Rozwiązania do nowoczesnych domów

Nowy dom
Rozwiązania do nowoczesnych domów
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Nowoczesne budownictwo korzysta z funkcjonalnych i ekologicznych rozwiązań. Metody, takie jak rekuperacja, moduły fotowoltaiczne czy stosowanie materiałów kompozytowych, zyskują coraz większą popularność w branży budowlanej. Przeczytaj, czym się charakteryzują.

Rynek wielu rozwiązań konstrukcyjnych w budownictwie jest dopiero w fazie rozwoju. Warto jednak czerpać w nowoczesnych technologii i innowacyjnych materiałów, aby projektować domy, które będą sprzyjać środowisku, zapewniać wysoki komfort mieszkańcom i generować przy tym jak najmniejsze koszty. Poznaj niektóre z nich. 

Rekuperacja

Rekuperacja to wentylacja mechaniczna, która pozwala na odzyskanie ciepła. Działanie rekuperatora polega na tym, że urządzenie kontroluje ruch powietrza nawiewanego i usuwanego z pomieszczeń. System pozwala na wymianę wilgotnego i nasyconego dwutlenkiem węgla powietrza z domu na czyste, jednocześnie odzyskując z zużytego powietrza część ciepła. Rekuperator oczyszcza powietrze z zanieczyszczeń i alergenów, pozwala na szybkie usuwanie nieprzyjemnych zapachów, a także przyczynia się do usuwania wilgoci z mieszkania. Jedną z największych zalet tego typu wentylacji jest bez wątpienia oszczędność energii.

Instalacja fotowoltaiczna

Nowoczesne budownictwo czerpie z ekologicznych i ekonomicznych rozwiązań. Jednym z nich może być inteligentny system zarządzania budynkiem połączony z instalacją fotowoltaiczną. Moduły fotowoltaiczne mogą zastąpić tradycyjne materiały budowlane, które są używane do produkcji pokryć dachowych czy elewacji, a przy tym pozwolą zmniejszyć wydatki na energię elektryczną wykorzystywaną w budynku. 

Moduły tego typu mogą stanowić część elewacji czy pokrycia dachu lub stanowić fragment szyb okiennych w witrynach, świetlikach i innych przeszkleniach. Dostępne są również specjalne moduły, które zimą zapobiegają oblodzeniu dachu lub zaleganiu na nim śniegu. Finalne moduły mogą być wyprodukowane na szkle hartowanym, półhartowanym lub niehartowanym, a także zostać dostosowane do sposobu montażu. Spełnią także wymagania estetyczne, dzięki czemu będą stanowiły funkcjonalne i atrakcyjne wizualnie uzupełnienie konstrukcji budynku. Więcej o możliwościach instalacji fotowoltaicznych przeczytasz na: https://mlsystem.pl/moduly-bipv/.

Kompozyty

Materiały kompozytowe są stosowane w wielu różnych gałęziach przemysłu, m.in. motoryzacyjnym, kosmicznym, transportowym i budowlanym. W branży budowlanej do niedawna były stosowane w roli wzmocnienia istniejących struktur, ale obecnie kompozyty mają szerokie spektrum zastosowań. Najczęściej występują w postaci taśm i mat z włókien węglowych czy siatek z włókien szklanych i aramidowych.

Laminaty wykorzystuje się do produkcji wielu przedmiotów codziennego użytku, a także w pojazdach komunikacji i meblach. Prepregi węglowe to preimpregnowane wzmocnienia włókniste – przyjmujące formę tkaniny, maty bądź taśmy – które są przesączone żywicą epoksydową.  Jeśli chodzi o charakterystykę, to kompozyty węglowe są lekkim i wytrzymałym elementem, który jest odporny na korozję i odznacza się niską rozpiętością termiczną. Wiele osób ceni sobie odporność materiału na działanie czynników zewnętrznych, a także łatwość formowania elementów kompozytowych i wykonywania z nich różnorodnych i złożonych kształtów.

Laminat węglowy charakteryzuje się także korzystnymi właściwościami z zakresie przewodnictwa oraz zapewnia komfort w codziennej eksploatacji. Niewielki ciężar materiałów kompozytowych przekłada się także na łatwiejszy i szybszy montaż.

Zdj. główne: LYCS Architecture/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Zamiana budynku gospodarczego na mieszkalny – formalności i porady
Zamiana budynku gospodarczego na mieszkalny – formalności i porady
Masz w planach zmianę budynku gospodarczego w mieszkalny? Nastaw się na to, że bez kilku formalności załatwionych w gminie się nie obejdzie.
Skąd się bierze pleśń w lodówce?
Skąd się bierze pleśń w lodówce?
W każdej, nawet najczystszej lodówce mogą pojawić się nieproszeni goście w postaci grzybów. Dowiedz się, jak poradzić sobie z pleśnią.
Hotele bez dzieci – w czym tkwi ich fenomen?
Hotele bez dzieci – w czym tkwi ich fenomen?
W sieci można znaleźć coraz więcej hoteli zapewniających dorosłym wypoczynek bez słodkiego bobasa w pokoju obok bądź wyścigów między stolikami na stołówce podczas śniadania. Jest to ciekawa alternatywa dla osób, którym zależy na relaksie i spędzeniu spokojnego czasu ze swoim partnerem lub znajomym.
Ostatnie wpisy