Nowy dom

Rozwiązania do nowoczesnych domów

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Nowoczesne budownictwo korzysta z funkcjonalnych i ekologicznych rozwiązań. Metody, takie jak rekuperacja, moduły fotowoltaiczne czy stosowanie materiałów kompozytowych, zyskują coraz większą popularność w branży budowlanej. Przeczytaj, czym się charakteryzują.

Rynek wielu rozwiązań konstrukcyjnych w budownictwie jest dopiero w fazie rozwoju. Warto jednak czerpać w nowoczesnych technologii i innowacyjnych materiałów, aby projektować domy, które będą sprzyjać środowisku, zapewniać wysoki komfort mieszkańcom i generować przy tym jak najmniejsze koszty. Poznaj niektóre z nich. 

Rekuperacja

Rekuperacja to wentylacja mechaniczna, która pozwala na odzyskanie ciepła. Działanie rekuperatora polega na tym, że urządzenie kontroluje ruch powietrza nawiewanego i usuwanego z pomieszczeń. System pozwala na wymianę wilgotnego i nasyconego dwutlenkiem węgla powietrza z domu na czyste, jednocześnie odzyskując z zużytego powietrza część ciepła. Rekuperator oczyszcza powietrze z zanieczyszczeń i alergenów, pozwala na szybkie usuwanie nieprzyjemnych zapachów, a także przyczynia się do usuwania wilgoci z mieszkania. Jedną z największych zalet tego typu wentylacji jest bez wątpienia oszczędność energii.

Instalacja fotowoltaiczna

Nowoczesne budownictwo czerpie z ekologicznych i ekonomicznych rozwiązań. Jednym z nich może być inteligentny system zarządzania budynkiem połączony z instalacją fotowoltaiczną. Moduły fotowoltaiczne mogą zastąpić tradycyjne materiały budowlane, które są używane do produkcji pokryć dachowych czy elewacji, a przy tym pozwolą zmniejszyć wydatki na energię elektryczną wykorzystywaną w budynku. 

Moduły tego typu mogą stanowić część elewacji czy pokrycia dachu lub stanowić fragment szyb okiennych w witrynach, świetlikach i innych przeszkleniach. Dostępne są również specjalne moduły, które zimą zapobiegają oblodzeniu dachu lub zaleganiu na nim śniegu. Finalne moduły mogą być wyprodukowane na szkle hartowanym, półhartowanym lub niehartowanym, a także zostać dostosowane do sposobu montażu. Spełnią także wymagania estetyczne, dzięki czemu będą stanowiły funkcjonalne i atrakcyjne wizualnie uzupełnienie konstrukcji budynku. Więcej o możliwościach instalacji fotowoltaicznych przeczytasz na: https://mlsystem.pl/moduly-bipv/.

Kompozyty

Materiały kompozytowe są stosowane w wielu różnych gałęziach przemysłu, m.in. motoryzacyjnym, kosmicznym, transportowym i budowlanym. W branży budowlanej do niedawna były stosowane w roli wzmocnienia istniejących struktur, ale obecnie kompozyty mają szerokie spektrum zastosowań. Najczęściej występują w postaci taśm i mat z włókien węglowych czy siatek z włókien szklanych i aramidowych.

Laminaty wykorzystuje się do produkcji wielu przedmiotów codziennego użytku, a także w pojazdach komunikacji i meblach. Prepregi węglowe to preimpregnowane wzmocnienia włókniste – przyjmujące formę tkaniny, maty bądź taśmy – które są przesączone żywicą epoksydową.  Jeśli chodzi o charakterystykę, to kompozyty węglowe są lekkim i wytrzymałym elementem, który jest odporny na korozję i odznacza się niską rozpiętością termiczną. Wiele osób ceni sobie odporność materiału na działanie czynników zewnętrznych, a także łatwość formowania elementów kompozytowych i wykonywania z nich różnorodnych i złożonych kształtów.

Laminat węglowy charakteryzuje się także korzystnymi właściwościami z zakresie przewodnictwa oraz zapewnia komfort w codziennej eksploatacji. Niewielki ciężar materiałów kompozytowych przekłada się także na łatwiejszy i szybszy montaż.

Zdj. główne: LYCS Architecture/unsplash.com

Absolwentka filologii szwedzkiej. W designie ceni sobie skandynawską prostotę, funkcjonalność i ekologiczne rozwiązania. Lubi pisanie kreatywne i bullet journaling.
Marta Marek
Polecane artykuły
Nowy dom

Czy można ubezpieczyć dom w trakcie budowy?

Budowa domu to mnóstwo stresu i pieniędzy. A zawsze może zdarzyć się coś nieprzewidzianego. Warto więc pomyśleć o zabezpieczeniu swojej nieruchomości. Czy można ją ubezpieczyć i jak to zrobić?
Czytaj więcej
Nowy dom

Podatek katastralny – czym jest i czy zostanie wprowadzony w Polsce?

Podatek katastralny obecnie funkcjonuje w wielu państwach. Dotyczy on kupna nieruchomości i jest wyliczany od jej wartości. Z tego powodu nie ma stałej wysokości podatku katastralnego, a w Polsce pojawiają się dopiero pierwsze plany dotyczące jego wprowadzenia.
Czytaj więcej
Nowy dom

Kredyt hipoteczny na dom – jakie warunki należy spełnić?

Aby spełnić warunki kredytu hipotetycznego o dużej wartości, nieraz trzeba dać bankowi dużo dowodów na to, że jest się w stanie go spłacić.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *