Nowy dom

Parapet zewnętrzny – część wspólna czy własność właściciela mieszkania?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Parapet zewnętrzny często jest kością niezgody pomiędzy właścicielami mieszkania a wspólnotą mieszkaniową, do której należą. Dzieje się tak, zwłaszcza kiedy pojawiają się jakieś usterki. Wtedy zastanawiamy się, kto ponosi winę i powinien pokryć ewentualne koszty naprawy. Czy parapet zewnętrzny przynależy do mieszkania? 

Parapet zewnętrzny – integralna część mieszkania?

Zarówno okna, jak i drzwi wejściowe są własnością właściciela mieszkania i to w jego obowiązku jest dbanie o nie. Po jego stronie jest również koszt wymiany tych części. Zaś okna zamontowane na klatce schodowej oraz drzwi wejściowe do budynku, elewacja, a także podjazd czy schody prowadzące do klatki są własnością wszystkich mieszkańców spółdzielni. W przypadku wymiany okien w lokalu mieszkalnym nie należy jednak zmieniać ich wielkości. Dodatkowo powinniśmy się raczej dostosować do kolorystyki, w jakiej jest utrzymany budynek. Ze względów estetycznych jedyne okno z brązową ramą w całym bloku będzie wyglądało naprawdę dziwnie i będzie mocno się wyróżniało, psując wizerunek i spójność całości, o którą zabiega spółdzielnia mieszkaniowa. Oczywiście, jeśli zależy nam na brązowych ramach, możemy zamówić okno z jasną, białą ramą na zewnątrz, a ciemną w środku i odwrotnie – obecnie sprzedawcy przy zakupach na wymiar nie robią z tym żadnych problemów. Również wybór wewnętrznego parapetu należy wyłącznie do nas. Możemy kupić taki, jaki będzie nam najbardziej pasować do aranżacji wnętrza. Zupełnie inaczej przedstawia się sytuacja parapetów zewnętrznych, które należą do części wspólnej. Oznacza to, że swobodnie możemy z nich korzystać, np. w przypadku parapetu w obrębie balkonu i trzymać na nim ozdoby czy doniczki z kwiatami. Musimy wtedy jednak zawsze pamiętać o ich odpowiednim zabezpieczeniu, w taki sposób, by trzymane na parapecie przedmioty nie spadły i nie wyrządziły nikomu krzywdy. 

unsplash.com/Anastasiia Chepinska

Parapet zewnętrzny – co w przypadku szkody? 

Wymiana parapetu zewnętrznego zgodnie z powyższym leży więc po stronie wspólnoty mieszkaniowej i przeważnie jest dokonywana przy okazji remontu elewacji. Oczywiście zdarzają się wspólnoty, które w trakcie remontu wymieniają również okna wraz z parapetami. Tak naprawdę wszystko jest zależne od ustaleń i przepisów wewnętrznych konkretnej spółdzielni. Co jednak w przypadku, kiedy parapet jest częścią wspólną i dojdzie do szkody, na przykład w postaci zalania? Może dojść do takiej sytuacji, kiedy parapet nie został zamontowany poprawnie lub doszło do uszkodzenia materiału z powodu długiej eksploatacji. Czasem może się również zdarzyć, że uszkodzeniu ulegnie uszczelnienie znajdujące się pomiędzy parapetem zewnętrznym a oknem. Wtedy konieczna jest wizyta specjalisty, który orzeknie, po czyjej stronie leży wina. Jeśli mieszkanie zostało zalane z powodu wady stolarki okiennej czy uszczelek, nie możemy się ubiegać o rekompensatę ze strony spółdzielni. W przypadku wady parapetu zewnętrznego lub jego wysłużenia możemy ubiegać się o jak najszybszą wymianę oraz rekompensatę ze strony wspólnoty, która pokryje wyrządzone szkody. 

unsplash.com/Pawel Czerwinski

Zdjęcie główne: pixabay.com/pasja1000

Z wykształcenia polonistka. Z zawodu dziennikarka i copywriterka. Miłośniczka dobrej literatury i gier planszowych. Swój dom uważa za centrum wszechświata, choć nie ma problemu z opuszczaniem go, by poznać nowe miejsca i ludzi.
Polecane artykuły
Nowy dom

Do czego służą pompy ciepła?

W tym artykule przyjrzymy się temu zagadnieniu z bliska i zrozumiemy, jakie korzyści mogą one przynieść.
Czytaj więcej
Nowy dom

Co może przydać się w smartdomu?

Pojawia się wiele rozwiązań, które sprawiają, że zwykła nieruchomość zaczyna „myśleć” i pomagać swoim mieszkańcom w codziennym funkcjonowaniu. W takim razie, co może przydać się w smartdomu?
Czytaj więcej
Nowy dom

Skąd brać prąd na czas budowy domu?

Jakie są możliwości legalnego zaopatrzenia budowę w prąd?
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *