Reklama

Klimatyzatory split – zasada działania, budowa, rodzaje

Potrzebujesz ok. 6 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Na rynku dostępnych jest wiele typów klimatyzatorów, których zadaniem jest zapewnienie optymalnej temperatury w naszych domach, mieszkaniach i biurach. Za jeden z najbardziej wydajnych rodzajów klimatyzatorów uważane są klimatyzatory split. Jak są zbudowane i jaka jest zasada ich działania? Czy nadają się do każdego rodzaju pomieszczeń? Jakie są ich rodzaje, zalety i wady? Zachęcamy do lektury.

Czym są klimatyzatory split?

Standardowy model klimatyzatora split wyposażony jest w dwie jednostki: jednostkę wewnętrzną i zewnętrzną. Jednostka zewnętrzna montowana jest na zewnątrz budynku, a jej funkcja obejmuje przygotowanie czynnika chłodzącego potrzebnego do pracy jednostki wewnętrznej.

Jednostka wewnętrzna natomiast montowana jest wewnątrz pomieszczenia, które ma chłodzić. Obecnie dostępne są na rynku jednostki o bardzo atrakcyjnym wyglądzie i w różnych wersjach kolorystycznych. Nazywana parownikiem, ma za zadanie dostarczać do wnętrza pomieszczenia schłodzone powietrze.

Jak działa klimatyzator typu split?

Nowoczesne systemy klimatyzacyjne wyposażone w jednostkę wewnętrzną i zewnętrzną tworzy instalację chłodniczą działającą podobnie jak lodówka. Przypomina także powietrzną pompę ciepła – działa na tej samej zasadzie:

 • czynnik chłodniczy z jednostki zewnętrznej przepływa do jednostki wewnętrznej,
 • w jednostce wewnętrznej, pod wpływem pobranego z otoczenia ciepła, czynnik chłodniczy zmienia stan skupienia z ciekłego na gazowy,
 • powierzchnia wymiennika ulega ochłodzeniu, a ciepłe powietrze przechodzące przez wnętrze konkretnej jednostki wewnętrznej oddaje mu ciepło, ulegając schłodzeniu.

Technologia działania klimatyzatorów jest więc bardzo prosta, a całość stanowi zamknięty układ chłodniczy

Rodzaje klimatyzatorów typu split

Klimatyzacja split występuje w kilku wariantach:

 • klimatyzatory ścienne – to najpopularniejszy typ klimatyzatorów, w których jednostka wewnętrzna umiejscawiana jest na jednej ze ścian w pomieszczeniu. Poszczególne modele klimatyzatorów różnią się między sobą wydajnością i funkcjami dodatkowymi oraz designem, natomiast budowa klimatyzatorów zasada ich działania pozostaje zawsze taka sama;
 • klimatyzatory podsufitowe – montuje się je na konstrukcji stropu, w kącie utworzonym przez powierzchnię sufitu i ściany. Przeznaczone są one przede wszystkim do montażu w wysokich wnętrzach;
 • klimatyzatory kasetonowe – sprawdzają się w przypadku dużych pomieszczeń biurowych, magazynowych lub nowoczesnych domów i apartamentów. Ich zaletą jest możliwość rozprowadzania powietrza w nawet 4 kierunkach równocześnie i fakt, że nie zajmują powierzchni użytkowej;
 • klimatyzatory przypodłogowe – wyglądem przypominają grzejniki, są więc idealnym rozwiązaniem dla osób, którym zależy na dyskretnym wkomponowaniu klimatyzatorów w swoich domach;
 • klimatyzatory konsolowe – podobnie jak kasetonowe, są wbudowane w strop – użytkownicy widzą jedynie kratki służące do rozprowadzania powietrza. Sprawdzają się w pomieszczeniach biurowych .

Szeroki asortyment klimatyzatorów sprawia, że każdy klient znajdzie klimatyzator split dla siebie – taki, który z jednej strony będzie dobrze spełniał swoje zadanie, a z drugiej – elegancko komponował się we wnętrzu. Pamiętajmy, że niezależnie od rodzaju, każda klimatyzacja split składa się z dwóch jednostek – jednej jednostki zewnętrznej i jednej wewnętrznej.

Zalety klimatyzatorów typu split

Jedną z najważniejszych zalet opisywanych urządzeń jest, z punktu widzenia użytkownika, wygoda. Klimatyzatory typu split obsługiwane są za pomocą pilota, który pozwala precyzyjnie dopasować parametry ich pracy i dopasować je do aktualnych potrzeb użytkowników i konkretnego pomieszczenia.

Nie mniej istotną cechą klimatyzatora typu split jest ich wielozadaniowość – nie tylko chłodzą, ale także ogrzewają, oczyszczają, filtrują i osuszają powietrze. Sprawdzą się więc w wielu różnych sytuacjach, a wystarczy tylko kliknąć przycisk na pilocie, aby zmienić funkcje urządzenia.

Klimatyzator typu split jest przyjazny dla środowiska, bowiem nie powoduje zjawiska napływu ciepłego powietrza. Tę cechę klimatyzatora typu split z pewnością doceni wielu użytkowników, którym leży na sercu dbałość o środowisko naturalne.

Dużą zaletą instalacji klimatyzatorów typu split jest również osobne zasilanie prądem jednostki zewnętrznej i wewnętrznej – jednostki połączone są wyłącznie przewody mające za zadanie dawkowanie czynnika chłodniczego.

jednostka wewnętrzna klimatyzacji

Wady klimatyzatorów typu split

Do wad należy dość problematyczny montaż – wprawdzie średnice przewodów freonowych są niewielkie, ale osoba dokonująca montażu klimatyzacji musi mieć wiedzę i doświadczenie. Samodzielne przeprowadzenie prac nie jest więc możliwe, również ze względów prawnych. Koszty montażu całej instalacji nie są niskie, ale dają pewność jej poprawnego działania w przyszłości i oczywiście gwarancję na wykonaną usługę.

Montaż

Klimatyzatory typu split może instalować wyłącznie przeszkolony pracownik. Zgodnie ze sztuką, najpierw następuje montaż jednostek wewnętrznych począwszy od instalacji stelażu i wykonania otworów do przeprowadzenia przewodów freonowych. Dopiero po tym można zamontować jednostkę.

Montaż jednostki zewnętrznej także nie jest prosty – należy pamiętać, że powinna być ona perfekcyjnie wypoziomowana i ustawiona w takiej odległości od ściany, aby możliwy był swobodny przepływ powietrza służącego do ochłodzenia skraplacza.

Po instalacji jednostki zewnętrznej należy przeprowadzić próbę szczelności, wykonać próżnię w układzie zestawu oraz napełnić instalację czynnikiem chłodniczym.

Klimatyzatory typu multisplit – czym się różnią od typu split?

W instalacjach klimatyzacji typu split jedna jednostka zewnętrzna obsługuje jedną jednostkę wewnętrzną. Natomiast klimatyzatory multisplit są bardziej wydajne – w ich przypadku jednej jednostce zewnętrznej może przypadać kilka wewnętrznych. Klimatyzacja multi split może więc chłodzić kilka pomieszczeń, a każdą jednostkę wewnętrzną można obsługiwać niezależnie od innych.

Natomiast największą zaletą klimatyzacji multisplit jest fakt, iż potrzebna jest tylko jedna jednostka zewnętrzna. To ma pozytywny wpływ na estetykę budynku i jego otoczenia oraz obniża jednostkowy (na jedno pomieszczenie) koszt zakupu i montażu instalacji.

Na co zwracać uwagę przy zakupie klimatyzatora typu split?

Kupując klimatyzator typu split należy brać pod uwagę następujące parametry:

 • rodzaj klimatyzacji – powinien być dopasowany do rodzaju pomieszczenia,
 • wydajność energetyczną,
 • poziom głośności,
 • funkcja samooczyszczania,
 • czujnik temperatury w pilocie,
 • kąt nawiewu i możliwość jego regulacji,
 • ilość różnych trybów pracy,
 • obsługa poprzez aplikację.

Wybór optymalnego urządzenia typu split nie jest sprawą łatwą, dlatego też przy zakupie warto zwrócić się do firmy, która specjalizuje się w sprzedaży, montażu i doradztwie.

Zdjęcia: materiał prasowy Klienta.

Polecane artykuły
Reklama

Sklep elektryczny- wszystko, czego potrzebujesz, dostępne w jednym miejscu

Każdy z nas pragnie mieć perfekcyjnie wyposażone i dopracowane mieszkania, domy, biura czy obiekty użyteczności publicznej. Jedną z kluczowych kwestii sprawnego, bezpiecznego funkcjonowania w każdym budynku jest instalacja elektryczna.
Czytaj więcej
Reklama

Jakie zalety ma fotowoltaika?

Ocieplenie klimatu i zatrważające ceny energii elektrycznej zmuszają ludzi do poszukiwania nowych rozwiązań z zakresu energetyki. Fotowoltaika to nowoczesna i innowacyjna technologia, wykorzystująca słońce do produkcji prądu. Poznaj kilka zalet tego niezwykłego rozwiązania.
Czytaj więcej
Reklama

Nowy dom lub mieszkanie w Lublinie – zalety rynku pierwotnego

Wybór nieruchomości, w której chcemy zamieszkać jest jedną z najważniejszych, a zarazem najtrudniejszych decyzji, jakie podejmujemy w życiu. Własne mieszkanie lub dom jest marzeniem większości ludzi. Aby dokonać właściwego wyboru, warto rozważyć wiele okoliczności, a także patrzeć perspektywicznie. Podpowiemy, co wziąć pod uwagę podczas szukania lokum w Lublinie. Dom, czy mieszkanie – oto jest pytanie Dom z ogródkiem jest marzeniem wielu osób zwłaszcza tych, które planują założenie dużej rodziny. Sielankowe wyobrażenie bawiących się na podwórku dzieci, basenu letniego i ogródka należy jednak skonfrontować z licznymi obowiązkami, jakie czekają właściciela. W przypadku domu stan kominów, czy instalacji trzeba sprawdzać we własnym zakresie, a także dbać o czystość podwórka oraz chodnika za ogrodzeniem. Może to być kłopotliwe zwłaszcza zimą, kiedy trzeba usuwać błoto, śnieg i lód. Dodatkowo właściciel jest zobowiązany, aby wyposażyć nieruchomość w śmietniki i szamba (lub przyłącze kanalizacyjne) i utrzymywać je w dobrym stanie. Umieszczenie tabliczki z numerem porządkowym, a także przepisowa kontrola instalacji również jest w tym wypadku po stronie właściciela. W przypadku mieszkania większość z tych obowiązków przejmuje administracja, a lokator jest informowany, kiedy należy udostępnić lokum w celu przeprowadzenia stosownych kontroli bezpieczeństwa. Oczywiście balkon, czy nawet taras przynależny do mieszkania nie jest tym samym, co ogródek, ale nowe osiedla są projektowane w pięknych lokalizacjach, gdzie także znajdziemy dużo zieleni i infrastruktury wypoczynkowej zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Jest to przestrzeń wspólna, ale zdejmuje z nas obowiązek samodzielnego utrzymywania jej w idealnym stanie. Mieszkania o dużych metrażach także są dostępne na rynku, można wybrać też wariant z przydomowym ogródkiem, zatem nie to powinno być głównym kryterium wyboru. Każdy powinien sam rozważyć, które rozwiązanie spełni jego oczekiwania i zarazem nie przerośnie możliwości. Lokalizacja nieruchomości w Lublinie jako sprawa kluczowa Kiedy już odpowiemy sobie na pytanie, czy to mieszkanie, czy dom jest naszym marzeniem oraz jaki interesuje nas metraż i ilość pokoi, kolejną ważną sprawą jest lokalizacja. Nawet jeśli mamy zamiar przemieszczać się głównie samochodem, obecność w pobliżu transportu zbiorowego może być ważnym plusem zwłaszcza, jeśli chcemy, aby dzieci samodzielnie dojeżdżały do szkoły, ale także dorosłym w sytuacjach awaryjnych taka alternatywa może być czasami potrzebna. Jeśli dodatkowo myślą ekologicznie, niewątpliwie docenią zalety takiego...
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *