Nowy dom

Elewacja odporna na wilgoć i brud – na co warto postawić?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Nie musimy nikogo przekonywać o tym, jak ważną rolę pełni elewacja domu. To jeden z najbardziej dekoracyjnych elementów, jednak w polskim klimacie i bardzo zmiennych warunkach atmosferycznych jest ona mocno narażona na zabrudzenia. Jak temu zaradzić? Które materiały zapewnią optymalną ochronę? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu. Przekonaj się!

Elewacja – co to jest i jakie jest jej zadanie?

Zanim przejdziemy do omówienia elewacji odpornych na różne czynniki zewnętrzne, musimy zacząć od podstaw. Przede wszystkim, co kryje się pod pojęciem elewacja? To nic innego jak zewnętrzna ściana budynku – frontowa (fasada), tylna i boczna. 

Co ważne, elewacja pełni dwojaką funkcję. Z jednej strony ma być reprezentacyjna, przykuwać uwagę, sprawiać, że cała bryła jest ciekawsza, dopracowana i spójna z pozostałymi elementami, jak drzwi wejściowe, okna, dach czy brama garażowa. 

Z drugiej zaś strony ma również chronić przed działaniem warunków atmosferycznych – deszczu, śniegu, wiatru, zmiennej temperatury, promieni słońca i zabrudzeń, a także przed rozwojem pleśni i grzybów, które są niebezpieczne dla zdrowia domowników. Pozwala również utrzymać właściwą temperaturę wewnątrz domu, zapewniając przy tym ścianom możliwość oddychania. Poza izolacją termiczną istotna jest też izolacja akustyczna.

Rodzaje elewacji – najpopularniejsze przykłady

Tak jak możemy wybrać różne materiały do pokrycia dachu, tarasu czy ścian wewnętrznych, tak samo jest z elewacją. I tak elewacje mogą być:

  • tynkowe – zdecydowanie najpopularniejsze. Występują w wielu wersjach kolorystycznych. Pasują i do tradycyjnej bryły domu, i do nowoczesnej. Stosowane mogą być tynki cienkowarstwowe (mineralne, akrylowe, silikonowe, silikatowe) lub grubowarstwowe (cementowo-wapienne);
  • ceglane – naturalne i znane od wieków. Cegły są bardzo wytrzymałe i odporne, a dodatkowo prezentują się naprawdę ciekawie. Można je spotkać w różnych kształtach i odcieniach;
  • drewniane – zyskują na popularności. Utrzymane w duchu eko. Wymagają solidnej impregnacji i konserwacji. Zazwyczaj elewację wykonuje się z modrzewia, cedru, dębu, drewna egzotycznego lub drewna sosnowego i świerkowego;
  • kamienne – kamień jest nakładany na całą bryłę lub tylko jej części. Sprawdzi się dolomit i wapień, ale też sztuczne elementy betonowe i konglomeraty kamienne. Tutaj ważne jest to, że naturalna elewacja kamienna jest dość droga i wymaga odpowiedniej pielęgnacji.

Elewacja odporna na wilgoć i brud – jaka?

Każdy doskonale zdaje sobie sprawę, że to właśnie elewacja jest najbardziej narażona na wilgoć i brud. Patrząc na powyższe rodzaje, można stwierdzić, że właściwie każda z nich, jeśli ją właściwie położymy i będziemy o nią dbać, powinna być odporna na czynniki zewnętrzne.

Które jednak wykazują się największą trwałością? Zdecydowanie warto wyróżnić tutaj tynki silikonowe i silikatowe (tutaj konieczne będzie odmalowanie budynku specjalną farbą elewacyjną co kilka lub kilkanaście lat), cegłę klinkierową oraz sztuczny kamień, a dokładniej betonowe bloczki.

A zatem którą elewację wybierzesz do pokrycia swojego domu?

Zdj. główne: Di/unsplash.com

Polecane artykuły
Nowy dom

Co może przydać się w smartdomu?

Pojawia się wiele rozwiązań, które sprawiają, że zwykła nieruchomość zaczyna „myśleć” i pomagać swoim mieszkańcom w codziennym funkcjonowaniu. W takim razie, co może przydać się w smartdomu?
Czytaj więcej
Nowy dom

Skąd brać prąd na czas budowy domu?

Jakie są możliwości legalnego zaopatrzenia budowę w prąd?
Czytaj więcej
Nowy dom

Jak szukać nieruchomości?

Dowiedz się, jak szukać nieruchomości oraz na co zwrócić szczególną uwagę, zanim zdecydujesz się na zakup.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *