Reklama

Energooszczędne rozwiązania dla domu

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Energooszczędne domy to coraz popularniejszy trend w budownictwie. W naszym klimacie najpoważniejszym problemem, z którym borykają się właściciele budynków jest nadmierna ucieczka ciepła. Z tego powodu efektywne zarządzanie ogrzewaniem i ciepłem jest niezwykle istotne dla zachowania energetycznego balansu gospodarstwa domowego.

Termomodernizacja – co to jest, jak to zrobić?

Termomodernizacja to wszystkie prace, które wykonuje się, by zapobiec uciekaniu ciepła z domu. Ważne jest w tym względzie zabezpieczenie każdego elementu budynku – piwnic, ścian i dachu. Stosując określone rozwiązania,możesz uniknąć przepłacaniu za ogrzewanie i wychładzaniu się domu z powodu nieszczelnej izolacji. Do prac, które należy wykonać w ramach termomodernizacji należą: ocieplenie ścian, poddasza, dachu, stropodachu, piwnicy (lub podłogi na gruncie), a także wymiana okien i drzwi na szczelne oraz unowocześnienie instalacji wewnętrznych. Warto pamiętać, że chodzi nie tylko o sam fakt wykonania termomodernizacji, ale również wybranie skutecznych i ekonomicznych rozwiązań. Z tego powodu warto skonsultować się ze specjalistą, który dopilnuje, aby wszystkie wybierane do ocieplenia materiały były odpowiedniej jakości. Instalacje wewnętrzne, do których należą chociażby energooszczędne podgrzewacze wody, dostępne na przykład tutaj: https://www.bridom.pl/systemy-grzewcze/podgrzewacze-wody, również powinny jak najlepiej spełniać swoje zadanie, dlatego warto uwzględnić je w projekcie przygotowywanym przez profesjonalistę.

Energooszczędność dzięki produkcji ciepła

Energooszczędność domu polega nie tylko na zapobieganiu ucieczce ciepła i oszczędzaniu. Myśląc o niej szerzej, można zastosować rozwiązania, które pozwolą Ci zamienić Twoje gospodarstwo domowe w dom pasywny, czyli taki, który nie generuje kosztów z powodu ogrzewania. Możesz to zrobić, wyposażając się w systemy do produkcji energii. Najłatwiej jest zadbać o to już na etapie budowy i postarać się, by Twój dom był „zeroemisyjny” – czyli produkował tyle energii, ile zużyje. Aby sprostać temu zadaniu, budynek energooszczędny musi mieć zapotrzebowanie na energię cieplną mniejsze niż 60 kWh na metr kwadratowy na rok, a budynek pasywny – mniejsze niż 15 kWh. Budowa takich domów jest droższa, ale za to klasyczny dom generuje zapotrzebowanie na energię cieplną równe około 120 kWh na metr kwadratowy na rok. W perspektywie czasu budynki energooszczędne i pasywne są więc znacznie bardziej opłacalne i przyjazne dla środowiska.

Wyeliminuj słabe punkty

Jeśli zależy Ci na energooszczędności,ale nie jesteś w trakcie budowania domu, nadal możesz coś dla siebie zrobić. W tym przypadku przyda Ci się audyt energetyczny domu – to proces, podczas którego specjaliści określą mocne i słabe punkty budynku, w którym mieszkasz. Stosuje się w tym celu kamerę termowizyjną i dzięki temu można skutecznie wyłapać miejsca, w których ciepło ucieka z Twojego domu. Kiedy zostaną one zlokalizowane, należy opracować plan prac, które należy wykonać, aby Twój dom przestał oddawać ciepło.

Zdjęcie główne: pexels.com/Vivint Solar

Początkująca copywriterka, aktywnie planująca swój czas i organizująca przestrzeń. Bliska jej są ekologia, zero waste i minimalizm w najbliższym otoczeniu.
Magdalena Gawior
Polecane artykuły
Reklama

Jaki wybrać stół do jadalni?

To pytanie z pewnością zadają sobie wszyscy, którzy szukają jednocześnie praktycznego i gustownego mebla do jadalni. Nic dziwnego, wybór idealnego stołu jest niezwykle istotny, to w końcu jeden z najważniejszych elementów wyposażenia mieszkania lub domu.
Czytaj więcej
Reklama

Ściany w kuchni - jak je urozmaicić?

Zobacz nasze propozycje dotyczące urozmaicenia kuchennego wnętrza!
Czytaj więcej
Reklama

Jak dbać o fototapety?

Poznaj nasze wskazówki, jak dbać o fototapety!
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *