Reklama

Oświetlenie szynowe – w jakich pomieszczeniach się sprawdza?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Lampy na szynach zdobywają coraz większą popularność. Ten rodzaj oświetlenia jest bardziej praktyczny od tradycyjnych żyrandoli czy lamp punktowych, a do tego wygląda nowocześnie i designersko. Co sprawia, że zainteresowanie nim wzrasta i gdzie najlepiej sprawdzi się oświetlenie szynowe?

Uwielbiane przez projektantów i architektów

Reflektory szynowe upodobali sobie nie tylko klienci, ale i dekoratorzy wnętrz oraz designerzy. Ten stylowy rodzaj oświetlenia bardzo dobrze prezentuje się zarówno we wnętrzach mieszkalnych, jak i komercyjnych. Praktyczność polega przede wszystkim na możliwości dopasowania strumienia światła do wybranego obszaru – oświetlenie szynowe można przesuwać i regulować kąt jego padania. Z tego względu lampy na szynach bardzo często można znaleźć w pomieszczeniach użytkowych.

Do biura i do restauracji

Komunikacja wizualna i wystrój wnętrz pomieszczeń komercyjnych ma równie duże znaczenie, co oferta danej firmy. Klienci coraz większą wagę przykładają do walorów estetycznych miejsca, w którym spędzają czas. Oświetlenie szynowe ma industrialny i loftowy design, dzięki czemu chętnie montowane jest w pomieszczeniach o podobnym stylu. Reflektory świetnie wyglądają w biurach i wnętrzach usługowych, stanowiąc alternatywę dla nudnych jarzeniówek.

Oświetlenie szynowe nie ogranicza się wyłącznie do reflektorów o punktowej funkcji. Na szynach można zamontować również lampy wiszące i przesuwać je w podobny sposób, by uzyskać pożądany efekt. Tego typu lampy są nie tylko stylową ozdobą, ale i funkcjonalnym elementem loftowej aranżacji. Chętnie wykorzystywane są jako oświetlenie w klubach, restauracjach, kawiarniach czy pubach.

Ekologiczne rozwiązanie dla domu

Jedną z zalet oświetlenia szynowego jest łatwy i bezpieczny montaż. Instalacja szyny wymaga, co prawda, obecności elektryka, lecz mocowanie lamp przy użyciu specjalnych adapterów można wykonać samodzielnie. Reflektory szynowe LED to rozsądne rozwiązanie dla domu – dobrze prezentują się w surowych wnętrzach, a do tego są ekologiczne i energooszczędne.

Fot.: elements.envato.com / pro_creator

Rodzaje oświetlenia

Wyróżnia się dwa rodzaje oświetlenia szynowego – jedno- oraz trzyfazowe. Pierwszy z nich wykorzystuje tylko jeden przewód z prądem, co oznacza, że wszystkie lampy włączane są w tym samym czasie. Oświetlenie trzyfazowe ma trzy tory prądowe, które mogą działać niezależnie od siebie. Oznacza to, że można zdecydować, które z lamp są włączone w jednym czasie. Takie rozwiązanie najlepiej sprawdza się w dużych pomieszczeniach, gdzie nie ma konieczności oświetlania całego wnętrza, a jedynie wybrany obszar.

Światło rozproszone oraz punktowe

Za pomocą oświetlenia szynowego można uzyskać we wnętrzu zamierzony efekt. Reflektory z szerokim kątem (około 120 stopni) równomiernie rozproszą światło w całym wnętrzu, stwarzając komfortowe warunki dla osób w nim przebywających. Chcąc zaakcentować wybrane obszary wnętrza, warto zdecydować się na reflektory z wąskim kątem i głęboko osadzić je w oprawie. Te dwa rodzaje światła można z powodzeniem stosować naprzemiennie w jednym pomieszczeniu.

Zdjęcie główne: elements.envato.com / bialasiewicz

Polecane artykuły
Reklama

Kiedy przydaje się fotel gamingowy?

Fotel do gier jest najlepszą opcją dla gracza, który chce spędzić wiele godzin na swojej ulubionej czynności. Charakteryzuje się dużą ilością miejsca na nogi i ramiona, dzięki czemu zachowasz wygodę. Dodatkowo oparcie ma wystarczającą wyściółkę na długie sesje gier.
Czytaj więcej
Reklama

Jak urządzić kawalerkę z oddzielną kuchnią?

Małe mieszkania w bloku stanowią nie lada wyzwanie, gdy trzeba rozplanować rozmieszczenie sprzętów i mebli.
Czytaj więcej
Reklama

Płynowskazy - kluczowy element armatury przemysłowej

Armatura przemysłowa to niezwykle ważny element infrastruktury w wielu branżach przemysłowych.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *