Nowy dom

Jak powinien być przygotowany grunt pod budowę?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Budowa domu to dla każdego człowieka wielki moment i spełnienie długo wyczekiwanych marzeń. Tak duży projekt nie powstanie w tydzień, a dodatkowo często generuje koszty, które sprawiają, że przedsięwzięcie rozciąga się na lata. Z tych powodów warto zadbać, aby każdy element prac został wykonany z dbałością o jakość i szczegóły efektu końcowego.

Jakie kroki podjąć, by przygotować grunt pod budowę?

Przygotowanie gruntu pod budowę jest bardzo ważnym etapem w procesie budowy. Poprawnie przygotowany grunt pozwala na późniejszą łatwiejszą i szybszą budowę oraz zapewnia stabilność i trwałość budynku.

Badanie geotechniczne 

Pierwszym krokiem podczas przygotowywania gruntu pod przyszłą budowę domu, powinno być badanie geotechniczne. Jest to proces, który polega na zbieraniu informacji o właściwościach i charakterystyce gruntu. Cechy podłoża mają bezpośredni wpływ na stabilność i trwałość przyszłego budynku, dlatego warto je poznać. Podczas badania geotechnicznego dowiesz się między innymi: 

– jaki jest skład mineralogiczny i chemiczny Twojej ziemi,

– jaka jest struktura i konsystencja gleby,

– jaka jest nośność i podatność na zapadanie się podłoża,

– jaka jest wilgotność gruntu,

– jakie są poziomy wód gruntowych.

Na podstawie tych informacji będziesz w stanie określić, jakie właściwości chemiczne ma ziemia, na której zamierzasz stawiać dom, ile obciążenia będzie mogła znieść, czy możliwe jest wykopanie pod Twoim domem piwnicy i jakie środki musisz zastosować, by budynek, który postawisz, był stabilny i trwały.

Poprawianie właściwości gruntu

Wykonałeś badanie geotechniczne i okazało się, że Twój grunt jest bardzo mokry albo ma niską nośność? Oczywistym jest, że bardzo trudno zmienić miejsce, w którym zamierzasz się budować, a w niektórych przypadkach jest to wręcz niemożliwe. Na szczęście, istnieją udogodnienia, które możesz zastosować – na przykład wykonanie drenażu, czyli stworzenie systemu odprowadzającego wodę z podłoża, albo użycie podkładów, takich jak płyty fundamentowe lub palety fundamentowe, co może zwiększyć nośność ziemi. Pomocne może okazać się również wykorzystanie pompy wysokiego ciśnienia, którą możesz wynająć na stronie: https://hamer.pl/wynajem-pomp-wysokiego-cisnienia/. Urządzenia te mogą być użyteczne podczas usuwania nadmiaru wody z mokrego, niskonośnego gruntu, mycia i oczyszczania elementów konstrukcyjnych przyszłego budynku, a także oczyszczania terenu z zanieczyszczeń po poprzednich budowach.

Przygotowanie bezpośrednie

Kiedy zyskasz już pewność, że podłoże nadaje się do budowy, czas zadbać o bezpośrednie przygotowanie gruntu do rozpoczęcia prac. Ważne jest przede wszystkim usunięcie wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, takich jak śmieci, pozostałości po budynkach stojących na ziemi przed budową, kamienie, gałęzi i inne przeszkody. Następnie ziemię należy wyrównać i spłaszczyć przy użyciu walca. Zanim przystąpisz do prac budowlanych, istotne jest również upewnienie się, że na terenie budowy nie ma żadnych linii elektrycznych, gazowych i wodociągowych, które mogłyby zostać uszkodzone. Wszelkiego rodzaju sieci powinny być oznaczone i traktowane ze szczególną ostrożnością podczas przekopywania i dostosowywania terenu.

Fot.: Shane McLendon/unsplash.com

Początkująca copywriterka, aktywnie planująca swój czas i organizująca przestrzeń. Bliska jej są ekologia, zero waste i minimalizm w najbliższym otoczeniu.
Polecane artykuły
Nowy dom

Kupujesz nieruchomość? Poznaj alternatywne źródło atrakcyjnych ofert!

Cała procedura jest przejrzysta i przebiega sprawnie, a cena może Cię pozytywnie zaskoczyć.
Czytaj więcej
Nowy dom

Odbiór mieszkania: jak ocenić jakość wykończeń na ścianach?

Zakup mieszkania to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu wielu osób. A odbiór kluczy to tylko wierzchołek góry lodowej.
Czytaj więcej
Nowy dom

Jak zrozumieć i skutecznie korzystać z informacji zawartych w księdze wieczystej nieruchomości

Zrozumienie i efektywne korzystanie z księgi wieczystej nieruchomości może być kluczem do oszczędzania czasu i pieniędzy. Dowiedz się, jak właściwie interpretować informacje zawarte w tym dokumencie i jak mogą one wpłynąć na Twoją decyzję o zakupie nieruchomości.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *