Nowy dom

Dom szeregowy — wady i zalety mieszkania

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Kiedy pojawia się mowa o domach szeregowych, mamy do czynienia ze stwierdzeniem, że jest to „dom jednorodzinny w bloku”. Mamy w nim większą powierzchnię mieszkalną niż w mieszkaniu oraz swój kawałek ogrodu. Niestety musimy zapomnieć o oryginalności, indywidualizmie i zupełnej swobodzie, gdyż za ścianą nadal mieszkają sąsiedzi.

Za dom szeregowy uznaje się co najmniej trzy budynki jednorodzinne połączone ze sobą ścianami, wybudowane według tego samego planu i zazwyczaj utrzymane w tej samej estetyce na zewnątrz. Mieszkanie w tego typu budownictwie zdecydowanie nie jest dla każdego, dlatego zanim zdecydujemy o budowie domu szeregowego lub taki kupimy, warto sprawdzić wszystkie za i przeciw, by być pewnym wyboru.

Niskie koszty budowy oraz eksploatacji

Koszt wybudowania domu szeregowego jest dużo niższy niż tradycyjnego domu wolnostojącego. Również koszt zakupu działki jest niższy. Aby wybudować dom szeregowy, potrzebujemy również mniej materiałów budowlanych, choć z oczywistych względów musimy liczyć się z mniejszym metrażem, którego nie będziemy w stanie powiększyć.

Co ciekawe, „szeregówki” są domami tańszymi w eksploatacji, gdyż działa tu ta sama zasada, co w mieszkaniach w bloku — sąsiedzi z boków „dogrzewają” nas, ograniczając utratę ciepła między poszczególnymi elementami szeregu.

Połączenie miasta i wsi

Budownictwo szeregowe zazwyczaj jest charakterystyczne dla terenów podmiejskich, które łączą w sobie zarówno cechy wsi, jak i miasta. Mieszkamy w spokojniejszej okolicy, ale możemy cieszyć się wszelkimi urokami miasta, chociażby dzięki dobrej komunikacji podmiejskiej.

Miejsca te mają znacznie lepszy dostęp do mediów i infrastruktury, takiej jak sieć wodociągowa czy gazowa. Co więcej, wszelkie potrzebne miejsca: sklepy czy szkoły, znajdują się w niewielkiej odległości, więc nie tracimy czasu na dojazdy. Jeśli mamy dzieci, możemy wyjść z nimi na plac zabaw i nie musimy się liczyć z tłumami.

Własny ogród

Domy szeregowe charakteryzują się przynależnym do nich kawałkiem ziemi. Dzięki temu, że mamy prywatne, osobne wejście do budynku, nie musimy dzielić klatki schodowej z sąsiadami. Zwykle przed domem i za domem mamy mały ogród i taras, na którym zrelaksujemy się bardziej niż na balkonie w centrum miasta. Możemy mieć swój własny kawałek trawnika bądź mały warzywnik. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie dla osób, które nie lubią „grzebać w ziemi”.

Sąsiad z ścianą

Niestety dużą wadą tego typu zabudowy jest bardzo bliskie sąsiedztwo. Z racji współdzielonych ścian, musimy liczyć się z mniejszą prywatnością oraz możliwymi hałasami ze strony sąsiadów, jak w mieszkaniu w blokach. Oczywiście można temu zaradzić, dbając o stworzenie odpowiedniej izolacji akustycznej na etapie budowy. To automatycznie wiąże się z podwyższeniem kosztów.

Przez dwie ściany współdzielone z sąsiadami w domach szeregowych pojawia się problem doświetlenia pomieszczeń, przez brak możliwości umieszczenia dodatkowych okien. 

Zero indywidualności

Kiedy decydujemy się na dom szeregowy, nie mamy wpływu na jego projekt oraz wygląd osiedla. Nie możemy dostosować ich do swoich indywidualnych potrzeb. Ograniczenia występują również w planowaniu podziału domu – na część dzienną na parterze i część prywatną na piętrze. Konieczność ciągłego pokonywania schodów dyskwalifikuje tego typu domy u osób z niepełnosprawnościami ruchowymi czy seniorów. Nie możemy również decydować o wyglądzie elewacji oraz dachu.

Zdj. główne: Margaret Polinder/unsplash.com

Z wykształcenia polonistka. Z zawodu dziennikarka i copywriterka. Miłośniczka dobrej literatury i gier planszowych. Swój dom uważa za centrum wszechświata, choć nie ma problemu z opuszczaniem go, by poznać nowe miejsca i ludzi.
Marta Kozłowska
Polecane artykuły
Nowy dom

Jak szukać nieruchomości?

Dowiedz się, jak szukać nieruchomości oraz na co zwrócić szczególną uwagę, zanim zdecydujesz się na zakup.
Czytaj więcej
Nowy dom

Jak powinien być przygotowany grunt pod budowę?

Przymierzasz się do budowy domu? Gratulujemy i pomagamy zebrać informacje na temat przygotowania gruntu pod prace budowlane. Upewnij się, że wiesz już wszystko na ten temat!
Czytaj więcej
Nowy dom

Elewacja odporna na wilgoć i brud – na co warto postawić?

W tak zmiennym klimacie, jak nasz, elewacja domu nie ma lekko. Sprawdziliśmy, z czego ją wykonać, by długo pozostała w dobrej kondycji i cieszyła oko. Przekonaj się, co mamy na myśli!
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *