Reklama

Gdzie pracować za granicą? Najchętniej wybierane państwa

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Ludzie decydują się na emigrację z różnych powodów. Niektórzy szukają miejsca dla siebie, inni z miłości postanawiają zamieszkać tam, skąd pochodzi ich druga połowa. Najczęściej jednak słyszy się o migracjach zarobkowych, a więc związanych ze zmianą pracy. Istnieją pewne tendencje migracyjne dla danych państw. Jakie kierunki świata wybierają Polacy, gdy chcą zarobić? 

Co wpływa na decyzje Polaków?

Na wybór kraju emigracji mają wpływ różne czynniki. Szczególnie ważne są:

 • odległość geograficzna państwa;
 • warunki życia w kraju, do którego jedziemy;
 • wzajemne stosunki obu państw;
 • stosunek mieszkańców państwa przyjmującego do imigrantów;
 • informacje uzyskane od znajomych, którzy są lub byli w danym kraju.

Praca za granicą Niemcy

Okazuje się, że najczęściej wybieranym kierunkiem przez Polaków są Niemcy. Nawet do 40 proc. naszych rodaków rozważających emigrację, myśli o tym państwie. Nic w tym dziwnego. Nie dość, że można tam liczyć na wyższe zarobki, to jeszcze odległość od ojczyzny jest niewielka. Bycie tak blisko to również możliwość częstszych zjazdów do Polski i spotkań z rodziną. Warunki życia są dobre, przez co większość osób pozytywnie ocenia to państwo, zachęcając swoich znajomych do przyjazdu.

U naszych sąsiadów często zauważa się braki wśród kadry budowlanej. Specjaliści z Polski często wykorzystują taką okazję, by rozwinąć swoje umiejętności, zdobyć nowe doświadczenia, a także zarobić.

Z powodu popularności wyjazdów do pracy za granicę, w Polsce często można spotkać firmy budowlane, które realizują kontrakty na terenie Niemiec. Oznacza to, że dzięki współpracy z polską firmą możesz rozpocząć pracę za granicą. Taką działalność prowadzi między innymi InServ. Jeżeli zastanawiasz się nad podjęciem pracy w Niemczech, możesz skontaktować się bezpośrednio z nimi.

Praca za granicą – Wielka Brytania

Wielka Brytania przodowała wśród kierunków emigracyjnych Polaków już dobre parę lat temu. Wynik ten rósł nieustannie zwłaszcza w latach 2010 – 2017. Aktualnie liczby te maleją. Zmniejszenie popularności wiąże się z wyjściem z Unii Europejskiej, co zdecydowanie zniechęca część ludzi. Nie oznacza to, że Wielka Brytania traci wszystkich swoich zwolenników. Dane przedstawione przez GUS, jasno pokazują, że w Wielkiej Brytanii nadal są Polacy. Nie możemy z nich wywnioskować, czy nasi rodacy wybierają ten kierunek na emigrację aktualnie, ale możemy stwierdzić, że w 2020 roku w Wielkiej Brytanii przebywało 514 tysięcy emigrantów. Jest to suma tych, którzy w tym roku wyjechali, jak i tych, którzy po prostu nie wrócili jeszcze do ojczyzny.

Pracuj za granicą z InSrv

Praca za granicą – Norwegia

Norwegia jest często wybierana przez Polaków ze względu na wyższe zarobki. Około 13 proc. naszych rodaków rozważających emigrację, bierze pod uwagę Norwegię. Wcześniej zachęcało życie w kraju, który sprawia wrażenie przyjaźnie nastawionego, gdzie ludzie są sympatyczni i otwarci. W ostatnich latach Norwegia jednak także zaczęła tracić swoich potencjalnych nowych, ale i obecnych, pracowników. Spadek wartości korony, która jest narodową walutą Norwegii, wysokie koszty utrzymania czy rozszerzająca się pandemia Covid-19 nie zachęcały do migracji.

Praca za granicą – jakie państwa są wybierane przez Polaków?

Według Informacji o rozmiarach i kierunkach czasowej emigracji z Polski w latach 2004-2020 opublikowanej przez GUS w 2021 r. dowiadujemy się, że Polacy najchętniej wybierali następujące państwa na cel swych migracji:

 • Niemcy;
 • Austria;
 • Belgia;
 • Czechy;
 • Dania;
 • Finlandia;
 • Francja;
 • Grecja;
 • Hiszpania;
 • Holandia;
 • Irlandia;
 • Szwecja;
 • Wielka Brytania;
 • Włochy;
 • kraje spoza Unii Europejskiej (w tym: Norwegia, Wielka Brytania).
Praca za Granicą - InServ

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Polecane artykuły
Reklama

Sklep elektryczny- wszystko, czego potrzebujesz, dostępne w jednym miejscu

Każdy z nas pragnie mieć perfekcyjnie wyposażone i dopracowane mieszkania, domy, biura czy obiekty użyteczności publicznej. Jedną z kluczowych kwestii sprawnego, bezpiecznego funkcjonowania w każdym budynku jest instalacja elektryczna.
Czytaj więcej
Reklama

Jakie zalety ma fotowoltaika?

Ocieplenie klimatu i zatrważające ceny energii elektrycznej zmuszają ludzi do poszukiwania nowych rozwiązań z zakresu energetyki. Fotowoltaika to nowoczesna i innowacyjna technologia, wykorzystująca słońce do produkcji prądu. Poznaj kilka zalet tego niezwykłego rozwiązania.
Czytaj więcej
Reklama

Nowy dom lub mieszkanie w Lublinie – zalety rynku pierwotnego

Wybór nieruchomości, w której chcemy zamieszkać jest jedną z najważniejszych, a zarazem najtrudniejszych decyzji, jakie podejmujemy w życiu. Własne mieszkanie lub dom jest marzeniem większości ludzi. Aby dokonać właściwego wyboru, warto rozważyć wiele okoliczności, a także patrzeć perspektywicznie. Podpowiemy, co wziąć pod uwagę podczas szukania lokum w Lublinie. Dom, czy mieszkanie – oto jest pytanie Dom z ogródkiem jest marzeniem wielu osób zwłaszcza tych, które planują założenie dużej rodziny. Sielankowe wyobrażenie bawiących się na podwórku dzieci, basenu letniego i ogródka należy jednak skonfrontować z licznymi obowiązkami, jakie czekają właściciela. W przypadku domu stan kominów, czy instalacji trzeba sprawdzać we własnym zakresie, a także dbać o czystość podwórka oraz chodnika za ogrodzeniem. Może to być kłopotliwe zwłaszcza zimą, kiedy trzeba usuwać błoto, śnieg i lód. Dodatkowo właściciel jest zobowiązany, aby wyposażyć nieruchomość w śmietniki i szamba (lub przyłącze kanalizacyjne) i utrzymywać je w dobrym stanie. Umieszczenie tabliczki z numerem porządkowym, a także przepisowa kontrola instalacji również jest w tym wypadku po stronie właściciela. W przypadku mieszkania większość z tych obowiązków przejmuje administracja, a lokator jest informowany, kiedy należy udostępnić lokum w celu przeprowadzenia stosownych kontroli bezpieczeństwa. Oczywiście balkon, czy nawet taras przynależny do mieszkania nie jest tym samym, co ogródek, ale nowe osiedla są projektowane w pięknych lokalizacjach, gdzie także znajdziemy dużo zieleni i infrastruktury wypoczynkowej zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Jest to przestrzeń wspólna, ale zdejmuje z nas obowiązek samodzielnego utrzymywania jej w idealnym stanie. Mieszkania o dużych metrażach także są dostępne na rynku, można wybrać też wariant z przydomowym ogródkiem, zatem nie to powinno być głównym kryterium wyboru. Każdy powinien sam rozważyć, które rozwiązanie spełni jego oczekiwania i zarazem nie przerośnie możliwości. Lokalizacja nieruchomości w Lublinie jako sprawa kluczowa Kiedy już odpowiemy sobie na pytanie, czy to mieszkanie, czy dom jest naszym marzeniem oraz jaki interesuje nas metraż i ilość pokoi, kolejną ważną sprawą jest lokalizacja. Nawet jeśli mamy zamiar przemieszczać się głównie samochodem, obecność w pobliżu transportu zbiorowego może być ważnym plusem zwłaszcza, jeśli chcemy, aby dzieci samodzielnie dojeżdżały do szkoły, ale także dorosłym w sytuacjach awaryjnych taka alternatywa może być czasami potrzebna. Jeśli dodatkowo myślą ekologicznie, niewątpliwie docenią zalety takiego...
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *