Niezbędnik majsterkowicza – co warto mieć w domowej skrzynce z narzędziami?

Domowe patenty
Niezbędnik majsterkowicza – co warto mieć w domowej skrzynce z narzędziami?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Narzędzia przeznaczone do bieżących napraw i majsterkowania można wprawdzie pożyczyć od znajomych, ale dobrą praktyką jest posiadanie tych najbardziej potrzebnych w domu. Co powinno się znaleźć wśród nich? Na co zwrócić szczególną uwagę przy komponowaniu niezbędnika majsterkowicza?

Jakie typy narzędzi będą nam potrzebne?

Kompletowanie niezbędnika majsterkowicza powinniśmy oczywiście zacząć od wybrania odpowiedniej skrzynki na narzędzia. W marketach budowlanych bez problemu kupimy większe lub mniejsze modele, które pozwolą w dostateczny sposób utrzymać porządek wśród narzędzi. Jeśli nie dysponujemy taką, możemy wykorzystać drewnianą skrzynkę powszechnego użytku, którą podzielimy na części za pomocą przegródek. W skład domowego niezbędnika wejdą przede wszystkim trzy grupy narzędzi:

  • przyrządy pomiarowe,
  • narzędzia ręczne,
  • elektronarzędzia.

Przyrządy pomiarowe przydatne w codziennym majsterkowaniu

Trudno myśleć o sprawnym dokonywaniu codziennych napraw i przeróbek bez przyrządów, które umożliwią nam precyzyjne pomiary. Przy pracach wykończeniowych w domu i na zewnątrz przyda się miarka stolarska, czyli tak zwana “calówka” o długości 2 m. Przy odmierzaniu większych obiektów niezbędna będzie miarka zwijana długa na 5 m. Ten niewielki i bardzo praktyczny przedmiot będzie niezastąpiony choćby przy pomiarze wysokości ścian.

Do ważnych elementów domowego oprzyrządowania dla majsterkowicza zalicza się też poziomica. Dzięki wbudowanym w siebie libellom umożliwi wyznaczenie pionu i poziomu, co przyda się nie tylko przy stawianiu ścian, ale też podczas montowania ogrodzenia w ogrodzie. Dodatkowo warto zainwestować w kątownik stolarski i dalmierz laserowy. 

Narzędzia ręczne, bez których trudno się obyć

Sercem niezbędnika majsterkowicza powinien być zbiór narzędzi ręcznych o bardzo różnym charakterze i zastosowaniu. Musi się w nim znaleźć komplet pędzli płaskich. Warto, aby były przeznaczone do użytku na różnych powierzchniach, ale absolutnym minimum będzie posiadanie trzech egzemplarzy: małego, średniego i nieco większego. Różnego rodzaju remonty wymagające usuwania resztek starej farby lub tynku powodują, że trzeba też zakupić metalową szpachelkę. Młotek ślusarski wśród absolutnie niezbędnych przyrządów to najczęściej egzemplarz o wadze 0,5 kg. Śrubokręty najlepiej kupować w różnych rozmiarach. Potrzebne są zwykłe, krzyżakowe i ampulowe. Nie obędzie się także bez kombinerek uniwersalnych, klucza francuskiego i kluczy nastawnych. Powinno się też zakupić pilnik do metalu i tarnik przeznaczony do obróbki drewna. 

Elektronarzędzia, czyli co?

Najdroższą inwestycją przy kompletowaniu niezbędnika majsterkowicza jest najczęściej zakup elektronarzędzi. Zwykle najmniej zapłacimy za te, które są:

  • małej mocy,
  • sprzedawane pod logo nieznanej marki,
  • zasilane elektrycznie z gniazdka.

Wygoda i chęć długotrwałego użytkowania sprzyja ponoszeniu nieco większych wydatków na zakup elektronarzędzi większej mocy, uznanych marek i funkcjonujących bezprzewodowo dzięki wymiennym bateriom ładowanym z gniazdka. W przypadku wyboru ostatniej opcji dobrym pomysłem jest zainwestowanie w sprzęt jednej firmy. Najczęściej można wtedy wybrać jeden typ baterii do różnych rodzajów sprzętów i ograniczyć tym samym koszty oraz poprawić wygodę eksploatacji. 

Niezbędnik majsterkowicza powinien zawierać wiertarkę udarową. Wprawdzie do okazyjnego użytkowania wystarczy zwykła, ale warto nieco dopłacić, by mieć możliwość regulacji obrotów i kilka innych przydatnych funkcji, które będą ważne przy większych remontach. Moc urządzenia nie powinna być niższa niż 500 W. Przyda się także wkrętarka z zestawem bitów. Jest to bardzo poręczne urządzenie, które przyspiesza wiele domowych prac. Kolejnym must have niezbędnika majsterkowicza jest szlifierka kątowa o mocy przynajmniej 1000–1200 W. Można z niej skorzystać podczas cięcia profili metalowych, ale także przy zdzieraniu farby lub czyszczenia drewna z pozostałości farby. Przyda się także pilarka do drewna, która pozwoli łatwiej poradzić sobie z obróbką tego materiału. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Konsultacje online z lekarzem coraz popularniejsze
Konsultacje online z lekarzem coraz popularniejsze
W dobie cyfrowej transformacji, kiedy technologia coraz śmielej wkracza w różne sfery naszego życia, nie powinno dziwić, że również sektor zdrowia przechodzi swoistą rewolucję. Konsultacje online z lekarzem zyskują na popularności, oferując pacjentom nowy, wygodny sposób na dbanie o zdrowie.
Czym pomalować sufit w kuchni?
Czym pomalować sufit w kuchni?
Malowanie sufitu wydaje się czynnością prostą i niewymagającą większej uwagi. Tymczasem poprawnie pomalowany sufit to gwarancja idealnego wykończenia wnętrza oraz estetycznego efektu remontu.
Modne krzesła w 2023 roku: 5 trendów wnętrzarskich 
Modne krzesła w 2023 roku: 5 trendów wnętrzarskich 
Sprawdź 5 trendów, które są aktualne nie tylko w 2023 roku, ale będą również popularne w kolejnych sezonach!
Ostatnie wpisy