Nowy dom

Ogrzewanie domu – jakie metody są dostępne?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Warto postawić na metodę ogrzewania, która ograniczy straty ciepła w mieszkaniu, a przy tym nie będzie generować zbyt dużych kosztów. Należy pamiętać o tym, że sezon grzewczy trwa w Polsce prawie pół roku. Wybierając typ ogrzewania, trzeba wziąć pod uwagę wiele aspektów, takich jak: zakup komponentów instalacji, cena montażu, trudność obsługi urządzenia grzewczego, czas gwarancji czy wpływ instalacji na środowisko. Sprzęt słabej jakości czy nieszczelna instalacja mogą przyczyniać się do zwiększania kosztów eksploatacji urządzenia grzewczego. Zwłaszcza ogniska korozji są kosztowne w usunięciu w przypadku m.in. kotła grzewczego.

Kotły na paliwa stałe

Często wybieraną metodą ogrzewania domu są nowoczesne instalacje zasilane paliwami stałymi, m.in. węglem, pelletem drzewnym czy drewnem, które pozwalają w sposób ekologiczny i ekonomiczny ogrzewać nieruchomość. Ogrzewanie paliwem stałym stosuje się przede wszystkim w miejscach pozbawionych dostępu do sieci gazowej. Poza tym pellet jest znacznie tańszy w użytkowaniu niż ogrzewanie elektryczne oraz olejowe i gazowe, a nawet ciepło sieciowe, do tego jest wygodny w zastosowaniu, a w trakcie jego spalania wytwarza się niewielka emisja szkodliwych substancji. Pellet drzewny produkowany jest z wiór tartacznych i trocin drewna iglastego. Niskie koszty eksploatacji i niewielki wpływ na środowisko naturalne przemawiają za surowcem, jakim jest pellet Białystok to miasto, w którym znajduje się profesjonalna hurtownia pelletu drzewnego objętego certyfikatem EN Plus A1. Surowiec odznacza się wysoką wartością energetyczną przy zachowaniu minimalnej zawartości wilgoci. Warto sprawdzić także składy węgla, które zaopatrują klientów indywidualnych i przedsiębiorców m.in. w ekogroszek, węgiel czy drewno kominkowe. 

Instalacja grzewcza z piecem gazowym 

Ogrzewanie gazowe stanowi ekonomiczną i ekologiczną alternatywę dla tradycyjnych metod grzewczych. Koszty ogrzewania gazowego mogą być trochę wyższe niż w przypadku paliw stałych, jednak wiele osób ceni sobie wygodę towarzyszącą obsłudze kotła gazowego, która jest praktycznie bezobsługowa. Ponadto kotły gazowe mogą pracować nie tylko na potrzeby ogrzewania, ale również przygotowywać ciepłą wodę użytkową. Wybór  kotła należy dopasować do indywidualnych potrzeb, a także do infrastruktury budynku.

Konserwacja urządzeń grzewczych 

Niezależnie od wyboru metody ogrzewania, należy pamiętać o wykonywaniu regularnej kontroli stanu technicznego instalacji grzewczej i kominowej. Prawidłowe funkcjonowanie urządzeń przekłada się na bezpieczeństwo Twojej rodziny, a także oszczędność pieniędzy. Należy również zapoznać się z przepisami, które regulują kontrole instalacji kominowej oraz częstotliwość jej czyszczenia. Jeśli planujesz samodzielne mechaniczne czyszczenie komina, upewnij się, że skorzystasz z profesjonalnych produktów, które umożliwią Ci kompleksowe usunięcie zanieczyszczeń.

Zdjęcie główne: pexels.com/Mikhail Nilov

Absolwentka filologii szwedzkiej. W designie ceni sobie skandynawską prostotę, funkcjonalność i ekologiczne rozwiązania. Lubi pisanie kreatywne i bullet journaling.
Marta Marek
Polecane artykuły
Nowy dom

Jak szukać nieruchomości?

Dowiedz się, jak szukać nieruchomości oraz na co zwrócić szczególną uwagę, zanim zdecydujesz się na zakup.
Czytaj więcej
Nowy dom

Jak powinien być przygotowany grunt pod budowę?

Przymierzasz się do budowy domu? Gratulujemy i pomagamy zebrać informacje na temat przygotowania gruntu pod prace budowlane. Upewnij się, że wiesz już wszystko na ten temat!
Czytaj więcej
Nowy dom

Elewacja odporna na wilgoć i brud – na co warto postawić?

W tak zmiennym klimacie, jak nasz, elewacja domu nie ma lekko. Sprawdziliśmy, z czego ją wykonać, by długo pozostała w dobrej kondycji i cieszyła oko. Przekonaj się, co mamy na myśli!
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *