Nowy dom

Kredyt na remont mieszkania – wszystko, co warto wiedzieć

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Designed by Freepik

Kredyt na remont mieszkania – wszystko, co warto wiedzieć

Niekiedy większe remonty nas przerastają i jesteśmy zmuszeni do skorzystania z pomocy banków, aby nasze mieszkanie wyglądało wreszcie tak, jakbyśmy tego oczekiwali. Podpowiadamy, z jakiego kredytu skorzystać i na co zwrócić uwagę przy wybieraniu oferty banku. To nic strasznego!

Kredyt gotówkowy

Nie wiąże się z długim procesem weryfikacji, nie potrzebny jest nasz wkład własny ani wielka teczka dokumentów. Banku nie obchodzi również, na co faktycznie wydaliśmy przyznane pieniądze (czy rzeczywiście na mieszkanie, czy na nagłe problemy). Jeśli jednak planujemy generalny remont na wielką skalę, wadą takiego rozwiązania może być niska granica kwoty, jaką możemy pożyczyć.

Czego potrzebujemy, aby uzyskać kredyt gotówkowy?

O przyznaniu takiego kredytu będzie decydowała zdolność kredytowa (m.in. nasze dochody), historia spłaty poprzednich zobowiązań (czy były terminowe) czy rodzaj zatrudnienia (umowa o pracę, własna działalność gospodarcza itp.), a także stałe miesięczne wydatki (np. czynsz, alimenty, inne kredyty), ewentualnie informacja o pobieraniu renty lub emerytury. Warto wiedzieć, że informacje te będą weryfikowane w BIKu. Nie zapomnijmy wziąć do banku swojego dokumentu tożsamości.

Kredyt hipoteczny

Dzięki takiemu rozwiązaniu uzyskamy większą kwotę, niższe oprocentowanie, długi okres spłaty, a co za tym idzie – niższe raty. Nasze zobowiązanie wobec banku się niestety wydłuży, ale dzięki temu unikniemy wysokich comiesięcznych spłat. Takiego kredytu jednak nie uzyskamy szybko, proces analizy zdolności kredytowej trwa dłużej w porównaniu do kredytu gotówkowego.

Czego potrzebujemy, aby uzyskać kredyt hipoteczny?

Taka umowa zawiera sporo formalności. Prócz dokumentów potrzebnych do jego uzyskania, potrzebne są m.in. wniosek o kredyt, dane wnioskodawców, dokumenty dotyczące nieruchomości, którą zamierzamy wyremontować. W niektórych przypadkach również numer księgi wieczystej czy kosztorys inwestycji. 

>> Zobacz też: Co musisz wiedzieć przed zakupem mieszkania na kredyt?

Potrzebne jest zabezpieczenie w postaci najczęściej 20% pożyczanej kwoty (niekiedy jest to 10%). Takie zabezpieczenie mogą stanowić również rzeczy m.in. nieruchomości. Wtedy jednak potrzebna jest jej wycena (dokonuje ją rzeczoznawca majątkowy). Dokładne wymagania są na stronie każdego banku udostępniającego podobny kredyt. Warto zapoznać się z nim przed wizytą w placówce.

Kredyt hipoteczny na zakup mieszkania i jego remont

Warto wspomnieć o możliwości połączenia zakupu mieszkania w ramach kredytu hipotecznego wraz z finansowaniem jego remontu. Wtedy wkład własny na ten cel wynosi zwykle 0%, zobowiązania również mogą być niższe. Większość banków sumuje je i wyznacza dla nich wspólną granicę. Stawki ustala się indywidualnie.

Inne sposoby

Jeżeli zamierzamy pożyczyć od banku mniejszą sumę pieniędzy, warto się zastanowić, czy nie ściągnąć ich z karty kredytowej, która charakteryzuje się krótkim czasem spłaty, ale i szybkim dostępem do środków. Nie musimy wtedy załatwiać dodatkowych formalności, wystarczy sprawdzić działanie takiej możliwości w kilku bankach i wybrać najlepszą dla nas opcję. Można również skorzystać z pożyczki gotówkowej.

Jaki kredyt będzie idealny?

Zastanawiając się nad tym, jaki kredyt będzie dla nas odpowiedni, warto pamiętać, że wszystko zależy od kosztów i rozmiarów planowanego przez nas remontu. W przypadku przedsięwzięć o mniejszych kosztach, lepszym rozwiązaniem będzie kredyt gotówkowy, o większych – kredyt hipoteczny. Dobrze jest również zerknąć na oferty łączone.

Wybierając kredyt, należy poznać oferty różnych banków dostępnych na rynku i wybrać dla nas wygodną opcję. Wiele z nich proponuje również kredyt z adnotacją już w nazwie „na remont”, dając nam różne możliwości.

Interesuje się aranżacją wnętrz i szalonymi pomysłami, które stara się wprowadzić w życie. W czasie wolnym czyta książki lub podróżuje. Obecnie doktorantka na czeskiej uczelni.
Magdalena Gardias
Polecane artykuły
Nowy dom

Co może przydać się w smartdomu?

Pojawia się wiele rozwiązań, które sprawiają, że zwykła nieruchomość zaczyna „myśleć” i pomagać swoim mieszkańcom w codziennym funkcjonowaniu. W takim razie, co może przydać się w smartdomu?
Czytaj więcej
Nowy dom

Skąd brać prąd na czas budowy domu?

Jakie są możliwości legalnego zaopatrzenia budowę w prąd?
Czytaj więcej
Nowy dom

Jak szukać nieruchomości?

Dowiedz się, jak szukać nieruchomości oraz na co zwrócić szczególną uwagę, zanim zdecydujesz się na zakup.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *