Relaks

Jak wspierać dziecko w rozwijaniu wyobraźni?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Obraz Rudy and Peter Skitterians z Pixabay

Artykuł sponsorowany

Chociaż wielu młodych rodziców skupia się na tych aspektach rozwoju dziecka, które są związane z emocjami, kompetencjami poznawczymi oraz społecznymi, a przecież wyobraźnia to jeden z ważniejszych elementów rozwoju malucha. W końcu wyobraźnia to nie tylko wymyślanie niestworzonych historii i organizowanie teatrzyków, w których główną rolę grają pluszaki; to także umiejętność rozumienia innych ludzi, przewidywania tego, co może się wydarzyć oraz umiejętność interpretacji zjawisk. Dlatego tak ważne jest, żeby wspierać rozwój wyobraźni dziecka już od najmłodszych lat.

Nie ma pomyłek

Kiedy nie pozwolimy dziecku na popełnianie błędów, nie będzie ono w stanie osiągnąć pełni swoich możliwości, ograniczone presją ze strony rodziców i stresem, kiedy będą chciały sprostać ich wygórowanym wymaganiom. Właśnie dlatego, dobrym rozwiązaniem, które nie będzie ograniczało ich kreatywności, są wycinanki dla dzieci. Same w sobie są sztuką błędów i pomyłek, więc świetnie sprawdzają się dla maluchów, które dopiero odkrywają swoje możliwości.

To nic, jeśli Twoje dziecko dopiero uczy się trzymać w ręku nożyczki. Wycinanki to świetny trening nie tylko dla umysłu, ale także motoryki malucha. Ważne, żeby nie ograniczać dzieci czasowo, ponieważ nie pozwala im to w pełni wyrazić się artystycznie i narzuca sztywne ramy, w które muszą się wpasować. Umożliw dziecku zdobywanie własnego doświadczenia, nie dzieląc się z nim swoimi przewidywaniami. Twoja pociecha chętnie sama odkryje rezultaty swoich działań i bez wątpienia sprawi jej to wielką satysfakcję. Jeśli pozwolisz dziecku zadecydować, co i w jaki sposób ma ochotę stworzyć, dasz mu możliwość odkrycia własnego gustu i wyrażenia siebie poprzez sztukę. 

Świat bez granic

Literatura przenosi nas do świata niekończących się możliwości, rozwija empatię oraz pozwala zwiedzić miejsca, które normalnie zobaczylibyśmy wyłącznie na mapie. Zaraź miłością do powieści swojego malucha, wspomagając tym samym rozwój jego wyobraźni. Książki dla dzieci to tak obszerny temat, że każde z nich bez problemu odnajdzie odpowiedni gatunek dla siebie. Może zdarzyć się, że po pierwszym opowiadaniu Twoja pociecha stwierdzi, że czytanie nie jest dla niej, ale nie poddawaj się. To, że nie przypadła jej do gustu książka przygodowa, nie oznacza, że nie będzie czerpać przyjemności z powieści fantasy.

Jeśli problemu nie stanowi gatunek książki, ale ilość stron, która znacznie przeważa umiejętność skupienia się Twojego dziecka, dobrą alternatywą będą audiobooki dla dzieci. To rozwiązanie pozwala na branie z literatury wszystkiego, co najlepsze, jednocześnie nie przytłaczając malucha długą lekturą, na którą nie jest jeszcze gotowy.

Swobodna zabawa

Wystarczy, że pozwolisz swojemu dziecku na nieskrępowaną napiętym harmonogramem zabawę. Tylko tyle potrzeba, żeby wesprzeć rozwój mowy, umiejętność czytania, pisania oraz liczenia, a także nauczyć malucha zdolności krytycznego myślenia, odwagi, samodzielności czy budowania zdrowych relacji z innymi ludźmi. Wyobraźnia pozwala również znaleźć pomysłowe rozwiązania problemów, co kształtuje charakter.

Chociaż mózg dziecka jest niemal czterokrotnie lżejszy od mózgu osoby dorosłej, ma prawie taką samą liczbę neuronów (około stu miliardów). Dzięki temu maluchy mają niezwykłą zdolność do szybkiego uczenia się i wymyślania nowych rzeczy. Dodatkowo wyobraźnia silnie wpływa na procesy pamięciowe. Im bardziej jest rozwijana, tym lepsza umiejętność zapamiętywania. Dlatego psychologowie, pedagodzy i neurobiolodzy zachęcają, żeby skorzystać z tej wiedzy i zrobić z niej pożytek w codziennym kontakcie z dziećmi. 

W przyszłości marzy o domu z ogrodem, dzisiaj równie dobrze w roli warzywnego ogródka sprawdza się balkon mieszkania w kamienicy. Wielbicielka roślin doniczkowych, która szuka inspiracji w naturze. W wystroju wnętrz najchętniej sięga po pastelowe barwy i ceni sobie ich połączenie z surowością drewna. Z przyjemnością ogląda programy o renowacji starych domów i mieszkań.
Gabriela Matyszczak
Polecane artykuły
Relaks

Pomysły na zabawy z dzieckiem

Przedstawiamy kilka naszych pomysłów na rozwijające zabawy z dzieckiem!
Czytaj więcej
Relaks

Świąteczne filmy, które pozwolą Ci poczuć bożonarodzeniowy klimat!

Długie wieczory z herbatą i pod miękkim kocem uprzyjemnią Ci świąteczne filmy. Sprawdź, które z nich sprawią, że jeszcze lepiej wczujesz się w ten magiczny klimat!
Czytaj więcej
Relaks

Podcasty, które pomogą Ci się zrelaksować po ciężkim dniu

Chcesz odpocząć i posłuchać czegoś ciekawego? Włącz któryś z najpopularniejszych polskich podcastów. To świetny pomysł na odpoczynek!
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *