Nowy dom

Ogrzewanie domu – dostępne warianty

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Metod ogrzewania domu jest sporo. Jednak jedne są bardziej ekologiczne i ekonomiczne, drugie mniej. Poznaj zatem różne dostępne warianty oraz ich plusy i minusy, i dowiedz się, jak ogrzewać dom, aby było to efektywne i opłacalne. 

Rodzaj ogrzewania musisz wybrać już na etapie projektowania domu. Jest to ważna decyzja i warto także pamiętać, że ogrzewanie to niestety jedna z najdroższych instalacji w domu. Koszty eksploatacyjne, jakie się z nim wiążą, także zalicza się do wysokich. Na rynku jednak dostępnych jest wiele opcji. Którą więc wybrać?

Dostępne rodzaje ogrzewania 

Przedstawiamy 6 rodzajów ogrzewania, które dostępne są na rynku. Poznaj ich wady i zalety oraz zdecyduj, które będzie najodpowiedniejsze dla Twojego domu.

Ogrzewanie paliwem stałym

Paliwo stałe to m.in. węgiel, ekogorszek i pellet. Jest jednak z najpopularniejszych metod ogrzewania w Polsce, a dodatkowo jedna z najtańszych. Ogrzewanie paliwem stałym stosuje się przede wszystkim w miejscach pozbawionych dostępu do sieci gazowej. Niestety węgiel ma bardzo negatywny wpływ na środowisko, dlatego też coraz więcej mówi się o zrezygnowaniu z niego na rzecz chociażby pelletu. Największe zalety tego rozwiązania, oprócz niskich kosztów ogrzewania, to między innymi Łatwy dostęp oraz automatyczna realizacja. Jego wady to jednak konieczność regularnych przeglądów oraz wysokie koszty inwestycji.

Ogrzewanie gazowe

Ogrzewanie gazowe nie należy do tanich, lecz doceniane jest za wygodę. Ma ono wiele zalet, między innymi bezobsługowe działanie systemu grzewczego. Warto także zauważyć, że spalanie gazu ziemnego jest ekologiczne. Dodatkowo kotły mogą nie tylko dostarczać ciepło w sezonie grzewczym, ale także podgrzewać wodę. Wadą jest jednak duży koszt podłączenia do gazociągu oraz fakt, że ogrzewanie gazowe nie wszędzie jest dostępne.

Ogrzewanie olejowe

Ogrzewanie za pomocą olejowego paliwa to rozwiązanie, którego zaletą bez wątpienia jest łatwość obsługi i brak konieczności czyszczenia kotła. Uznaje się je przy tym za jedne z najbezpieczniejszych. Niestety nie jest to ekologiczna metoda ogrzewanie, ale z pewnością będzie dla środowiska nieco lepsza niż ogrzewanie węglem. Dodatkowo dostępność paliwa jest duża, jednak jego cena jest dość wysoka. Pamiętaj także, że olej opałowy nie może być wykorzystywany do podgrzewania wody.

Ogrzewanie elektryczne

Ogrzewanie elektryczne to jedna z najdroższych, ale jednocześnie najbardziej ekologicznych opcji. Może sprawdzić się w małych i energooszczędnych domach jako ogrzewanie podłogowe. Charakteryzuje ją wysoki komfort użytkowania, jednak takie ogrzewanie będzie optymalne pod warunkiem, że dom posiada odpowiednią izolację termiczną.

Pompa ciepła

Ogrzewanie za pomocą pompy ciepła to w pełni ekologiczna i przyjazna środowisku metoda, która bazuje na odnawialnych źródłach energii. Urządzenie to może bowiem czerpać energię chociażby z gruntu, wody czy powietrza. Koszty takiego ogrzewania są najniższe, jednak sama inwestycja to stosunkowo wysoki wydatek. Warto także pamiętać, że pompa ciepła wiąże się ze sporym hałasem. Jednak nie wydziela ona żadnych spalin, a jej system jest bezobsługowy.

Panele fotowoltaiczne

Metodą ogrzewania, na którą warto się zdecydować, są bez wątpienia panele fotowoltaiczne. Produkują one prąd z promieni słonecznych, który następnie zamieniany jest na prąd przemienny, płynący w domowych gniazdkach. Wyprodukowana w ten sposób energia może służyć także do ogrzania domu oraz podgrzewania wody. Jest to rozwiązanie wyjątkowo ekologiczne, nieemitujące spalin oraz hałasu. Jednak warto pamiętać, że fotowoltaika wiąże się ze sporą inwestycją, a jej wydajność w okresie zimowym spada.

Zdjęcie główne: Los Muertos Crew/pexels.com

Na co dzień studentka public relations, w wolnych chwilach fanka DIY oraz miłośniczka sportu. Ceni sobie unikatowość i ciekawe rozwiązanie, szczególnie w zakresie aranżacji wnętrz.
Aleksandra Michaliszyn
Polecane artykuły
Nowy dom

Co może przydać się w smartdomu?

Pojawia się wiele rozwiązań, które sprawiają, że zwykła nieruchomość zaczyna „myśleć” i pomagać swoim mieszkańcom w codziennym funkcjonowaniu. W takim razie, co może przydać się w smartdomu?
Czytaj więcej
Nowy dom

Skąd brać prąd na czas budowy domu?

Jakie są możliwości legalnego zaopatrzenia budowę w prąd?
Czytaj więcej
Nowy dom

Jak szukać nieruchomości?

Dowiedz się, jak szukać nieruchomości oraz na co zwrócić szczególną uwagę, zanim zdecydujesz się na zakup.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *