Reklama

Oświetlenie szynowe – w jakich pomieszczeniach się sprawdza?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Lampy na szynach zdobywają coraz większą popularność. Ten rodzaj oświetlenia jest bardziej praktyczny od tradycyjnych żyrandoli czy lamp punktowych, a do tego wygląda nowocześnie i designersko. Co sprawia, że zainteresowanie nim wzrasta i gdzie najlepiej sprawdzi się oświetlenie szynowe?

Uwielbiane przez projektantów i architektów

Reflektory szynowe upodobali sobie nie tylko klienci, ale i dekoratorzy wnętrz oraz designerzy. Ten stylowy rodzaj oświetlenia bardzo dobrze prezentuje się zarówno we wnętrzach mieszkalnych, jak i komercyjnych. Praktyczność polega przede wszystkim na możliwości dopasowania strumienia światła do wybranego obszaru – oświetlenie szynowe można przesuwać i regulować kąt jego padania. Z tego względu lampy na szynach bardzo często można znaleźć w pomieszczeniach użytkowych.

Do biura i do restauracji

Komunikacja wizualna i wystrój wnętrz pomieszczeń komercyjnych ma równie duże znaczenie, co oferta danej firmy. Klienci coraz większą wagę przykładają do walorów estetycznych miejsca, w którym spędzają czas. Oświetlenie szynowe ma industrialny i loftowy design, dzięki czemu chętnie montowane jest w pomieszczeniach o podobnym stylu. Reflektory świetnie wyglądają w biurach i wnętrzach usługowych, stanowiąc alternatywę dla nudnych jarzeniówek.

Oświetlenie szynowe nie ogranicza się wyłącznie do reflektorów o punktowej funkcji. Na szynach można zamontować również lampy wiszące i przesuwać je w podobny sposób, by uzyskać pożądany efekt. Tego typu lampy są nie tylko stylową ozdobą, ale i funkcjonalnym elementem loftowej aranżacji. Chętnie wykorzystywane są jako oświetlenie w klubach, restauracjach, kawiarniach czy pubach.

Ekologiczne rozwiązanie dla domu

Jedną z zalet oświetlenia szynowego jest łatwy i bezpieczny montaż. Instalacja szyny wymaga, co prawda, obecności elektryka, lecz mocowanie lamp przy użyciu specjalnych adapterów można wykonać samodzielnie. Reflektory szynowe LED to rozsądne rozwiązanie dla domu – dobrze prezentują się w surowych wnętrzach, a do tego są ekologiczne i energooszczędne.

Fot.: elements.envato.com / pro_creator

Rodzaje oświetlenia

Wyróżnia się dwa rodzaje oświetlenia szynowego – jedno- oraz trzyfazowe. Pierwszy z nich wykorzystuje tylko jeden przewód z prądem, co oznacza, że wszystkie lampy włączane są w tym samym czasie. Oświetlenie trzyfazowe ma trzy tory prądowe, które mogą działać niezależnie od siebie. Oznacza to, że można zdecydować, które z lamp są włączone w jednym czasie. Takie rozwiązanie najlepiej sprawdza się w dużych pomieszczeniach, gdzie nie ma konieczności oświetlania całego wnętrza, a jedynie wybrany obszar.

Światło rozproszone oraz punktowe

Za pomocą oświetlenia szynowego można uzyskać we wnętrzu zamierzony efekt. Reflektory z szerokim kątem (około 120 stopni) równomiernie rozproszą światło w całym wnętrzu, stwarzając komfortowe warunki dla osób w nim przebywających. Chcąc zaakcentować wybrane obszary wnętrza, warto zdecydować się na reflektory z wąskim kątem i głęboko osadzić je w oprawie. Te dwa rodzaje światła można z powodzeniem stosować naprzemiennie w jednym pomieszczeniu.

Zdjęcie główne: elements.envato.com / bialasiewicz

Polecane artykuły
Reklama

Sklep elektryczny- wszystko, czego potrzebujesz, dostępne w jednym miejscu

Każdy z nas pragnie mieć perfekcyjnie wyposażone i dopracowane mieszkania, domy, biura czy obiekty użyteczności publicznej. Jedną z kluczowych kwestii sprawnego, bezpiecznego funkcjonowania w każdym budynku jest instalacja elektryczna.
Czytaj więcej
Reklama

Jakie zalety ma fotowoltaika?

Ocieplenie klimatu i zatrważające ceny energii elektrycznej zmuszają ludzi do poszukiwania nowych rozwiązań z zakresu energetyki. Fotowoltaika to nowoczesna i innowacyjna technologia, wykorzystująca słońce do produkcji prądu. Poznaj kilka zalet tego niezwykłego rozwiązania.
Czytaj więcej
Reklama

Nowy dom lub mieszkanie w Lublinie – zalety rynku pierwotnego

Wybór nieruchomości, w której chcemy zamieszkać jest jedną z najważniejszych, a zarazem najtrudniejszych decyzji, jakie podejmujemy w życiu. Własne mieszkanie lub dom jest marzeniem większości ludzi. Aby dokonać właściwego wyboru, warto rozważyć wiele okoliczności, a także patrzeć perspektywicznie. Podpowiemy, co wziąć pod uwagę podczas szukania lokum w Lublinie. Dom, czy mieszkanie – oto jest pytanie Dom z ogródkiem jest marzeniem wielu osób zwłaszcza tych, które planują założenie dużej rodziny. Sielankowe wyobrażenie bawiących się na podwórku dzieci, basenu letniego i ogródka należy jednak skonfrontować z licznymi obowiązkami, jakie czekają właściciela. W przypadku domu stan kominów, czy instalacji trzeba sprawdzać we własnym zakresie, a także dbać o czystość podwórka oraz chodnika za ogrodzeniem. Może to być kłopotliwe zwłaszcza zimą, kiedy trzeba usuwać błoto, śnieg i lód. Dodatkowo właściciel jest zobowiązany, aby wyposażyć nieruchomość w śmietniki i szamba (lub przyłącze kanalizacyjne) i utrzymywać je w dobrym stanie. Umieszczenie tabliczki z numerem porządkowym, a także przepisowa kontrola instalacji również jest w tym wypadku po stronie właściciela. W przypadku mieszkania większość z tych obowiązków przejmuje administracja, a lokator jest informowany, kiedy należy udostępnić lokum w celu przeprowadzenia stosownych kontroli bezpieczeństwa. Oczywiście balkon, czy nawet taras przynależny do mieszkania nie jest tym samym, co ogródek, ale nowe osiedla są projektowane w pięknych lokalizacjach, gdzie także znajdziemy dużo zieleni i infrastruktury wypoczynkowej zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Jest to przestrzeń wspólna, ale zdejmuje z nas obowiązek samodzielnego utrzymywania jej w idealnym stanie. Mieszkania o dużych metrażach także są dostępne na rynku, można wybrać też wariant z przydomowym ogródkiem, zatem nie to powinno być głównym kryterium wyboru. Każdy powinien sam rozważyć, które rozwiązanie spełni jego oczekiwania i zarazem nie przerośnie możliwości. Lokalizacja nieruchomości w Lublinie jako sprawa kluczowa Kiedy już odpowiemy sobie na pytanie, czy to mieszkanie, czy dom jest naszym marzeniem oraz jaki interesuje nas metraż i ilość pokoi, kolejną ważną sprawą jest lokalizacja. Nawet jeśli mamy zamiar przemieszczać się głównie samochodem, obecność w pobliżu transportu zbiorowego może być ważnym plusem zwłaszcza, jeśli chcemy, aby dzieci samodzielnie dojeżdżały do szkoły, ale także dorosłym w sytuacjach awaryjnych taka alternatywa może być czasami potrzebna. Jeśli dodatkowo myślą ekologicznie, niewątpliwie docenią zalety takiego...
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *