąć zaraz po zakończeniu przygotowywania posiłku, bez potrzeby czekania, aż powierzchnia płyty ostygnie.

Gotowanie na płycie ceramicznej trwa dłużej – podgrzanie całej powierzchni płyty może trwać nawet kilka minut. Dużo czasu wymaga też całkowite jej ostygnięcie – od 30 do 60 minut – co niestety rodzi ryzyko poparzeń, zwłaszcza w przypadku małych, ciekawskich i nieuważnych domowników. 

Płyta indukcyjna a ceramiczna – którą wybrać?

Jeśli decydujesz się na zakup sprzętu domowego, jednym z jego najważniejszych wyznaczników jest bez wątpienia cena. Z reguły płyty indukcyjne bywają droższe niż ceramiczne, choć oczywiście poszczególne modele można znaleźć w zbliżonej cenie. W tym miejscu wskazane będzie jednak zwrócenie uwagi na wydajność obu rozwiązań. Płyta indukcyjna nie oddaje ciepła do otoczenia, a korzystanie z niej w dłuższej perspektywie znacznie bardziej opłaca się dla portfela.

W przypadku płyty indukcyjnej pozornym problemem może wydawać się też konieczność posiadania specjalnych akcesoriów. Niemniej ze względu na rozpowszechnienie tego rodzaju płyt grzewczych obecnie większość produkowanych naczyń odznacza się takim przeznaczeniem. Prostym sposobem na sprawdzenie własnych garnków jest przyłożenie do ich dna magnesu – przyciąganie potwierdzi indukcyjne zastosowanie naczyń. Trzeba tutaj także zaznaczyć, że ferromagnetyczne naczynia wyróżnia wytrzymałość i solidność, dzięki czemu stanowią zakup na długie lata.

Płyta indukcyjna a ceramiczna – co lepsze?

Łatwo zauważysz, że pomimo wizualnego podobieństwa, każda płyta grzewcza charakteryzuje się własną specyfiką. Do głównych zalet płyty indukcyjnej należy zaliczyć jej wysoką wydajność energetyczną oraz wygodę, zarówno użycia, jak i czyszczenia. Do efektywnego sprzątania wystarczy ściereczka i łagodny środek myjący. Ważnym i wartym odnotowania czynnikiem jest też bezpieczeństwo – z płyty mogą korzystać również osoby młodsze, bez obaw o bolesne poparzenia.

Płyta ceramiczna może z kolei kusić Cię niską ceną. Sprawdzi się zwłaszcza w przypadku osób mieszkających samotnie, gdzie dłuższy czas stygnięcia urządzenia nie będzie przeszkodą dla współlokatorów. Tradycyjne naczynia bywają także tańsze niż te ferromagnetyczne. W dłuższej perspektywie korzystanie z płyty indukcyjnej jest jednak bardziej ekonomiczne.

Studentka filologii polskiej ze specjalizacją dziennikarską. Związana z marketingiem od kilku lat. Nie znosi rutyny, może dlatego wybrała pracę w Internecie. Prywatnie wciąż poszukuje swojego miejsca na ziemi.
Polecane artykuły
Urządzanie

Jak wybrać odpowiednie akcesoria do łazienki dla optymalnej funkcjonalności i estetyki

Odkryj tajniki wybierania odpowiednich akcesoriów łazienkowych, które zapewnią Ci zarówno funkcjonalność, jak i estetykę. Dowiedz się, jak stworzyć przestrzeń, która spełni Twoje oczekiwania.
Czytaj więcej
Urządzanie

Modne krzesła w 2023 roku: 5 trendów wnętrzarskich 

Sprawdź 5 trendów, które są aktualne nie tylko w 2023 roku, ale będą również popularne w kolejnych sezonach!
Czytaj więcej
Urządzanie

Jak odpowiednio dobrać materiały i kolory do wnętrza, aby skutecznie zaciemnić pomieszczenie

Przekonaj się jakie istnieją tajniki wybierania materiałów i kolorystyki do wnętrz, które pomogą Ci skutecznie zaciemnić każde pomieszczenie. Praktyczne porady i wskazówki od ekspertów branży wnętrzarskiej.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *