Nowy dom

Czy można ubezpieczyć dom w trakcie budowy?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Budowa domu wiąże się z ogromnymi kosztami. A jak wiadomo – przypadki losowe mogą popsuć każde plany. Czy można więc ubezpieczyć nieskończoną nieruchomość?

Każdy, kto podjął się budowy, wie, jak duży jest to wydatek. Szczególnie w obecnych czasach, gdy ceny materiałów budowlanych się wywindowały. O ile większość z nas ubezpiecza swoje domy czy mieszkania, gdy już w nich mieszka, to nie myśli o tym podczas prowadzenia prac. A przecież taka nieruchomość będąca jeszcze w budowie jest narażona na wiele różnych zagrożeń, które niosą ze sobą ogromne straty. 

Na co możemy liczyć, ubezpieczając dom w budowie?

Na początku warto wspomnieć, że dom w budowie to zdaniem ubezpieczyciela nie tylko dom budowany, ale też rozbudowywany, przebudowywany, poddawany modernizacji czy gruntownemu remontowi. Pojęcie to dotyczy małej architektury, a więc nie tylko domów jedno- czy wielorodzinnych, ale też mieszkań czy garażów (które nie są częścią domu). 

W przypadku takiego ubezpieczenia ochroną objęte są głównie stałe elementy, jak np. mury czy dach. Warto mieć świadomość, że taka polisa raczej nie będzie obejmowała ruchomych przedmiotów, które znajdują się w domu, ani jego lokatorów – warto dopytać o tę kwestię ubezpieczyciela, być może będzie opcja wybrania poszerzonej oferty. Takie ubezpieczenie domu w budowie z reguły zabezpiecza go przed różnymi losowymi zdarzeniami typu: pożar, powódź, zalanie, nawałnica, huragan, wybuch, osunięcie się ziemi czy uderzenie pioruna. 

W tańszych opcjach raczej trudno będzie znaleźć ubezpieczenie od kradzieży z włamaniem. Warto więc pomyśleć o droższej polisie, która chroni nas przed takim zdarzeniem, bowiem kradzież np. materiałów budowlanych czy pozostawionych sprzętów i narzędzi nie należy do rzadkości. By jednak wykupić taką ochronę, musimy mieć już stan surowy zamknięty, czyli postawioną bryłę domu, dach oraz okna i drzwi. 

A co się dzieje, gdy budowa dobiegnie końca?

Jak wiadomo – nie da się dokładnie przewidzieć czasu budowy. Niekiedy wszystko idzie sprawnie i szybko, a czasem wręcz przeciwnie. A polisa z reguły wykupiona jest na rok. Co więc się dzieje, gdy zakończymy prace budowlane, a ubezpieczenie się jeszcze nie skończyło? Wówczas możemy postarać się o zmianę polisy i zamiast ubezpieczenia domu w budowie mieć polisę mieszkaniową. Niektórzy ubezpieczyciele zgadzają się też zwrócić składkę, której nie wykorzystamy. Warto wcześniej zapytać ubezpieczyciela, jakie praktyki są stosowane w wybranej przez nas firmie, by nie było ewentualnych rozczarowań. 

O czym trzeba pamiętać, podpisując ubezpieczenie? 

Wybierając polisę, należy dokładnie doczytać, w jakich sytuacjach możemy zapomnieć o wypłacie odszkodowania. Zazwyczaj (tak jest w większości ofert, ale nie we wszystkich) nie dostaniemy pieniędzy, jeśli do uszkodzenia domu w budowie doszło w wyniku wad konstrukcyjnych czy nieprawidłowego montażu. Podstawą do wypłaty nie będzie też umyślne uszkodzenie domu bądź sytuacja, w której do uszkodzenia dojdzie przez pojazdy mechaniczne, które są związane z inwestycją. Wyłączenia odpowiedzialności, bo tak to się nazywa, z reguły dotyczą też tych zdarzeń, w których do szkód doszło w wyniku błędów popełnionych przez człowieka.

Zdj. główne: Avel Chuklanov/unsplash.com

Dziennikarz i copywriter z wieloletnim doświadczeniem. Interesuje się aranżacją wnętrz. Ciągle coś zmienia i przestawia w swoim mieszkaniu, by było modnie i oryginalnie. Lubi aktywne życie, chętnie próbuje nowych rzeczy i doświadczeń. Ostatnio zaintrygowała ją sztuka nowoczesna, której rozumienia jeszcze się uczy. Prywatnie - mama dwójki urwisów, z którymi nigdy się nie nudzi!
Polecane artykuły
Nowy dom

Do czego służą pompy ciepła?

W tym artykule przyjrzymy się temu zagadnieniu z bliska i zrozumiemy, jakie korzyści mogą one przynieść.
Czytaj więcej
Nowy dom

Co może przydać się w smartdomu?

Pojawia się wiele rozwiązań, które sprawiają, że zwykła nieruchomość zaczyna „myśleć” i pomagać swoim mieszkańcom w codziennym funkcjonowaniu. W takim razie, co może przydać się w smartdomu?
Czytaj więcej
Nowy dom

Skąd brać prąd na czas budowy domu?

Jakie są możliwości legalnego zaopatrzenia budowę w prąd?
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *