Narzędzia przeznaczone do bieżących napraw i majsterkowania można wprawdzie pożyczyć od znajomych, ale dobrą praktyką jest posiadanie tych najbardziej potrzebnych w domu. Co powinno się znaleźć wśród nich? Na co zwrócić szczególną uwagę przy komponowaniu niezbędnika majsterkowicza?
Kompletowanie niezbędnika majsterkowicza powinniśmy oczywiście zacząć od wybrania odpowiedniej skrzynki na narzędzia. W marketach budowlanych bez problemu kupimy większe lub mniejsze modele, które pozwolą w dostateczny sposób utrzymać porządek wśród narzędzi. Jeśli nie dysponujemy taką, możemy wykorzystać drewnianą skrzynkę powszechnego użytku, którą podzielimy na części za pomocą przegródek. W skład domowego niezbędnika wejdą przede wszystkim trzy grupy narzędzi:
Trudno myśleć o sprawnym dokonywaniu codziennych napraw i przeróbek bez przyrządów, które umożliwią nam precyzyjne pomiary. Przy pracach wykończeniowych w domu i na zewnątrz przyda się miarka stolarska, czyli tak zwana “calówka” o długości 2 m. Przy odmierzaniu większych obiektów niezbędna będzie miarka zwijana długa na 5 m. Ten niewielki i bardzo praktyczny przedmiot będzie niezastąpiony choćby przy pomiarze wysokości ścian.
Do ważnych elementów domowego oprzyrządowania dla majsterkowicza zalicza się też poziomica. Dzięki wbudowanym w siebie libellom umożliwi wyznaczenie pionu i poziomu, co przyda się nie tylko przy stawianiu ścian, ale też podczas montowania ogrodzenia w ogrodzie. Dodatkowo warto zainwestować w kątownik stolarski i dalmierz laserowy.
Sercem niezbędnika majsterkowicza powinien być zbiór narzędzi ręcznych o bardzo różnym charakterze i zastosowaniu. Musi się w nim znaleźć komplet pędzli płaskich. Warto, aby były przeznaczone do użytku na różnych powierzchniach, ale absolutnym minimum będzie posiadanie trzech egzemplarzy: małego, średniego i nieco większego. Różnego rodzaju remonty wymagające usuwania resztek starej farby lub tynku powodują, że trzeba też zakupić metalową szpachelkę. Młotek ślusarski wśród absolutnie niezbędnych przyrządów to najczęściej egzemplarz o wadze 0,5 kg. Śrubokręty najlepiej kupować w różnych rozmiarach. Potrzebne są zwykłe, krzyżakowe i ampulowe. Nie obędzie się także bez kombinerek uniwersalnych, klucza francuskiego i kluczy nastawnych. Powinno się też zakupić pilnik do metalu i tarnik przeznaczony do obróbki drewna.
Najdroższą inwestycją przy kompletowaniu niezbędnika majsterkowicza jest najczęściej zakup elektronarzędzi. Zwykle najmniej zapłacimy za te, które są:
Wygoda i chęć długotrwałego użytkowania sprzyja ponoszeniu nieco większych wydatków na zakup elektronarzędzi większej mocy, uznanych marek i funkcjonujących bezprzewodowo dzięki wymiennym bateriom ładowanym z gniazdka. W przypadku wyboru ostatniej opcji dobrym pomysłem jest zainwestowanie w sprzęt jednej firmy. Najczęściej można wtedy wybrać jeden typ baterii do różnych rodzajów sprzętów i ograniczyć tym samym koszty oraz poprawić wygodę eksploatacji.
Niezbędnik majsterkowicza powinien zawierać wiertarkę udarową. Wprawdzie do okazyjnego użytkowania wystarczy zwykła, ale warto nieco dopłacić, by mieć możliwość regulacji obrotów i kilka innych przydatnych funkcji, które będą ważne przy większych remontach. Moc urządzenia nie powinna być niższa niż 500 W. Przyda się także wkrętarka z zestawem bitów. Jest to bardzo poręczne urządzenie, które przyspiesza wiele domowych prac. Kolejnym must have niezbędnika majsterkowicza jest szlifierka kątowa o mocy przynajmniej 1000–1200 W. Można z niej skorzystać podczas cięcia profili metalowych, ale także przy zdzieraniu farby lub czyszczenia drewna z pozostałości farby. Przyda się także pilarka do drewna, która pozwoli łatwiej poradzić sobie z obróbką tego materiału.