Nowy dom

Kredyt na remont mieszkania – wszystko, co warto wiedzieć

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Designed by Freepik

Kredyt na remont mieszkania – wszystko, co warto wiedzieć

Niekiedy większe remonty nas przerastają i jesteśmy zmuszeni do skorzystania z pomocy banków, aby nasze mieszkanie wyglądało wreszcie tak, jakbyśmy tego oczekiwali. Podpowiadamy, z jakiego kredytu skorzystać i na co zwrócić uwagę przy wybieraniu oferty banku. To nic strasznego!

Kredyt gotówkowy

Nie wiąże się z długim procesem weryfikacji, nie potrzebny jest nasz wkład własny ani wielka teczka dokumentów. Banku nie obchodzi również, na co faktycznie wydaliśmy przyznane pieniądze (czy rzeczywiście na mieszkanie, czy na nagłe problemy). Jeśli jednak planujemy generalny remont na wielką skalę, wadą takiego rozwiązania może być niska granica kwoty, jaką możemy pożyczyć.

Czego potrzebujemy, aby uzyskać kredyt gotówkowy?

O przyznaniu takiego kredytu będzie decydowała zdolność kredytowa (m.in. nasze dochody), historia spłaty poprzednich zobowiązań (czy były terminowe) czy rodzaj zatrudnienia (umowa o pracę, własna działalność gospodarcza itp.), a także stałe miesięczne wydatki (np. czynsz, alimenty, inne kredyty), ewentualnie informacja o pobieraniu renty lub emerytury. Warto wiedzieć, że informacje te będą weryfikowane w BIKu. Nie zapomnijmy wziąć do banku swojego dokumentu tożsamości.

Kredyt hipoteczny

Dzięki takiemu rozwiązaniu uzyskamy większą kwotę, niższe oprocentowanie, długi okres spłaty, a co za tym idzie – niższe raty. Nasze zobowiązanie wobec banku się niestety wydłuży, ale dzięki temu unikniemy wysokich comiesięcznych spłat. Takiego kredytu jednak nie uzyskamy szybko, proces analizy zdolności kredytowej trwa dłużej w porównaniu do kredytu gotówkowego.

Czego potrzebujemy, aby uzyskać kredyt hipoteczny?

Taka umowa zawiera sporo formalności. Prócz dokumentów potrzebnych do jego uzyskania, potrzebne są m.in. wniosek o kredyt, dane wnioskodawców, dokumenty dotyczące nieruchomości, którą zamierzamy wyremontować. W niektórych przypadkach również numer księgi wieczystej czy kosztorys inwestycji. 

>> Zobacz też: Co musisz wiedzieć przed zakupem mieszkania na kredyt?

Potrzebne jest zabezpieczenie w postaci najczęściej 20% pożyczanej kwoty (niekiedy jest to 10%). Takie zabezpieczenie mogą stanowić również rzeczy m.in. nieruchomości. Wtedy jednak potrzebna jest jej wycena (dokonuje ją rzeczoznawca majątkowy). Dokładne wymagania są na stronie każdego banku udostępniającego podobny kredyt. Warto zapoznać się z nim przed wizytą w placówce.

Kredyt hipoteczny na zakup mieszkania i jego remont

Warto wspomnieć o możliwości połączenia zakupu mieszkania w ramach kredytu hipotecznego wraz z finansowaniem jego remontu. Wtedy wkład własny na ten cel wynosi zwykle 0%, zobowiązania również mogą być niższe. Większość banków sumuje je i wyznacza dla nich wspólną granicę. Stawki ustala się indywidualnie.

Inne sposoby

Jeżeli zamierzamy pożyczyć od banku mniejszą sumę pieniędzy, warto się zastanowić, czy nie ściągnąć ich z karty kredytowej, która charakteryzuje się krótkim czasem spłaty, ale i szybkim dostępem do środków. Nie musimy wtedy załatwiać dodatkowych formalności, wystarczy sprawdzić działanie takiej możliwości w kilku bankach i wybrać najlepszą dla nas opcję. Można również skorzystać z pożyczki gotówkowej.

Jaki kredyt będzie idealny?

Zastanawiając się nad tym, jaki kredyt będzie dla nas odpowiedni, warto pamiętać, że wszystko zależy od kosztów i rozmiarów planowanego przez nas remontu. W przypadku przedsięwzięć o mniejszych kosztach, lepszym rozwiązaniem będzie kredyt gotówkowy, o większych – kredyt hipoteczny. Dobrze jest również zerknąć na oferty łączone.

Wybierając kredyt, należy poznać oferty różnych banków dostępnych na rynku i wybrać dla nas wygodną opcję. Wiele z nich proponuje również kredyt z adnotacją już w nazwie „na remont”, dając nam różne możliwości.

Interesuje się aranżacją wnętrz i szalonymi pomysłami, które stara się wprowadzić w życie. W czasie wolnym czyta książki lub podróżuje. Obecnie doktorantka na czeskiej uczelni.
Polecane artykuły
Nowy dom

Jak zrozumieć i skutecznie korzystać z informacji zawartych w księdze wieczystej nieruchomości

Zrozumienie i efektywne korzystanie z księgi wieczystej nieruchomości może być kluczem do oszczędzania czasu i pieniędzy. Dowiedz się, jak właściwie interpretować informacje zawarte w tym dokumencie i jak mogą one wpłynąć na Twoją decyzję o zakupie nieruchomości.
Czytaj więcej
Nowy dom

Mieszkanie deweloperskie jako inwestycja: Potencjał wzrostu wartości nieruchomości

Mieszkanie deweloperskie może być atrakcyjną inwestycją z uwagi na swój potencjał wzrostu wartości.
Czytaj więcej
Nowy dom

Przeprowadzka – jakich akcesorii będziesz potrzebował w nowym domu?

Przeprowadzka do nowego domu? Oto niezbędne akcesoria, które uczynią Twoje życie łatwiejszym i przyjemniejszym!
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *