Domowe patenty

Jak usunąć plamy z drewna?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Designed by Freepik

Artykuł sponsorowany

Drewniane meble i podłogi są powszechne w wielu domach. Choć drewno jest materiałem ponadczasowym, dość łatwo się plami. Utrzymuj ładną podłogę z drewna lub odrestauruj stary mebel, usuwając plamy spowodowane przez wiele czynników. 

Jak usunąć plamy z drewna?

Często goście lub my sami zapominamy stosować niezbędnego produktu przy drewnianych meblach – podstawki pod napoje. Dlatego też na Twoim pięknym stoliku do kawy znajduje się brzydki biały pierścień. Na szczęście masz kilka możliwości usunięcia plamy powstałej przez płyny za pomocą zwykłych artykułów gospodarstwa domowego. 

Przed zabraniem się za plamy zakup odpowiednie akcesoria do sprzątania.

Oto kilka metod do wypróbowania:

  1. Nałóż nieżelową pastę do zębów na miękką szmatkę i wetrzyj ją w pierścień po płynie. Następnie wytrzyj do czysta wilgotną szmatką. Pozostaw drewno do wyschnięcia przed nałożeniem pasty do mebli.
  2. Zrób domową pastę z równymi częściami wody i sody oczyszczonej. Wcieraj w plamę okrężnymi ruchami, aż zniknie. Po zakończeniu wytrzyj sodę oczyszczoną.
  3. Nałóż wazelinę na znak wodny i pozostaw na noc. Rano wytrzyj galaretkę, a wraz z nią powinna pojawić się plama.

Jak usunąć plamy po gorących przedmiotach?

Ślady po wysokiej temperaturze są zwykle białe. Aby usunąć je z lakierowanych powierzchni drewnianych, wypróbuj tę wskazówkę:

Stwórz pastę za pomocą nieżelowej pasty do zębów i sody oczyszczonej. Wcieraj mieszankę w drewno szmatką, aż poczujesz ciepło. Wytrzyj drugą wilgotną szmatką i natychmiast wysusz. Może być konieczne powtórzenie tego procesu kilka razy. Gdy ślad zniknie, wzmocnij drewno pastą do mebli lub olejem.

Jak usunąć ciemne plamy z drewna?

Jeśli natkniesz się na ciemną plamę na drewnianej podłodze lub meblach, możesz się zastanawiać, skąd się wzięła. Jeśli plamy nie pozostawił mocno barwiący przedmiot, może to być głęboko penetrująca plama wodna.

Białe pierścienie tworzą się, gdy woda lub para niszczą wykończenie. Jednak, gdy woda dotrze do drewna, mogą powstać czarne plamy. Tego typu plamy są znacznie trudniejsze do usunięcia. Oto dwie metody do wypróbowania:

  1. Przeszlifuj ciemną plamę papierem ściernym o ziarnistości 100. Aby wtopić się w uszkodzony obszar, zastosuj na krawędzie plamy papier ścierny o ziarnistości 150. Nie naciskaj zbyt mocno. Po wyszlifowaniu plamy nałóż kilka cienkich warstw lakieru, aby dopasować się do oryginalnego wykończenia. Posmaruj krawędzie super delikatną wełną stalową 0000, aby połączyć je z otaczającym drewnem. Wykończ wysokiej jakości pastą do drewna.
  2. W gumowych rękawiczkach zanurz pędzel w misce z wybielaczem i nałóż go oszczędnie na zabrudzony obszar. Pozostaw wybielacz na kilka godzin, gdy plama wróci do pierwotnego koloru. Usuń wybielacz wilgotną gąbką i nałóż ocet, aby zneutralizować drewno i zapobiec dalszemu rozjaśnianiu. Pozostaw drewno do wyschnięcia i w razie potrzeby wykończ bejcą, a następnie wysokiej jakości pastą do drewna.

Jeśli nie możesz usunąć tych nieznośnych przebarwień, zawsze możesz odnowić stare drewniane meble, malując je. 

Jak usunąć lepkie ślady z drewna?

Lepkie pozostałości są niezwykle nieestetyczne. Na szczęście dość łatwo można usunąć je olejem roślinnym. Wetrzyj go w plamę i pozostaw na kilka godzin. Następnie wystarczy przetrzeć wodą z mydłem (najlepiej działa to na lakierowanym drewnie, ponieważ olej może poplamić surowe drewno). 

Oczywiście najlepszym sposobem na usunięcie plam z drewna jest ich unikanie! Użyj podstawek, aby chronić drewno przed wodą, wysoką temperaturą i ciemnymi plamami.

Miłośnik historii w każdej postaci, także tej związanej z aranżacją wnętrz. Uważa, że stylem retro w mieszkaniu można bawić się na wiele sposobów. W przyszłości chciałby mieć w domu własną biblioteczkę.
Polecane artykuły
Domowe patenty

Przechowywanie rzeczy w mieszkaniu

Jak praktycznie zaaranżować przestrzeń w mieszkaniu? Gdzie przechowywać rzeczy? Dowiedz się już teraz!
Czytaj więcej
Domowe patenty

Jak parzyć herbatę w dzbanku?

Jak należy ją przygotować?
Czytaj więcej
Domowe patenty

Jakie zioła uprawiać na balkonie?

Każdy, kto marzy o własnym zielonym zakątku, może go stworzyć nawet na niewielkim balkonie.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *