Nowy dom

Rozwiązania do nowoczesnych domów

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Nowoczesne budownictwo korzysta z funkcjonalnych i ekologicznych rozwiązań. Metody, takie jak rekuperacja, moduły fotowoltaiczne czy stosowanie materiałów kompozytowych, zyskują coraz większą popularność w branży budowlanej. Przeczytaj, czym się charakteryzują.

Rynek wielu rozwiązań konstrukcyjnych w budownictwie jest dopiero w fazie rozwoju. Warto jednak czerpać w nowoczesnych technologii i innowacyjnych materiałów, aby projektować domy, które będą sprzyjać środowisku, zapewniać wysoki komfort mieszkańcom i generować przy tym jak najmniejsze koszty. Poznaj niektóre z nich. 

Rekuperacja

Rekuperacja to wentylacja mechaniczna, która pozwala na odzyskanie ciepła. Działanie rekuperatora polega na tym, że urządzenie kontroluje ruch powietrza nawiewanego i usuwanego z pomieszczeń. System pozwala na wymianę wilgotnego i nasyconego dwutlenkiem węgla powietrza z domu na czyste, jednocześnie odzyskując z zużytego powietrza część ciepła. Rekuperator oczyszcza powietrze z zanieczyszczeń i alergenów, pozwala na szybkie usuwanie nieprzyjemnych zapachów, a także przyczynia się do usuwania wilgoci z mieszkania. Jedną z największych zalet tego typu wentylacji jest bez wątpienia oszczędność energii.

Instalacja fotowoltaiczna

Nowoczesne budownictwo czerpie z ekologicznych i ekonomicznych rozwiązań. Jednym z nich może być inteligentny system zarządzania budynkiem połączony z instalacją fotowoltaiczną. Moduły fotowoltaiczne mogą zastąpić tradycyjne materiały budowlane, które są używane do produkcji pokryć dachowych czy elewacji, a przy tym pozwolą zmniejszyć wydatki na energię elektryczną wykorzystywaną w budynku. 

Moduły tego typu mogą stanowić część elewacji czy pokrycia dachu lub stanowić fragment szyb okiennych w witrynach, świetlikach i innych przeszkleniach. Dostępne są również specjalne moduły, które zimą zapobiegają oblodzeniu dachu lub zaleganiu na nim śniegu. Finalne moduły mogą być wyprodukowane na szkle hartowanym, półhartowanym lub niehartowanym, a także zostać dostosowane do sposobu montażu. Spełnią także wymagania estetyczne, dzięki czemu będą stanowiły funkcjonalne i atrakcyjne wizualnie uzupełnienie konstrukcji budynku. Więcej o możliwościach instalacji fotowoltaicznych przeczytasz na: https://mlsystem.pl/moduly-bipv/.

Kompozyty

Materiały kompozytowe są stosowane w wielu różnych gałęziach przemysłu, m.in. motoryzacyjnym, kosmicznym, transportowym i budowlanym. W branży budowlanej do niedawna były stosowane w roli wzmocnienia istniejących struktur, ale obecnie kompozyty mają szerokie spektrum zastosowań. Najczęściej występują w postaci taśm i mat z włókien węglowych czy siatek z włókien szklanych i aramidowych.

Laminaty wykorzystuje się do produkcji wielu przedmiotów codziennego użytku, a także w pojazdach komunikacji i meblach. Prepregi węglowe to preimpregnowane wzmocnienia włókniste – przyjmujące formę tkaniny, maty bądź taśmy – które są przesączone żywicą epoksydową.  Jeśli chodzi o charakterystykę, to kompozyty węglowe są lekkim i wytrzymałym elementem, który jest odporny na korozję i odznacza się niską rozpiętością termiczną. Wiele osób ceni sobie odporność materiału na działanie czynników zewnętrznych, a także łatwość formowania elementów kompozytowych i wykonywania z nich różnorodnych i złożonych kształtów.

Laminat węglowy charakteryzuje się także korzystnymi właściwościami z zakresie przewodnictwa oraz zapewnia komfort w codziennej eksploatacji. Niewielki ciężar materiałów kompozytowych przekłada się także na łatwiejszy i szybszy montaż.

Zdj. główne: LYCS Architecture/unsplash.com

Absolwentka filologii szwedzkiej. W designie ceni sobie skandynawską prostotę, funkcjonalność i ekologiczne rozwiązania. Lubi pisanie kreatywne i bullet journaling.
Marta Marek
Polecane artykuły
Nowy dom

Co może przydać się w smartdomu?

Pojawia się wiele rozwiązań, które sprawiają, że zwykła nieruchomość zaczyna „myśleć” i pomagać swoim mieszkańcom w codziennym funkcjonowaniu. W takim razie, co może przydać się w smartdomu?
Czytaj więcej
Nowy dom

Skąd brać prąd na czas budowy domu?

Jakie są możliwości legalnego zaopatrzenia budowę w prąd?
Czytaj więcej
Nowy dom

Jak szukać nieruchomości?

Dowiedz się, jak szukać nieruchomości oraz na co zwrócić szczególną uwagę, zanim zdecydujesz się na zakup.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *