Domowe patenty

Jak pomalować aluminium

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Aluminium jest metalem wytwarzanym z rudy boksytu, która zostaje poddawana przeróżnym procesom metalurgicznym aby można było otrzymać materiał jaki używamy do produkcji blach, profili czy rur. Boksyt to skała osadowa, trzecia pod względem ilości na naszym globie o kolorze czerwono-brązowym, wyglądem przypominającym glinę. Ruda ta jest wydobywana głównie w państwach na terenach tropikalnych, gdzie znajduje się jej najwięcej, i polega na wykorzystaniu odkrywkowej techniki kopania.

Zastosowanie i właściwości aluminium

Aluminium jest niezwykle lekkim materiałem o jednej trzeciej ciężaru stali. Jego duża dostępność umożliwia nam produkcję elementów, które masowo używane są w codziennym życiu. Puszki, folie aluminiowe, części samochodów czy nawet budynki, to jedne z wielu produktów do których produkcji wykorzystuje się aluminium. Jest bardzo plastyczne, dzięki czemu można z niego wykonywać elementy o wysokim stopniu skomplikowania konstrukcyjnego. Przy recyklingu, aluminium nie traci swoich właściwości, dlatego może być przetwarzane w nieskończoność co daje wysokie oszczędności w użyciu energii.

Malowanie aluminium

Wiele osób twierdzi, że profile z aluminium są wręcz niemożliwe do pomalowania, co jest myśleniem błędnym. Owszem, nie są one nienajlepszym materiałem do takich czynności w porównaniu do tych wykonanych ze stali, jednak jest to jak najbardziej możliwe przy zastosowaniu się do pewnych wytycznych. Aby profile aluminiowe posiadały nieco bardziej estetyczny wygląd, dobrą rekomendacją będzie użycie odpowiedniego podkładu przed przystąpieniem do malowania.

Proces malowania profili aluminiowych

Krok 1: Oczyszczenie powierzchni

Najlepiej zrobić to z należytą dokładnością, ponieważ w przypadku kiedy produkt był już malowany
i pozostaną na nim jakieś resztki starej farby lub inne zanieczyszczenia, nie ma gwarancji, że nowa farba zostanie przez materiał przyjęta. Pozostałości starej farby można usunąć na kilka sposobów:

  • Silnym strumieniem wody
  • Za pomocą papieru ściernego
  • Używając szlifierki kątowej

Po oczyszczaniu metalu należy dokładnie zmyć z niego wszelkie zabrudzenia powstałe przy tym procesie tak aby uzyskać jak najczystszą powierzchnię. Warto też dodatkowo użyć na profilu specjalny środek odtłuszczający aby wyeliminować możliwe problemy z przyleganiem nowej warstwy farby. Do perfekcyjnego i bezproblemowego pokrycia aluminiowego elementu farbą potrzebne będzie zapewnienie, aby jego powierzchnia była odpowiednio gładka.

Krok 2: Malowanie

Przy zastosowaniu podkładu zawsze uzyskamy wystarczająco gładką i czystą powierzchnię materiału. Aby jednak dobrze pokryć podkładem aluminium, należy pozostawić je na jakiś czas aby nałożona warstwa wyschła. Jest to niezwykle ważne, ponieważ nakładając farbę na mokrą powierzchnię nie uzyskamy praktycznie żadnych rezultatów. Jaką farbę zastosować do pomalowania profili? Ważne aby była ona przeznaczona specjalnie do tego zadania, zwykłe farby nie mają szans utrzymać się na tak trudnej do malowania powierzchni. Dodatkową czynnością jest zastosowanie po malowaniu odpowiedniego lakieru ochronnego zapewniającego brak złuszczania się farby, jednak nie jest to konieczne.

Na koniec

Po około 24h położona przez nas farba powinna zdążyć dobrze wyschnąć a element nią pokryty może być ponownie przekazany do użytku. Jeśli artykuł Cię zaciekawił i chciałbyś dowiedzieć się czegoś więcej o tym interesującym materiale jakim jest aluminium, odwiedź bloga na stronie profil-aluminiowy.pl. Jednak, jeżeli chciałbyś wykonać własny projekt z użyciem profili aluminiowych, w naszej ofercie znajdziesz wszystko co będzie ci potrzebne w przystępnych cenach.

Zdjęcie główne: pexels.com/Scott Webb

Polecane artykuły
Domowe patenty

Jak wybrać odpowiedni regulator ciągu dla twojego systemu grzewczego. Przewodnik i porady

Poznaj kluczowe aspekty wyboru regulatora ciągu dla systemu grzewczego. Odkryj wskazówki i porady, które pomogą Ci podjąć najbardziej optymalną decyzję.
Czytaj więcej
Domowe patenty

Jak skutecznie zwalczać gryzonie w domu bez stosowania chemicznych środków?

Poznaj praktyczne porady dotyczące zwalczania gryzoni domowych bez użycia chemii. Naturalne metody, bezpieczne dla Ciebie i środowiska naturalnego.
Czytaj więcej
Domowe patenty

Jak utrzymać świeżość jedzenia i napojów podczas podróży?

Poznaj skuteczne sposoby na zachowanie świeżości jedzenia i napojów w czasie podróży. Przeczytaj porady, które pomogą Ci unikać zepsutych produktów i utrzymać smak potraw.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *