Domowe patenty

Przechowywanie butli gazowej w domu – wszystko, co musisz wiedzieć

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Designed by Freepik

Każdy z nas miał większą lub mniejszą styczność z butlą gazową. Jest to bardzo popularne źródło energii. Jednak jak powinna być poprawnie przechowywana w domu? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w tym artykule. 

Butla gazowa często towarzyszy nam na wyjazdach, działkach czy na grillu. Nie traci także popularności wśród gospodarstw domowych i mieszkań. Służy nie tylko do zasilania kuchenek, ale również do ogrzewania pomieszczenia. Po to ekologiczne i praktyczne źródło energii codziennie sięga kilka milionów ludzi. Dzięki łatwości napełniania butli gazem i jej transportu można ją wykorzystywać w przeróżnych miejscach. Jak jednak obchodzić się z butlą gazową w domu? Na co należy zwrócić uwagę? Spieszymy z odpowiedzią.

Zakup butli gazowej – o czym musisz pamiętać

Butla gazowa, którą wykorzystuje się w gospodarstwach domowych czy w gastronomii, przeważnie zawiera w sobie mieszankę dwóch gazów: propanu i butanu. Przy jej zakupie musisz zwrócić uwagę na kilka rzeczy. 

Po pierwsze zwróć uwagę na tabliczkę z datą jej produkcji oraz terminem ważności legalizacji (rok, miesiąc), bo okres legalizacji wynosi 10 lat. Po tym terminie butla podlega ponownemu testowaniu, renowacji, a jeżeli spełnia wszystkie wymogi techniczne, wraca do użytku.

>> Zobacz też: Domowe sposoby na mole spożywcze

Kolejną kwestią jest źródło pochodzenia. Decyduj się na butle wyłącznie z legalnych źródeł. Nigdy nie napełniaj butli w nielegalnych miejscach, bo tylko oryginalne butle gazowe dają pewność spełniania wszelkich standardów bezpieczeństwa, a co za tym idzie pełną gwarancję producenta. Sprawdź zgodność oznaczeń na butli z zarezerwowanym dla dystrybutora kolorem i plombami na zaworach. Przy zakupie butli znajdziesz na jej zaworze folię termokurczliwą. Świadczy ona o tym, że butla jest pełna. 

Upewnij się, czy na butli znajduje się informacja o gazie, firmie napełniającej butlę i numer kontaktowy do niej oraz instrukcja bezpieczeństwa w postaci naklejki. 

Kwestia przewożenia także ma duże znaczenie. Butla gazowa musi być przewożona/przenoszona wyłącznie w pozycji pionowej. Nie można jej przewracać, czy uderzać. Musi być zabezpieczona przed upadkiem. Pamiętaj także o tym, że butli wypełnionej gazem nie wolno przewozić razem z innymi materiałami wybuchowymi, łatwopalnymi itd.

Bezpieczne przechowywanie butli w domu 

Gdy korzystasz już z butli w domu albo zastanawiasz się nad tym rozwiązaniem, musisz wiedzieć, w jakich warunkach należy ją przechowywać, tak by było bezpiecznie. Jedna z pierwszych ważnych zasad użytkowania butli gazowej mówi o tym, że w budynku mieszkalnym posiadającym instalację zasilaną z sieci gazowej, zabronione jest stosowanie instalacji gazu płynnego z butli. Butla musi być ustawiona w pozycji pionowej i zabezpieczona przed przewróceniem, uderzeniem oraz przed dostępem dzieci. Temperatura pomieszczenia, w którym znajduje się butla, nie może przekroczyć 35℃. Tym samym nie powinno się umieszczać butli w nasłonecznionym miejscu. Odległość butli od innych urządzeń promieniujących ciepłem, jak grzejniki i piece, musi wynosić co najmniej 1,5 m.

Zapamiętaj także, że butli nie wolno trzymać w pobliżu liczników elektrycznych, urządzeń powodujących iskrzenie i gniazd wtykowych. Nie przechowuj butli gazowej w piwnicach (poziom podłogi znajduje się poniżej otaczającego terenu). Pamiętaj również o tym, że w mieszkaniu zabronione jest przechowywanie więcej niż dwóch butli przyłączonych do urządzeń gazowych, o zawartości do 11 kg. Jeżeli masz butlę w domu lub innym pomieszczeniu, musisz zadbać o dobrą wentylację.

Co najmniej raz w roku powinien być wykonany przegląd techniczny i badanie szczelności instalacji gazowej, bez względu na to czy mieszkasz w domu, czy w bloku mieszkalnym. Tym zajmują się osoby posiadające odpowiednie uprawnienia.

Co zrobić, gdy instalacja gazowa butli ulegnie uszkodzeniu?

Po pierwsze, jeżeli jest to wykonalne, zakręć zawór butli. Następnie otwórz szeroko wszystkie okna i drzwi. Musisz odłączyć zawór butli od urządzenia (użyj nieiskrzącego klucza z metalu kolorowego).

Pamiętaj o niewłączaniu urządzeń elektrycznych, nie używaj otwartego ognia. Wynieś butlę na otwartą przestrzeń poza budynek i pozostaw pod nadzorem. Zadzwoń po straż pożarną.

Dziennikarz i copywriter z wieloletnim doświadczeniem. Interesuje się aranżacją wnętrz. Ciągle coś zmienia i przestawia w swoim mieszkaniu, by było modnie i oryginalnie. Lubi aktywne życie, chętnie próbuje nowych rzeczy i doświadczeń. Ostatnio zaintrygowała ją sztuka nowoczesna, której rozumienia jeszcze się uczy. Prywatnie - mama dwójki urwisów, z którymi nigdy się nie nudzi!
Polecane artykuły
Domowe patenty

Jak wybrać odpowiedni regulator ciągu dla twojego systemu grzewczego. Przewodnik i porady

Poznaj kluczowe aspekty wyboru regulatora ciągu dla systemu grzewczego. Odkryj wskazówki i porady, które pomogą Ci podjąć najbardziej optymalną decyzję.
Czytaj więcej
Domowe patenty

Jak skutecznie zwalczać gryzonie w domu bez stosowania chemicznych środków?

Poznaj praktyczne porady dotyczące zwalczania gryzoni domowych bez użycia chemii. Naturalne metody, bezpieczne dla Ciebie i środowiska naturalnego.
Czytaj więcej
Domowe patenty

Jak utrzymać świeżość jedzenia i napojów podczas podróży?

Poznaj skuteczne sposoby na zachowanie świeżości jedzenia i napojów w czasie podróży. Przeczytaj porady, które pomogą Ci unikać zepsutych produktów i utrzymać smak potraw.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *