Nowy dom

Jak uzyskać pozwolenie na budowę?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Designed by Freepik

Chcesz rozpocząć budowę domu, ale nie wiesz, jakich dokumentów potrzebujesz? Nie wiesz, czy prace, które zamierzasz wykonać, wymagają pozwoleń? Spokojnie! Pokazujemy, na co zwrócić uwagę i co uzyskać, aby rzecz nie wydawała się już tak skomplikowana.

Zgłoszenie budowy czy pozwolenie?

Aby wybudować dom jednorodzinny, należy uzyskać zgodę na jego budowę. Wiodą ku temu dwie drogi. Możemy albo dostać pozwolenie na budowę (oficjalna decyzja urzędu, że możemy budować dom na swojej działce), albo zgłosić budowę. To drugie jest teoretycznie prostsze i krótsze, jednak niestety często samo zgłoszenie nie wystarczy.

Zgłoszenie budowy

Jeżeli obszar oddziaływania budynku nie będzie wykraczał poza teren inwestycji, czyli wtedy, gdy poza inwestorem nie ma innych stron postępowania administracyjnego, możemy zgłosić budowę, a nie starać się o pozwolenie. Wtedy nie potrzeba także zawiadamiać m.in. sąsiadów o tym, że obok będzie budowany dom. Zgłoszenie budowy daje możliwość rozpoczęcia prac budowlanych po upływie 21 dni od daty zgłoszenia, jeśli urząd nie wyda sprzeciwu.

Pozwolenie na budowę

W jakich sytuacjach nie wystarczy zgłosić budowy i trzeba dostać pozwolenie na budowę? Gdy m.in. tak zwany obszar oddziaływania domu wykracza poza nieruchomość, na której dom ma zostać postawiony. 

Każda działka ma wokół siebie obszar oddziaływania. Przepisy zabraniają budowy niektórych obiektów, ponieważ mogłyby być uciążliwe dla innych mieszkańców. Jeżeli obszar oddziaływania domu wychodzi poza wybraną działkę i wchodzi np. na sąsiednią – wtedy trzeba dostać pozwolenie na budowę.

Postępowanie środowiskowe

Urząd powiatowy albo urząd miasta może przeprowadzić postępowanie środowiskowe, aby sprawdzić, czy działka nie znajduje się czasem na terenie objętym ochroną przyrody. Urząd wtedy będzie chciał zbadać, czy dom nie będzie szkodzić środowisku. W takim przypadku wymagany jest wniosek o pozwolenie na budowę. W pozostałych sytuacjach sami możemy zdecydować, czy wolimy tylko zgłosić budowę, czy złożyć wniosek o pozwolenie.

>> Zobacz też: Budowa nowych mieszkań w gminach dzięki kredytom BGK

A jednak pozwolenie

Statystyki wykazują, że częściej wybiera się pozwolenia na budowę zamiast zgłoszenia. Dlaczego? Pozwolenie na budowę jest zwykle dużo korzystniejsze, ponieważ pozwala na wprowadzanie zmian w projekcie bez kolejnych wizyt w urzędach. Jeżeli wybierzemy zgłoszenie budowy, to niestety w przypadku zmian musimy uzyskać pozwolenie na budowę.

Jak składać wniosek o pozwolenie na budowę?

Wniosek o pozwolenie na budowę składamy po zakupie działki i po opracowaniu projektu budowlanego, na formularzu urzędowym lub gotowym wzorze wniosku. Do niego należy dołączyć szereg dokumentów, a całość złożyć w starostwie powiatowym (odpowiednim dla lokalizacji inwestycji). Wniosek zostanie wpisany do rejestru znajdującego się na stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego (GUNB).

Jakie dokumenty są potrzebne do złożenia wniosku o pozwolenie?

Projekt budowlany musi zawierać wszelkie uzgodnienia, pozwolenia i opinie. Składa się m.in. z projektu budowlanego, oświadczenia właściciela działki o prawie do dysponowania nią na cele budowlane czy zaświadczenia o uprawnieniach architekta. Warto sprawdzić, czy nie potrzebujemy dodatkowych dokumentów np. potwierdzenia dokonania opłaty skarbowej lub decyzji o warunkach zabudowy.

Co dalej?

Urząd sprawdzi kompletność wniosku oraz to, czy projekt spełnia wymagania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub warunków zabudowy i czy ogólnie jest zgodny z lokalnymi przepisami. Jeżeli pojawią się braki, dostaniemy listownie wezwanie i czas na ich uzupełnienie. 

Na wydanie pozwolenia czeka się zwykle do dwóch miesięcy, ale bywa, że proces ten się znacznie przedłuża, na co należy być przygotowanym. Dokument na budowę jest ważny przez 3 lata od wydania pozytywnej decyzji.

Interesuje się aranżacją wnętrz i szalonymi pomysłami, które stara się wprowadzić w życie. W czasie wolnym czyta książki lub podróżuje. Obecnie doktorantka na czeskiej uczelni.
Polecane artykuły
Nowy dom

Kupujesz nieruchomość? Poznaj alternatywne źródło atrakcyjnych ofert!

Cała procedura jest przejrzysta i przebiega sprawnie, a cena może Cię pozytywnie zaskoczyć.
Czytaj więcej
Nowy dom

Odbiór mieszkania: jak ocenić jakość wykończeń na ścianach?

Zakup mieszkania to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu wielu osób. A odbiór kluczy to tylko wierzchołek góry lodowej.
Czytaj więcej
Nowy dom

Jak zrozumieć i skutecznie korzystać z informacji zawartych w księdze wieczystej nieruchomości

Zrozumienie i efektywne korzystanie z księgi wieczystej nieruchomości może być kluczem do oszczędzania czasu i pieniędzy. Dowiedz się, jak właściwie interpretować informacje zawarte w tym dokumencie i jak mogą one wpłynąć na Twoją decyzję o zakupie nieruchomości.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *