Domowe patenty

Jak naprawić parkiet?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Sądzisz, że naprawa parkietu drewnianego jest bardzo trudna? Rzeczywiście może nie należy to do najłatwiejszych zadań, jednak nie jest też tak trudne, jak mogłoby się to wydawać. Dowiedz się, jak sobie poradzić gdy Twój parkiet będzie wymagał interwencji!

Parkiet drewniany – marzenie wielu osób

Mnóstwo osób, projektując swój dom czy mieszkanie, marzy o posiadaniu drewnianego parkietu. No i trzeba przyznać, że trudno się temu dziwić. To niesamowicie ponadczasowe rozwiązanie, do tego bardzo eleganckie. Stawiając na klasyczny parkiet, masz pewność, że Twoja podłoga nigdy nie wyjdzie z mody i będzie bardzo dobrze komponować się ze wszystkimi meblami oraz dodatkami. Ewentualny kolor ścian także nie będzie żadnym problemem – do klasycznego parkietu pasuje właściwie wszystko. Mówi się jednak, że parkiet jest delikatny, a renowacja nie należy do najłatwiejszych. Jak jest w rzeczywistości? Sprawdźmy!

Najczęstsze uszkodzenia podłogi

Z jakimi uszkodzeniami najczęściej borykają się właściciele parkietów drewnianych? Są to oczywiście sytuacje wynikające z codziennego użytkowania domu czy mieszkania. Zarysowania, wgniecenia, odbarwienia – z tym wszystkim trzeba się liczyć, szczególnie gdy mamy dzieci, lubimy przyjmować gości lub po prostu nie zamierzamy zawsze chodzić po parkiecie w kapciach. Uszkodzenia się zdarzają, na szczęście da się je naprawić.

Jak naprawić parkiet olejowany?

Zacznijmy od naprawienia niewielkich rys i zadrapań, które powstają na parkiecie olejowanym. Eksperci radzą, aby na samym początku fragment, który uległ uszkodzeniu, wyczyścić oraz osuszyć. Następnie uszkodzenia należy zeszlifować przy użyciu papieru ściernego o gradacji 100 do 120. Na końcu, za pomocą pędzla, należy nanieść olej naprawczy. Z kolei polerka jednotarczowa przyda się do zakończenia renowacji.

Jak naprawić parkiet lakierowany?

Nieco inaczej ma się sprawa w przypadku parkietu lakierowanego. Jest po prostu trudniejsze z uwagi na to, że lakier pozostawia na drewnie powłokę. Z niezbyt głębokimi rysami poradzisz sobie z pomocą mazaka lub wosku koloryzującego. Najistotniejsze jest jednak dokładne dobranie odcienia do koloru parkietu. Co istotne, jeżeli w grę wchodzą większe uszkodzenia, lepszym rozwiązaniem bywa wymiana danego elementu niż jego naprawa.

Co zrobić, gdy parkiet skrzypi?

Wiele osób uskarża się na skrzypiący parkiet. Oczywiście, że drewno ma swój urok, ale też ciągle pracuje, bo jest naturalne. Niekiedy wiąże się to więc z tym, że podłoga zaczyna nieprzyjemnie trzeszczeć. Tutaj przyda się specjalny klej do parkietu. Zlokalizuj skrzypiące klepki, a w łączeniach wywierć małe dziurki. W powstałe otwory wstrzyknij klej i daj mu wyschnąć. Następnie dziurki należy zakleić kitem do parkietu i pomalować całość na kolor dopasowany do koloru parkietu.

Zdj. główne: Jakarta Parquet/unsplash.com

Modne wnętrza nie mają przed nią tajemnic, zawsze jest na bieżąco z trendami w tym temacie. Prywatnie żona i mama, na co dzień próbująca dotrzymać kroku swojemu energicznemu trzyletniemu synkowi.
Polecane artykuły
Domowe patenty

Jak wybrać odpowiedni regulator ciągu dla twojego systemu grzewczego. Przewodnik i porady

Poznaj kluczowe aspekty wyboru regulatora ciągu dla systemu grzewczego. Odkryj wskazówki i porady, które pomogą Ci podjąć najbardziej optymalną decyzję.
Czytaj więcej
Domowe patenty

Jak skutecznie zwalczać gryzonie w domu bez stosowania chemicznych środków?

Poznaj praktyczne porady dotyczące zwalczania gryzoni domowych bez użycia chemii. Naturalne metody, bezpieczne dla Ciebie i środowiska naturalnego.
Czytaj więcej
Domowe patenty

Jak utrzymać świeżość jedzenia i napojów podczas podróży?

Poznaj skuteczne sposoby na zachowanie świeżości jedzenia i napojów w czasie podróży. Przeczytaj porady, które pomogą Ci unikać zepsutych produktów i utrzymać smak potraw.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *