Domowe patenty

Jak pomalować meble na biało? Krok po kroku

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Białe meble są modne od kilku sezonów. Można dzięki nim stworzyć niepowtarzalny klimat we wnętrzu. Jak pomalować lakierowane meble na biało?

Czym pomalować meble na biało?

W sklepach można znaleźć różne rodzaje farb do mebli. Przed zakupem warto określić, jaki efekt chce się uzyskać. Farby do drewna różnią się wykończeniem, kryciem lub trwałością.

Farby do malowania mebli na biało:

  • akrylowa – jest jedną z popularniejszych farb do malowania mebli. Można wybrać farbę o wykończeniu: błyszczącym, matowym lub półmatowym. Ma niską odporność na uszkodzenia mechaniczne. Świetnie sprawdzi się do pomalowania sklejki. Farba akrylowa schnie bardzo szybko i nie śmierdzi;
  • ftalowa – zwana alkidową wyróżnia się zawartością oleju w składzie. Można nią pomalować lakierowane meble. Ma świetną przyczepność, dlatego może być stosowana do malowania płyt MDF lub wiórowych. Tworzy elastyczną powłokę. Meble pomalowane tą farbą długo schną i przez długi czas wydzielają charakterystyczny zapach, dlatego że w składzie jest benzyna i żywica;
  • kredowa – farba kredowa daje matowe wykończenie. Bardzo łatwo się ją nakłada. Jest to ekologiczne rozwiązanie. W składzie znajduje się woda, sproszkowana kreda i pigment. Wadą tego rozwiązania jest konieczność nakładania kilku warstw. Farba po nałożeniu jest odporna na czynniki mechaniczne. Mebel pokryty farbą kredową należy wykończyć bezbarwnym lakierem lub woskiem.
  • renowacyjna – jest to specjalna farba przeznaczona do malowania mebli. Powierzchnia do malowania tą farbą nie musi być specjalnie przygotowana (nie trzeba zdzierać poprzednich warstw emalii). Wadą tego rozwiązania jest długie schnięcie (ok. 12 godzin). Jeśli mebel jest w ciemnym kolorze, to wymaga nałożenia kilku warstw, co wydłuża czas malowania.

Jak pomalować lakierowane meble na biało?

W wielu domach pozostały z czasów PRL lakierowane meble, które obecnie są modne. Aby pasowały do nowoczesnego wnętrza, to warto zmienić ich kolor na biel. Malowanie takich mebli nie jest trudne, lecz pracochłonne. Aby pomalować lakierowane meble na biało, należy wcześniej usunąć starą powłokę. Żeby to zrobić, trzeba mebel oczyścić i odtłuścić, następnie starą warstwę usunąć za pomocą papieru ściernego o grubości 50 do 80. Przed nałożeniem białej farby należy zmatowić powierzchnię papierem o wyższej ziarnistości (200 do 400).

Jeśli mebel będzie miał widoczne ubytki, to należy użyć szpachli do drewna. Przed przystąpieniem do malowania należy zabezpieczyć elementy kute takie jak zawiasy lub zamek. Przed położeniem farby warto pomalować mebel podkładem, dzięki temu farba będzie miała lepszą przyczepność. Gdy podkład wyschnie, to można nałożyć farbę.

Malowanie mebli na biało – o czym warto pamiętać?

Malowanie mebli na biało nie jest trudne. Czynność tę warto wykonywać powoli i dokładnie. Dzięki temu meble będą wyglądały jak nowe. Przed przystąpieniem do malowania bardzo ważne jest właściwe przygotowanie podłoża. Warto przemyśleć efekt, aby dobrać właściwą farbę. Przed malowaniem warto zadbać o środki ochrony własnej i przestrzeń roboczą m.in. zabezpieczenie podłogi.

Przeczytaj też: https://happywalls.pl/domowe-patenty/jak-usunac-plamy-z-drewna/

Zdjęcie główne: kissu/pixabay.com

Z wykształcenia pedagog z pasji ekonomista. Uwielbia tworzyć coś z niczego- pomysły same przychodzą do niej. Lubi piec ciasteczka dla swoich dzieci- nastolatki i kilkulatka.
Polecane artykuły
Domowe patenty

Jak wybrać odpowiedni regulator ciągu dla twojego systemu grzewczego. Przewodnik i porady

Poznaj kluczowe aspekty wyboru regulatora ciągu dla systemu grzewczego. Odkryj wskazówki i porady, które pomogą Ci podjąć najbardziej optymalną decyzję.
Czytaj więcej
Domowe patenty

Jak skutecznie zwalczać gryzonie w domu bez stosowania chemicznych środków?

Poznaj praktyczne porady dotyczące zwalczania gryzoni domowych bez użycia chemii. Naturalne metody, bezpieczne dla Ciebie i środowiska naturalnego.
Czytaj więcej
Domowe patenty

Jak utrzymać świeżość jedzenia i napojów podczas podróży?

Poznaj skuteczne sposoby na zachowanie świeżości jedzenia i napojów w czasie podróży. Przeczytaj porady, które pomogą Ci unikać zepsutych produktów i utrzymać smak potraw.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *