Nowy dom

Prace konieczne przy budowie domu

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Budowa domu to długi i skomplikowany proces, który powinien być szczegółowo zaplanowany, aby pójść sprawnie i nie generować dodatkowych kosztów. Dowiedz się, na jakie etapy można podzielić budowę domu jednorodzinnego.

Etap 0: uzyskanie pozwolenia na budowę i sporządzenie harmonogramu budowy

Na samym początku należy zebrać potrzebną dokumentację i uzyskać pozwolenie na budowę. Na tym etapie może być potrzebna budowa studni czy badanie gruntu, jeśli jest to wymagane. Warto sporządzić harmonogram budowy i ustalić  kolejność oraz terminy prac, aby oszacować czas trwania budowy i móc kontrolować postęp prac.

Etap 1: stan zero, czyli prace ziemne i wykonanie fundamentów

Stan zero to pierwszy krok budowy, który obejmuje zwykle wykonanie fundamentów, podpiwniczenia ze stropami, ułożenie kanalizacji i inne prace ziemne. Na tym etapie teren budowy powinien być już odgrodzony, a granice domu precyzyjnie wytyczone. W zakres prac mogą wchodzić także: układanie podkładu betonowego, postawienie stropu nad piwnicą, izolacja części podziemnej czy konstrukcyjna dylatacja wylewki. Na tym etapie budowy powinny być wytyczone granice działki nowego budynku.

Etap 2: stan surowy otwarty, czyli wznoszenie ścian

O stanie surowym otwartym mówimy, kiedy dom ma już fundamenty, ściany, kominy, dach oraz piwnicę, jeśli ta była uwzględniona w projekcie. Na tym etapie budowy korzysta się z usług ekipy murarsko-ciesielskiej oraz dekarskiej. W budynku powinny zostać  postawione ściany wewnętrzne i zewnętrzne oraz wykonane dachy, stropy, wewnętrzne schody żelbetowe i orynnowanie. Stan surowy to także dobry moment na zawieszenie prac, jeśli konieczne jest przerwanie budowy np. z powodu zimy. Można zabić otwory okienne czy drzwiowe deskami i zabezpieczyć wszystkie materiały budowlane. Jeśli konieczne jest zabezpieczenie powierzchni betonu, cegły, kamienia, piaskowca i innych materiałów budowlanych przed wnikaniem jonów chlorkowych i wody, warto zastosować w tym celu profesjonalny impregnat do płytek gipsowych.

Etap 3: instalacje i suche tynki albo stan surowy zamknięty

W stanie surowym zamkniętym, zgodnie z nazwą, dążymy do wstawienia okien, drzwi i przeszkleń. Na tym etapie często kładzie się również docelowe pokrycie dachu. Prace obejmują też wylanie posadzki i wykonanie instalacji elektrycznej, sanitarnej i gazowej. To dobry moment, aby postawić także ścianki działowe wewnątrz budynku.

Etap 4: prace wykończeniowe i montażowe

Ten etap budowy jest uznawany za najbardziej kosztowny i wymagający. Konieczne jest wykonanie prac wykończeniowych, instalacji elektrycznych, przyłączy, a także dodatkowych izolacji, podejść, podjazdów, tarasów czy ogrodzenia wokół domu. Zakres prac obejmuje również ocieplanie i tynkowanie, montaż urządzeń grzewczych oraz przeprowadzenie prac wewnątrz, które nadadzą budynkowi właściwy kształt, takich jak malowanie ścian czy kładzenie płytek i paneli. Warto na tym etapie budowy ściśle kontrolować budżet, a  także zaopatrzyć się w niezbędne narzędzia przydatne do prowadzenia prac wykończeniowych jak np. szpachle do gładzi z wałkiem czy poziomica.

Zdjęcie główne: pexels.com/Rene Asmussen

Absolwentka filologii szwedzkiej. W designie ceni sobie skandynawską prostotę, funkcjonalność i ekologiczne rozwiązania. Lubi pisanie kreatywne i bullet journaling.
Polecane artykuły
Nowy dom

Jak zrozumieć i skutecznie korzystać z informacji zawartych w księdze wieczystej nieruchomości

Zrozumienie i efektywne korzystanie z księgi wieczystej nieruchomości może być kluczem do oszczędzania czasu i pieniędzy. Dowiedz się, jak właściwie interpretować informacje zawarte w tym dokumencie i jak mogą one wpłynąć na Twoją decyzję o zakupie nieruchomości.
Czytaj więcej
Nowy dom

Mieszkanie deweloperskie jako inwestycja: Potencjał wzrostu wartości nieruchomości

Mieszkanie deweloperskie może być atrakcyjną inwestycją z uwagi na swój potencjał wzrostu wartości.
Czytaj więcej
Nowy dom

Przeprowadzka – jakich akcesorii będziesz potrzebował w nowym domu?

Przeprowadzka do nowego domu? Oto niezbędne akcesoria, które uczynią Twoje życie łatwiejszym i przyjemniejszym!
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *