Nowy dom

Jak zaprojektować wnętrze bez projektanta?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Wsparcie projektanta wnętrz jest komfortowe, jednak znacznie podnosi koszty wykończenia domu. Dowiedz się, na co powinieneś zwrócić uwagę, jeśli decydujesz się na samodzielne wykończenie wnętrz.

Jak samemu zaprojektować wnętrze domu?

Każdy, kto podejmuje się samodzielnego wykończenia wnętrz swojego domu lub mieszkania, powinien przed podjęciem prac dokładnie zaplanować ich wygląd. Tylko taka kolejność daje szansę powodzenia i zachowania spójności. Kupowanie rzeczy pod wpływem chwili jest emocjonujące, ale może zakończyć się porażką (mebel może nie pasować do wybranego stylu lub jego wielkość może nie współgrać z wielkością pomieszczenia). Zatem przed rozpoczęciem wykańczania wnętrz, konieczny jest plan działania.

Zalety samodzielnego projektowania wnętrz

Wiele osób, które zdecydowały się na samodzielne zaprojektowanie wnętrz, chwali sobie podjętą decyzję. Doceniają oni przede wszystkim fakt, że nikt nie narzucał im swojego zdania. Od początku do końca realizacji projektu, byli oni na bieżąco z toczącymi się pracami, wiedzieli, jakiego efektu końcowego mogą się spodziewać.

Jako zaletę wskazują też brak narzucania im urządzenia domu lub mieszkania w konkretnym, modnym aktualnie stylu. Dzięki samodzielnemu projektowaniu wnętrza mogli oni zaplanować każde pomieszczenie zgodnie ze swoimi preferencjami, bez tłumaczenia jak i dlaczego ma dane pomieszczenie wyglądać — w porównaniu z urządzaniem wnętrz z architektem, ten podpunkt wydaje się bardzo istotny, gdyż czasami trudno jest wyjaśnić, czego oczekujemy od danego pomieszczenia, a dużo łatwiej to po prostu zrealizować.

O czym pamiętać przy urządzaniu domu?

Zanim przystąpisz do urządzania mieszkania, zdecyduj, na jaki styl chcesz postawić w swoich wnętrzach. Przejrzyj aranżacje wnętrz urządzonych w najpopularniejszych stylach i zdecyduj, który z nich jest najbliższy Tobie. Podczas urządzania wnętrz nie musisz sztywno trzymać się zasad stylu, jednak warto dbać o spójność i kierować się wytycznymi danego stylu. Z pewnością warto przejrzeć zdjęcia pomieszczeń urządzonych w stylu skandynawskim, rustykalnym, industrialnym, klasycznym, glamour, boho, Hampton, eklektycznym czy nowoczesnym. Projekty wnętrz urządzonych w tych stylach będą sporą dawką inspiracji i pomogą Ci podjąć decyzję, na jaki styl postawić.

Własna aranżacja wnętrz – skąd czerpać inspiracje?

Skąd zatem czerpać inspiracje? Gdzie przeglądać projekty wnętrz urządzonych w konkretnych stylach? Z pomocą przychodzi oczywiście internet. W sieci znajdziesz wiele blogów prowadzonych przez projektantów wnętrz, na których opisują oni swoje realizacje i dołączają zdjęcia wykończonych wnętrz. Dobrym pomysłem jest też przeglądanie kont projektantów wnętrz na Instagramie. Wiele ciekawych inspiracji można też znaleźć na Pintereście czy Homebooku. Wolisz bardziej namacalne źródła, żeby móc gromadzić najciekawsze Twoim zdaniem projekty na tablicy inspiracji lub w specjalnej teczce? Polecamy Twojej uwadze magazyny branżowe — są one prawdziwą kopalnią wiedzy i pomysłów na efektowne i funkcjonalne urządzenie wnętrz.

Zdj. główne: martynaszulist/pixabay.pl

Polecane artykuły
Nowy dom

Co może przydać się w smartdomu?

Pojawia się wiele rozwiązań, które sprawiają, że zwykła nieruchomość zaczyna „myśleć” i pomagać swoim mieszkańcom w codziennym funkcjonowaniu. W takim razie, co może przydać się w smartdomu?
Czytaj więcej
Nowy dom

Skąd brać prąd na czas budowy domu?

Jakie są możliwości legalnego zaopatrzenia budowę w prąd?
Czytaj więcej
Nowy dom

Jak szukać nieruchomości?

Dowiedz się, jak szukać nieruchomości oraz na co zwrócić szczególną uwagę, zanim zdecydujesz się na zakup.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *