Domowe patenty

Jak pozbyć się mrówek?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

W naturze mrówki to bardzo potrzebne i pożyteczne stworzenia, bez których wiele ekosystemów nie mogłoby istnieć. Problem pojawia się, gdy mrówki próbują założyć własny ekosystem w Twoim domu. Rozlany na podłodze słodki sos czy owoce bardzo szybko wabią te owady, które szybko zadomawiają się w kuchniach i opanowują całe mieszkanie. Mrówki są niezwykle inteligentne i mnożą się bardzo szybko, przez co trudno jest się ich skutecznie pozbyć. Dowiedz się, jakie są metody na wyeliminowanie problemu mrówek w domu.    

Domowe sposoby na pozbycie się mrówek   

Na początku, kiedy problem z mrówkami nie jest jeszcze bardzo rozległy, możesz spróbować wyprosić je domowymi sposobami. Jest wiele substancji, które są dla tych owadów nieprzyjemne lub drażniące. Wystarczy zorientować się, skąd wychodzą mrówki (zazwyczaj w tym miejscu jest ich najwięcej), a potem obsypać dany punkt solą kuchenną lub sodą oczyszczoną. Obie te metody są tanie, skuteczne i nieszkodliwe dla mrówek. Punkt, w którym znajduje się nieprzyjemna dla owadów substancja, po prostu przestaje być dla nich atrakcyjny. Innym sposobem na wyłapanie małej ilości mrówek jest położenie na ich drodze jakiegoś owocu, na przykład kawałka jabłka. Wtedy cała niewielka grupa zostanie zwabiona do przynęty i łatwo usuniesz je z mieszkania wynosząc owoc na zewnątrz.   

Chemiczne środki na mrówki    

Choć nie jest to najbardziej ekologiczne rozwiązanie na świecie, czasami, przy bardzo rozległym problemie inwazji mrówek, nie ma innego rozwiązania. Preparaty na mrówki są skuteczną metodą na pozbycie się ich i innych owadów biegających z powierzchni mieszkania. Występują one zazwyczaj w formie sprayu lub aerozolu. Dostępne są także płytki owadobójcze, działające na wszystkie drobne owady, jak na przykład mrówki, muszki owocówki, ziemiórki i inne. W razie naprawdę niemożliwej do samodzielnego opanowania inwazji owadów konieczna może okazać się dezynsekcja. W tym procesie unicestwione zostaną nie tylko dorosłe osobniki, ale insekty na każdym etapie rozwoju, od jaja, przez larwę, aż do w pełni rozwiniętego owada.   

Fizyczne metody eliminacji mrówek   

Bardziej przyjaznym dla środowiska, jednak nie zawsze skutecznym wyjściem są pułapki na mrówki z lepem. Ich efektywność zależy jednak od wielu czynników, na przykład czystości podłogi, na której ma się taka pułapka znajdować. Zanieczyszczony kurzem lep nie będzie już skutecznie wyłapywał owadów. Przy małej ilości owadów można też spróbować pozbywać się ich ręcznie, choć bywa to mozolna i bardzo nieprzyjemna praca. Fizyczne metody mogą się jednak okazać jedyną dostępną możliwością w domach, gdzie mieszkają zwierzęta. Chemikalia są bowiem trujące nie tylko dla owadów, lecz także wielu zwierząt domowych. Ostre środki owadobójcze drażnią też wrażliwy węch pupili oraz ich błony śluzowe. Z kolei zjedzenie przez psa czy kota sody oczyszczonej lub dużej ilości soli może skończyć się pilną wizytą u lekarza weterynarii.   

Inwazja owadów, jak na przykład mrówek, w mieszkaniu, jest bardzo frustrująca i często wywołuje poczucie bezsilności. Ważne jest jednak, by do tematu wypraszania ich z domu podejść odpowiedzialnie i dobrać metodę eksterminacji adekwatnie do rozmiaru problemu. W wielu przypadkach naturalne, domowe sposoby są w zupełności wystarczające, jednak nie bój się sięgnąć po bardziej zdecydowane środki, jeśli wymaga tego sytuacja.   

Zdjęcie główne: pexels.com/Petr Ganaj

W aranżowaniu wnętrz ceni połączenie klasyki oraz nowoczesności. Drewniane meble lubi ozdabiać wieloma roślinami oraz innymi dodatkami. Uważa, że kluczem do stworzenia odpowiedniego wystroju wnętrz jest zachowanie harmonii między meblem a dekoracjami.
Polecane artykuły
Domowe patenty

Przechowywanie rzeczy w mieszkaniu

Jak praktycznie zaaranżować przestrzeń w mieszkaniu? Gdzie przechowywać rzeczy? Dowiedz się już teraz!
Czytaj więcej
Domowe patenty

Jak parzyć herbatę w dzbanku?

Jak należy ją przygotować?
Czytaj więcej
Domowe patenty

Jakie zioła uprawiać na balkonie?

Każdy, kto marzy o własnym zielonym zakątku, może go stworzyć nawet na niewielkim balkonie.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *